Urychlovače kompostu
Nejprodávanější
Urychlovače kompostů jsou speciální přípravky, které dokáží zrychlit tvorbu kompostu. Nejčastěji jsou na bázi užitečných mikroorganismů. Sušené bakterie se aktivují vodou a podporují proces rozkladu organických materiálů v kompostech.
Urychlovač kompostu má velmi snadné použití. Stačí nasypat na kompost a pokud není vlhký, tak zalít vodou. Půdní mikroorganismy se pustí do práce a vás kompost se začne vytvářet rychleji.
Zajímavou alternativou k urychlovačům kompostu na bázi mikroorganismů (Neudorf, Agro, Biopon) je koncentrovaný bylinkový urychlovač kompostu Kouzlo přírody, určený k přípravě zálivky. Bylinky omezují zahnívání kompostu.
Tipy pro lepší kompost
Kompostování odpadu při řezu dřevin a živých plotů
Větve je třeba rozdrtit, menší větvičky nasekat nadrobno. Tento materiál je chudý na živiny a je vhodný především k přípravě mulčovacího kompostu. Rozdrcenou dřevní hmotu je dobré kombinovat s posečenou trávou. Tím se travní hmota provzdušní a snáze humifikuje.
Kompostování posečené trávy
Posečená tráva sama o sobě je ve větším množství ke kompostování nevhodná, protože je příliš vlhká a neprovzdušněná, takže zahnívá a páchne. K posečené trávě je proto dobré přidat drcené dřevo, piliny a hobliny, které travní hmotu provzdušní.
Ve speciálním uzavřeném termokompostéru se směs dobře zahřívá. Vlivem vysokých teplot však mohou v kompostovaném materiálu vznikat práškovitá přeschlá ložiska. Proto se doporučuje po 2 až 3 týdnech kompost promichat a prolít vodou. Již za 6 až 8 týdnů ziskáte hodnotný mulčovací kompost.
Co na kompost patří a co ne ?
Nejdříve co na kompost nepatří: maso, tuky, mléčné výrobky, pečivo, zbytky rostlin napadených houbovými chorobami, popel, novinový papír, exkrementy.
Do kompostu patří: všechny rostlinné zbytky ze zahrady, co nejdrobněji rozmělněné, plus vybraný kuchyňský odpad jako je kávová sedlina, čajové sáčky či vaječné skořápky. A samozřejmě, kvalitní urychlovač kompostu.