Vlnovníci jsou roztoči napadající vinnou révu. Patří do čeledi Eriophyidae a způsobují onemocnění révy zvané kadeřavost a plstnatost. Běžně se vyskytují na listech a pupenech vinné révy, která nebyla ošetřena. Jak poznat napadení vlnovníky a jak před nimi vinnou révu ochránit? Jste na správné adrese, čtěte dále.
Puchýře na listech jsou neklamným znamením napadení hálčivcem
Rozdíl mezí hálčivcem a vlnovníkem
Hálčivec je jiné slovo pro vlnovníka viničního. Pro orientaci v mírně matoucích názvech druhů vlnovníků použijte následující přehled:
vlnovník viniční = hálčivec révový (Calepitrimerus vitis) : způsobuje kadeřavost
vlnovník révový = vlnovníkovec révový (Colomerus vitis) : způsobuje plstnatost
Jak vlnovníci vypadají
- Tělo vlnovníků měří jen 0,2 mm na délku a 0,05 mm na šířku, pouhým okem je proto nespatříme. Samečci jsou ještě o třetinu menší.
- Pohled mikroskopem odhalí článkovité, dozadu se zužující tělo a dva páry nohou u hlavy.
- Barva vlnovníků je krémově bílá, v případě hálčivce do růžova.
Jak vlnovníci škodí
Vlnovníci vysávají obsah rostlinných buněk pupenů a listů. Jejich sliny obsahují hormony způsobující deformace rostlinného pletiva.
- Z obou druhů vlnovníků je větším problémem hálčivec, který je aktivnější. Způsobuje kadeřavost, která může zapříčinit pokles výnosu révy až kolem 50%.
- Oproti tomu vlnovník révový způsobuje především deformace listů a na výnos většinou nemá jím způsobená plstnatost zásadní vliv, i když vypadá závažně.
- Pokud není přemnožen na mladé rostlině, je vlnovník révový většinou považován spíše za obtížného škůdce, s výjimkou některých odrůd révy.
Aby to nebylo jednoduché, vlnovník révový se vyskytuje ve dvou morfologicky totožných kmenech, které se liší způsobenýmí škodami. Jeden kmen se neustále drží v pupenech, druhý v pupenech pouze přezimuje a s prvními výhonky se přesouvá na listy, a celý vývojový cyklus probíhá v plsti na spodní straně puchýřů.
Kadeřavost vinné révy
Kadeřavost (akarinóza) je onemocnění révy, které způsobuje roztoč vlnovník viniční neboli hálčivec révový. Kadeřavost poškozuje listy a letorosty. Ty raší pozdě, jsou zakrnělé a špatně se vyvíjejí. Pokud hlavní pupen očka odumře, mohou vyrážet postranní výhony.
Příznaky kadeřavosti:
- Listy se deformují, zůstávají malé a zkroucené (zkadeřené).
- V místech sání roztočů se listy trhají, schnou a hnědnou (nekróza), květenství zasychají, vzniká malé množství bobulí.
- Na listech jsou patrné skvrny, patrné zejména proti světlu.
- Při dlouhodobém napadení hálčivcem raší pupeny ze starého dřeva (keř tzv. metlovatí).
- Internodia (stonky mezi očky) jsou zkrácená a keř má vzhled "čarodějnického koštěte".
FOTOGALERIE: Hálčivec pod mikroskopem - listy napadené kadeřavostí - zkrácená internodia. Autor: D Blancard - INRAE
Plstnatost vinné révy
Plstnatost vinné révy (erinóza) je onemocnění způsobené roztočem vlnovník révový neboli vlnovníkovec révový. Tento druh vlnovníků způsobuje nejnápadnější poškození. Dopad na úrodu a její kvalitu je ovšem zanedbatelný, pokud nedojde k velmi silnému napadení, které deformuje květenství a vznikající plody.
Příznaky plstnatosti:
- Bradavičnaté puchýře různé velikosti na horní straně listů. Mají nepravidelný tvar, zpočátku sezóny jsou zelené, později žloutnou a červenají, u modrých odrůd révy jsou fialové.
- Na spodní straně listů v prohlubních v místě puchýřů bělavá, postupně žloutnoucí a nakonec hnědnoucí plsť. Odtud název tohoto onemocnění vinné révy.
- Listy napadené plstnatostí se mohou nedostatečně rozvinout, předčasně schnout a opadávat.
Bílá plsť na spodní straně listů se označuje jako erineum. Vzniká v reakci na sání roztočů, kdy réva produkuje velké množství chloupků (trichomů). V této plsti vlnovníci žijí a rozmnožují se. Často se zde vyskytují po stovkách jedinců. Bílým povlakem bývají napadeny i vznikající plody.
FOTOGALERIE: pohled na listy révy napadené plstnatostí. Na horní straně listů puchýře, na spodní plsť. Autor: D Blancard - INRAE
Jak rozeznat kadeřavost od plstnatosti?
Když jsou listy zkroucené (zkadeřené), a barví se do rezava, jde o kadeřavost, a tedy napadení hálčivcem. Pokud jsou na listech puchýřky, jde o plstnatost. Réva však může být napadena několika kmeny vlnovníků současně, a tedy nést příznaky kadeřavosti i plstnatosti zároveň.
Životní cyklus a rozmnožování vlnovníků
Samičky vlnovníků přezimují pod šupinami pupenů, samičky hálčivců i v prasklinách borky. Na jaře, když se nalijí pupeny, samičky vylézají a začínají sát rašící očka nebo se přesouvají na listy. Ze starých listů se později přesouvají na nové do vyšších listových pater a koncem léta do úkrytů za účelem přezimování.
- Na jaře samičky vlnovníků kladou do rašících pupenů 0,06mm velká vajíčka ve snůškách po 10.
- Jedna samička vlnovníka snese za život asi 30 vajíček o průměru 30 µm (0,03 mm).
- Z vajíček se za 5 až 25 dní líhnou nymfy.
- Nymfa živí a vyvíjí asi 20 dní, v případě hálčivců pod šupinami pupenů, v případě vlnovníků révových v plsti na spodní straně listů.
- V závislosti na podmínkách vzniká za rok 5-7 generací roztočů.
Samečci vlnovníků nechávají na listech tzv. spermatofory (pouzdra se spermiemi), která samičky používají k oplodnění vajíček. Z oplodněných vajíček se líhnou samičky, z neoplodněných samečci.
Jak se vlnovníků zbavit
Nejefektivnějším řešením, jak se zbavit vlnovníků, je vysazení dravých roztočů na vinici. Kromě této biologické metody se používá i chemické ošetření sírou, pomáhají i mechanické zásahy.
Draví roztoči
Účinná a ekologická metoda likvidace vlnovníků spočívá v nasazení dravých roztočů Typhlodromus Pyri nebo Galendromus occidentalis. U nás je registrován právě T. pyri. Draví roztoči vlnovníky vysávají a dál se množí. Vinici tak ochrání dlouhodobě. Vysazení spočívá v přivázání plstěných pásů ke kmínkům révy. Roztoči se sami rozšíří a chrání révu i v dalších sezónách.
Pokud je réva napadena více druhy vlnovníků, draví roztoči se zaměří nejdříve na hálčivce. Vlnovníka révového ukrývajícího se v erineu napadají jako posledního. Vzhledem k nejmenším dopadům plstnatosti na révu to však není problém. Naopak, díky přetrvávající populaci hálčivců se draví roztoči na rostlině mohou lépe rozmnožit a udržet, protože mají stále dostatek potravy.
Chemická ochrana
Proti hálčivcům, kteří způsobují závažnější poškození rostliny, se aplikuji akaricidy, tedy pesticidy proti roztočům. Postřik proti vlnovníkům dostupný domácím pěstitelům je Kumulus WG nebo Sulka na bázi síry.
Tyto přípravky jsou účinné zejména proti plstnatosti. Aplikace sirného přípravku na podzim pod sklizni, ještě před opadáním listů, zredukuje výskyt vlnovníků v následující sezóně. U postřiků sírou je klíčové načasování, aby se nespálily listy.
Odborné prořezy
Při boji s plstnatostí lze využít toho, že vlnovníci přezimují převážně v prvních čtyřech očkách. Odborným prořezem lze podpořit rašení v neinfikovaných očkách a zvýšit výnosy. Počet roztočů lze omezit pečlivým prořezáváním na základě znalosti rozšíření škůdců v jednotlivých pupenech.
Přirození nepřátelé vlnovníků a hálčivců
- Draví roztoči,
- Houby napadající hmyz, jako jsou Beauveria bassiana, Verticillium lecanii, Hirsutella thompsonii a Pacilomyces fumosoroseus. Tyto entemopatogenní půdní houby se pěstují i uměle a vyrábí se z nich biologické insekticidy.
- Larvy pakomára Arthrocnodax vitis požírající hálčivce.
Časté dotazy týkající se vlnovníků
Jak dlouho žije vlnovník?
Dospělý vlnovník žije asi 30 dní.
Jak se vlnovníci šíří?
Vlnovníci se mezi rostlinami šíří nejčastěji větrem, ale i deštěm nebo na oděvu pracovníků pohybujících se ve vinici.
Které odrůdy vinné révy jsou nejchoulostivější?
Nejnáchylnější k napadení vlnovníky jsou například kultivary Cabernet sauvignon, Sauvignon blanc, muškáty nebo bezsemenná Sultanina. Tyto odrůdy je vhodné blíže monitorovat.
Vlnovníci a nimbový olej
Extrakt z indické rostliny Azadirachta indica hubí savý hmyz i roztoče. Na českém trhu je nejznámější přípravek s obsahem nimbového oleje Neemazal. Proti roztočům však není registrován. S použitím Neemazalu na vlnovníky a hálčivce tak musíte v případě zájmu sami zaexperimentovat a řídit se vlastní zkušeností. A nezapomenout, že nimbový olej hubí i užitečné organismy, tedy i dravé roztoče.
Doporučené produkty na ochranu vinné révy proti vlnovníkům skladem: