Jednoděložné plevele

Jednoděložné plevele jsou plevelné trávy, tzv. čeleď lipnicovitých. Pro jednoděložné plevele je typické, že ze stonku rostou přídavné kořeny, které postupně nahrazují hlavní kořen (tj. mají kořenový trs).

Další členění je na jednoleté plevele (v zimě zahynou a ze semen další rok vyroste nová rostlina) a vytrvalé plevele (podzemní část rostliny přežívá zimu a na jaře opět vyraší). Příkladem vytrvalého jednoděložného plevele je pýr plazivý.

Mezi nejčastější lipnicovité plevele patří:

Pýr plazivý - Elytrigia repens

Vytrvalá tráva rostoucí na celém území České republiky. Jsou pro ni charakteristická dlouhé stébla s několika kolénky a tmavě zelené listy s širokými čepelemi. Kromě semen se pýr šíří podzemními plazivými oddenky s uzlinami, ze kterých vyrůstají nová stébla.

Pýr je považován za velmi nebezpečný plevel. Je vysoce konkurenční, rostlinám bere vláhu a živiny a do půdy vypouští speciální látku zvanou glykosid agropyren, která potlačuje vývoj ostatních rostlin. Pokud si chcete být jistí, že se plevel opět nerozšíří, je lepší odstraněný pýr nedávat do kompostu.

Pýr lze jej použít jako krmivo pro dobytek a díky pevným oddenkům fixuje půdu ve svažitém terénu, díky čemuž bývá na některých místech dokonce vyséván. Mezi pozitivní aspekty pýru patří fakt, že se jedná o léčivou rostlinu s močopudnými účinky, která snižuje otoky a cholesterol a cukr v krvi.

K likvidaci pýru plazivého je určen selektivní herbicid Agil.

Čirok halepský (halapský) - Sorghum halepense

Nepůvodní druh trávy, název odkazuje na původ z oblasti syrského Aleppa. Na území Česka se vyskytuje spíše nepravidelně, většinou na Jižní Moravě. V sousedních zemích trvale roste v Maďarsku. Většinou vyklíčí mezi bramborami, v řepě, kukuřici nebo na vinicích.

Vysoká tráva s až 2m dlouhými stébly vypadá při květu velmi dekorativně, ale je těžko vymýtitelná. Kořeny jsou až 1m hluboké. Rozmnožuje se plazivými oddenky nebo semeny větrem, která v půdě mohou čekat až 4 roky na příznivé podmínky.

Čirok halepský je škodlivý vytrvalý plevel, způsobuje alergie, při spasení se jím může někdy otrávit dobytek, šíří se z něj viry napadající řepu a kukuřici a žijí na něm mšice.

Ojediněle se pěstuje jako okrasná tráva, v některých oblastech světa jako krmivo.

K likvidaci čiroku se používá selektivní herbicid Agil.

Ježatka kuří noha - Echinochloa crus-galli

Tato jednoletá tráva je považována za jeden z nejškodlivějších plevelů na světě. Pochází z Asie má mnoho poddruhů. Tráva dorůstá podle úrodnosti půdy do výšky od několika centimetrů až do 1m. Z kolének odbočují další poléhavá stébla. Po posečení velmi rychle roste. Dlouhé listy s širokými čepelemi mají uprostřed bílou žilku a drsné okraje.

Ježatka se rozmnožuje pouze semeny, které spadnou na zem a po přezimování vyklíčí. Semena (obilky) mohou v půdě čekat i několik let na vhodnou vlhkost a jsou schopna projít trávicím traktem zvířat, aniž by ztratily životaschopnost. 

Ježatka kuří noha patří mezi časté plevele v trávnících, zanést si ji tam lze i nákupem nekvalitní travní směsi.

K likvidaci ježatky kuří nohy je vhodný selektivní herbicid Agil

Bér - Setaria

Béry představují rod jednoletých a vytrvalých trav z čeledi lipnicovitých. V Česku zahrnuje 6 druhů, např. bér sivý, bér zelený, bér přeslenitý nebo vzácnější bér ohnutý. Ploché listy mají ostré čepele, květy tvoří klásky. Béru se daří ve vlhké i suché půdě a když ho ignorujete, rychle se množí.

Zezačátku, než bér nasadí chlupatý klas, je těžké jej v trávníku rozeznat mezi ostatními listy. Při boji s bérem je důležité zasáhnout dřív, než dozrají klásky plné semen. Když se klásky objeví, poznáte bér na první pohled. Jedná se o jednoletý, někdy i víceletý plevel.

K likvidaci bérů v trávníku je určen selektivní herbicid Agil.  

Lipnice roční - Poa annua

Na tuto drobnější trávu rostoucí v trsech lze narazit na celém území Česka. Díky své nenáročnosti roste téměř na celém světě. Tento druh jednoděložného plevele nemá rád sucho, preferuje vlhčí půdu s vyšším obsahem dusíku a jílu.

Lipnice roční se nejčastěji uchytí v chodnících mezi dlaždicemi nebo i na travnatých plochách hřišť. Je to proto, že díky malému vzrůstu a poléhavosti je tento plevel odolný vůči sešlapu. Daří se mu i ve stínu.

Kulatá stébla mají jedno nebo dvě kolínka, ze kterých někdy vyrazí další kořen, když stéblo leží na zemi. Rozmnožuje se semeny.

Díky této odolnosti bývá lipnice roční dokonce přimíchávána jako součást parkových travních směsí. V okrasném trávníku ji však nechceme, rychle se šíří a trávník pak není hezký.

K likvidaci lipnice roční použijte selektivní herbicid Agil.

Rosička krvavá - Digitaria sanguinalis

Pod malebným názvem se skrývá jednoletá tráva, která tvoří malé trsy. Stonky mívají mírně nafialovělou barva. Tento plevel má rád teplo, světlo a sucho. Často roste na rumištích, ale i  na polích, na zahradách a v trávnících. Protože rosičce krvavé vyhovuje zasolná půda, často roste podél silnic, které jsou v zimě solené.

Tenká stébla dorůstají až 40 cm, jsou na nich kolénka, ze kterých vypouští nové kořeny a tvoří nové rostliny.

Rosička krvavá se šíří semeny a větrem. Není považována za příliš nebezpečný plevel, který trápí okopaniny pícniny a vinice. V minulosti se pěstovala jako pícnina ke krmným účelům.

Chundelka metlice - Apera spica-venti

Plevelná jednoletá tráva s 1m dlouhými, hladkými lesklými stébly. Roste po celém území ČR, vyhovuje jí vlhčí a teplejší prostředí. Chundelka vyrůstá z kořenových trsů a tvoří mnoho odnoží.

Název chundelka odkazuje na velmi jemné okrasné laty s fialovými klásky při kvetení. Tvoří obrovské množství jemných semínek, která se roznášejí větrem a jsou schopna ve vlhké půdě již za 3 týdny vyklíčit a vzejít tak již na podzim. Proto chundelka často zapleveluje ozimé rostliny (česnek, špenát).

Chundelka metlice je vysoce konkurenční a patří mezi velmi škodlivé plevele ozimých plodin, jarních obilovin a pícnin.

K likvidaci chundelky metlice je určen selektivní herbicid Agil.