N-P-K hnojivo
Písmena "NPK" na etiketě hnojiva znamenají dusík, fosfor a draslík, tři základní živiny, které rostliny potřebují k růstu.
Čísla udávají hmotnostní poměr dusíku, fosforu a draslíku.
Příklad:
Hodnota NPK 13-6-14 u hnojiva Cererit znamená, že:
- hnojivo obsahuje 13% dusíku, 6% fosforu a 14% draslíku.
- 100 gramů takového hnojiva tedy obsahuje 13g dusíku, 6g fosforu a 14g draslíku.
- základní živiny v tomto hnojivu tak tvoří 33% procent hmotnosti, zbylých 77% jsou méně významné živiny a plnidla.
Čím vyšší jsou čísla, tím vyšší je výživová hodnota hnojiva. Například pětikilový pytel hnojiva 10-20-10 má stejnou výživnou hodnotu jako 10 kilogramů hnojiva 5-10-5.
Vždy stejné pořadí prvků NPK
Prvky se uvádějí vždy v tomto pořadí, tedy dusík-fosfor-draslík. Někdy označení písmeny chybí a na obale jsou uvedena pouze čísla, např. 6-8-20. Z toho odvodíte, že se jedná právě o NPK a že hnojivo obsahuje 6% dusíku, 8% fosforu a 20% draslíku.
Dusík N
Dusík, první číslo v pořadí NPK, je důležité pro vývoj listů. Podporuje tvorbu chlorofylu a zbarvování rostlin do zelena. Hnojiva s vysokým obsahem dusíku se často používají pro trávu nebo jiné rostliny, u nichž je růst zelených listů důležitější než kvetení. Žloutnutí tak většinou ukazuje na nedostatek dusíku.
Fosfor P
Prostřední číslo v řadě NPK označuje procento fosforu v hnojivu. Fosfor je klíčový pro růst kořenů, kvetení a tvorbu plodů. Rostliny tuto živinu potřebují zejména na jaře. Nedostatek fosforu se u rostli projevuje mělčím zakořeňováním a slabší tvorbou semen.
Draslík K
Poslední číslo ve výčtu hlavních složek udává procentuální obsah draslíku v hnojivu. Draslík přispívá k celkovému zdraví a vitalitě rostlin. Posiluje schopnost rostlin odolávat chorobám a napomáhá rozvádění vody a živin v rostlině. Nedostatek draslíku se projevuje zejména v oblastech, kde panuje chladné nebo suché počasí.