Obaleč jablečný

Obaleč jablečný (latinsky Cydia pomonella) je drobný šedobíle zbarvený motýl z čeledi obalečovitých. Housenky obalečů napadají jabloně, hrušně, meruňky, kdoule a ořechy. Prokousávají se do plodů směrem k jádřinci. Napadení je snadno patrné podle trusu přilepeného okolo vstupního otvoru do plodu. Výsledkem je červivost plodů a nižší výnosy.

Dospělý motýlek má rozpětí křídel pouhé 2 cm, přední křídla mají popelavě šedou barvu, zadní křídla hnědošedou. Housenky obaleče jablečného jsou bělavě zbarvené, později do růžova, a mají hnědou hlavu.

Životní cyklus obaleče jablečného

Dorostlé housenky přezimují v prasklinách kůry stromů nebo v trávě, omotané jemným předivem pavučinky. Na jaře se housenky zakuklí a v polovině května se začínají líhnout motýli, kteří kladou 1mm velká vajíčka na plody jablek, hrušek či meruněk. Za 14 dní se z vajíčka vylíhne housenka, která se začne prožírat dovnitř plodu a stěhuje se z jednoho plodu na druhý.

Jedna housenka poškodí až 3 plody. Prokousává se k jadřinci a někdy požírá i jadérka. Za několik týdnů housenka vyhledá úkryt a zamotá se do pavučinky. Za příznivých teplot se zakuklí a vzniká ještě druhá generace obalečů v sezóně.

Prostředky proti obalečům

Mezi přirozené nepřátele obaleče jablečného patří sýkorky, lumci, lumčíci a parazitické hlístice Steinernema feltiae. Na bázo těchto hlístic funguje přírodní insekticid Nemapom, asi nejúčinnější přípravek proti obalečům. Dalším řešením na chemické bázi je insekticid Mospilan.