Neofobie

Neofobie je chorobný strach z něčeho nového. Potkani jsou extrémně nedůvěřiví ke všem novým předmětům včetně deratizačních nástrah, které se objeví u jejich nor.

Účinná nástraha, která potlačuje neofobii potkanů, má podobu gelových sáčků se zpožděným účinkem. Potkani tak nepojmou podezření, protože si úmrtí jedinců nespojí se zdrojem potravy.

Podle odborných studií a experimentů se neofobie vyvinula u potkanů, kteří žijí v blízkosti lidské populace. Potkani žijící ve volné přírodě se běžně setkávají s velmi rozmanitou potravou a změny proto nevnímají jako něco zvláštního.

Oproti tomu potkani, kteří žijí v blízkosti lidských obydlí, si zvykli, že jejich okolí je méně proměnlivé. Jejich ostražitost při každé změně je vyšší. Mazaní hlodavci se tak adaptují na lidskou snahu o jejich vyhlazení jedem.

K novým a neznámým zdrojům potravy vysílají potkani nejdříve "ochutnávače". V rámci potkaní kolonie jsou to podřízení jedinci, kterým ostatní odpírají "bezpečnou" potravu. Teprve když hladový ochutnávač přežije, ostatní se pustí do jídla také.