Rady a návody
Myš lze chytit těmito způsoby:
- Použití živolovných pastí – do živolovné pasti dáme návnadu, past umístíme do kouta, nebo ke zdi, a potom už jen pravidelně alespoň jednou denně kontrolujeme, aby se chycená myš v pasti netrápila.
👍🏻 Výhody: myš nezabijete
👎🏼 Nevýhody: myš musíte z pasti někam vypustit, a pokud ji nevypustíte dostatečně daleko, vrátí se vám zpět.
Myš lze zabít těmito způsoby:
- Použití pastí – velmi jednoduchá, účinná a osvědčená metoda likvidace myší je použití klasických pastiček na myši jako návnadu na myši je nejlepší použít chlebovou kůrku opečenou na slanině (výrazně voní a v pasti dobře drží) ale s úspěchem lze použít téměř jakékoli jídlo (ořech, sýr, salám,…)
👍🏻 Výhody: myš se chytí téměř 100%. Past ji zabije rychle a bezbolestně, nemusíte po domě rozmisťovat jedovaté nástrahy. Myši jsou hloupé, a na rozdíl od potkanů se vám do jedné pasti při opakovaném nastražení budou chytat stále další a další.
👎🏼 Nevýhody: poměrně pracné, pokaždé je třeba chycenou myš z pasti vytáhnout (nejlépe v rukavicích), dát do pasti novou návnadu a past znovu natáhnout. Chytání myší do pastí je dobré hlavně doma, kam se vám náhodou zatoulá jedna nebo dvě myši. Na chatě, kam se Vám dostávají stále další a další myši, je tato metoda nekonečná, a můžete chytat celou zimu. Tato nevýhoda odpadá při použití elektrických pastí se zásobníkem na mrtvé myši.
- Použití jedů - taktéž účinná metoda likvidace myší. Nejlepší na otrávení myší jsou samoobslužné sáčky.
👍🏻 Výhody: malá pracnost, velmi jednoduchá aplikace, vysoká účinost.
👎🏼 Nevýhody: může se stát, že myš uhyne někde za obložením, a potom vám bude doma smrdět, ale při použití samoobslužných sáčků výrobce udává, že myš před smrtí cítí pocit dušnosti, a vylézá uhynout na volné prostranství, což zní divně, ale opravdu je to tak – máme to potvrzeno už mnoha zákazníky.
Myš lze vypudit těmito způsoby:
- Pomocí elektronických plašičů - plašiče a odhaněče myší fungují na principu ultrazvuku. Na stránkách pasti.cz najdete plašiče, které jsou sice dražší, ale pouze kvalitní výrobky od Belgické firmy Weitech, která je světovou špičkou ve výrobě ultrazvukových plašičů. Plašiče Weitech na rozdíl od většiny ostatních nepravidelně střídají vysílané frekvence, čímž se minimalizuje možnost, že by si myš na zvuk zvykla a přestal jí vadit.
Z nabídky plašičů na myši doporučujeme výrobek Weitech WK 0190, v případě, že plašič chcete používat někde, kde není možnost připojení k elektrické síti doporučujeme bateriový plašič Weitech WK 0240
👍🏻 Výhody: malá pracnost, plašič zvířata nezabije, ochrání chatu i když tam nejste
👎🏼 Nevýhody: může se stát, že si škůdce na plašič po nějaké době zvykne, a vrátí se, u plašičů Weitech se to však stává velmi zřídka, protože nepravidelně střídají vysílané frekvence, aby si na ně škůdce nezvykl. Ideální je používat plašiče jako prevenci (nejdřív škůdce vyhubit a až potom používat plašič k tomu, aby se nám domů nenastěhovali další).
Jak na potkany a krysy
Krysy jsou u nás již poměrně vzácné, protože je vytlačili potkani, kteří jsou mnohem odolnější, silnější a přizpůsobivější. Způsob hubení obou těchto škůdců je stejný. Zbavit se potkanů bývá celkem problém, protože se velmi rychle množí, jsou velmi odolní a chytří. Nejúčínější způsoby likvidace potkanů je otrávit je. Výběr jedů na potkany naleznete zde: jedy na potkany
Potkanů se zbavíme tak, že je chytíme, zabijeme, nebo vyženeme.
Potkana lze zabít těmito způsoby:
- Použití pastí – jednoduchá metoda jak zabít potkana je chytit ho do pasti. Výběr pastí na potkany najdete zde: jako návnadu na potkany je nejlepší použít chlebovou kůrku opečenou na slanině ( výrazně voní, a v pasti dobře drží) ale s úspěchem lze použít téměř jakékoli jídlo ( sýr, salám, …)
👍🏻 Výhody: potkan se chytí téměř 100%. Past ho zabije rychle a bezbolestně, nemusíte po domě rozmisťovat jedovaté nástrahy.
👎🏼 Nevýhody: Potkany jsou velmi chytří, a když uvidí, že past jednoho z nich zabila, další už do pasti nikdy nevleze! Proto je tato metoda vhodná pouze domů nebo do sklepa, kam vám vběhl pouze jeden potkan. - Použití jedů – asi nejúčinnější metoda likvidace potkanů. Oblíbené jsou Ratimor parafinové bloky nebo samoobslužné sáčky.
👍🏻 Výhody: malá pracnost, velmi jednoduchá aplikace, vysoká účinnost
👎🏼 Nevýhody: může se stát, že potkan uhyne někde za obložením, a potom vám bude doma smrdět, ale při použití samoobslužných sáčků Liquid Bag Aroma, nebo gelu Liquid Gel Rat výrobce udává, že myš před smrtí cítí pocit dušnosti, a vylézá uhynout na volné prostranství, což zní divně, ale opravdu je to tak – máme to potvrzeno už mnoha zákazníky. Potkan je velmi chytrý a když vidí něco neznámého, nechá to nejprve ochutnat nějakého mladšího jedince, a teprve když se mu nic nestane, sežerou nástrahu i ostatní. Proto u nás prodávané nástrahy působí až po pátém dnu po sežrání škůdcem.
Potkany a krysy lze chytit těmito způsoby:
- Použití živolovných pastí – do živolovné pasti dáme návnadu, past umístíme do kouta, nebo ke zdi, a potom už jen pravidelně alespoň jednou denně kontrolujeme, aby se chycená krysa nebo potkan v pasti netrápil.
👍🏻 Výhody: potkana nezabijete
👎🏼 Nevýhody: chyceného potkana musíte někam vypustit, může se vám vrátit zpět, a navíc potkan v nebezpečí bývá agresivní, skáče, a může vás kousnout.
Potkana lze vypudit těmito způsoby:
- Pomocí elektronických plašičů - fungují na principu ultrazvuku. Na stránkách pasti.cz najdete plašiče, které jsou sice dražší, ale jde o kvalitní výrobky od Belgické firmy Weitech, která je světovou špičkou ve výrobě ultrazvukových plašičů. Plašiče Weitech na rozdíl od většiny ostatních nepravidelně střídají vysílané frekvence, čímž se minimalizuje možnost, že by si potkan na zvuk zvykl a přestal mu vadit. Z nabídky plašičů na potkany doporučujeme výrobek Weitech WK 0300 nebo Weitech WK 0600
👍🏻 Výhody: malá pracnost, plašič zvířata nezabije, ochrání chatu i po dobu vaší nepřítomnosti
👎🏼 Nevýhody: potkan je extrémně odolné a přizpůsobivé zvíře, může se stát, že si na zvuk plašiče po nějaké době zvykne, a vrátí se, u plašičů Weitech se to však stává velmi zřídka.
Jak na hryzce a hraboše
Na základě zkušeností na hraboše a hryzce doporučujeme samoobslužné sáčky.. Hryzci a hraboši způsobují škody hlavně na ovocných stromcích. Hryzci se nám na zahradu nastěhují často společně s krtky, a používají krtčí chodby. Hryzců se zbavíme tak, že je chytíme, zabijeme, nebo vyženeme.
Hryzce lze chytit těmito způsoby:
- Použitím trubkové pasti – odhrabeme kousek nory, a vložíme do ní trubkovou past tak, aby oba její konce navazovaly na překopané konce nory, a potom už jen pravidelně alespoň jednou denně kontrolujeme, aby se chycený hryzec v pasti netrápil. Trubkovou past na hryzce můžete koupit zde.
👍🏻 Výhody: hryzce nezabijete, vidíte, že jste ho skutečně chytili
👎🏼 Nevýhody: hryzce musíte z pasti někam vypustit, a pokud jej nevypustíte dostatečně daleko, vrátí se vám zpět. V případě, že máte na pozemku větší množství hryzců nebo hrabošů, byl by odchyt do pastí nekonečný.
Hryzce lze zabít těmito způsoby:
- Použití dřevěné pasti na hryzce – do pasti dáme jako návnadu například kousek jablka, past natáhneme a položíme k východu z nory. Jakmile škůdce za návnadu zatáhne, past sklapne a škůdce zabije. Dřevěnou past na hryzce můžete koupit zde: Použití jedů – asi nejúčinnější metoda likvidace hryzců. Nejlepší na otrávit hryzce buď pomocí Ratimor parafinových bloků, nebo samoobslužných sáčků
Výhody: malá pracnost, velmi jednoduchá aplikace, vysoká účinnost
Hryzce lze vypudit těmito způsoby:
Pomocí elektronického plašiče Weitech WK 0675, nebo dýmových patron
Jak na kuny
Kuny škodí na domácím zvířectvu, na automobilech, znečišťováním a hlukem, který působí, typicky na půdě. Tam rovněž poškozují pokrovní izolaci, kterou dokážou kompletně rozcupovat.
Zbavit se kun bývá velký problém. Jsou velmi mazané a nedůvěřivé. I správně nastražený sklopec může někdy kuna obcházet týdny. Situaci navíc komplikuje fakt, že po většinu roku je kuna hájená.
Kun se zbavíme tak, že je chytíme, zabijeme, nebo vyženeme.
Kunu lze chytit těmito způsoby:
- použití klecové pasti – do klecové pasti dáme návnadu (třeba kousek uzené makrely) , past umístíme do kouta nebo ke zdi, někam kam kuna pravidelně chodí, a potom už jen pravidelně alespoň jednou denně kontrolujeme, aby se chycená kuna v pasti netrápila.
Výhody: kunu nezabijete
Nevýhody: kunu musíte z pasti někam vypustit, a pokud ji nevypustíte dostatečně daleko, vrátí se vám zpět (vrátí se až několik kilometrů) Dospělá kuna už je natolik chytrá, že do pasti nevleze.
Kunu lze vypudit těmito způsoby:
Vypuzení kuny z domu:
- Pomocí elektronických plašičů Weitech WK 0052 nebo Weitech WK 0055
Vypuzení kuny z auta:
- Kuny se do auta schovávají kvůli teplu, které jde z motoru, a při tom často okusují tepelnou a hlukovou izolaci motoru, a izolaci elektroinstalace vozu. Kun v autě se lze snadno a spolehlivě zbavit pomocí spreje proti kunám
Jak se zbavit mravenců
- Na zahradě se mravenců zbavíme nejlépe pomocí gelového přípravku IMIDASECT ANTS, který aplikujeme přímo vedle mraveniště, nebo na mravenčí cestičky. Nebo můžeme použít přírodní přípravek na hubení mravenců Loxiran S, který aplikujeme posypem, nebo v dobách sucha rozpustíme ve vodě a nalijeme do mraveniště- mravenci přípravek vypijí.
- V domě nebo bytě se mravenců zbavíme nejlépe pomocí přípravku Loxiran - mravenčí bufet, kteří mravenci pijí, ale nezhynou hned, nakrmí přípravkem i larvy a královnu, a během jednoho až dvou týdnů tak nástraha vyhubí celé mraveniště.
Jak se zbavit slimáků
Slimáku se úplně nezbavíme nikdy, ale můžeme jejich počet na zahradě omezit na přijatelnou úroveň některým z mnoha způsobů.
Preventivní opatření
Pravidelné sečení trávníku, rostliny zalévat jen ke kořenům, odstranit ze zahrady všechny skrýše jako kameny a prkna, pod které se slimáci schovávají.
Mechanicky
- Sběr slimáků – časově náročný a nepříjemný způsob je každodenní ruční sběr těchto slizkých stvoření( v plné sezóně i dvakrát denně). Slimáci se nejlépe sbírají za deště, pozdě večer, nebo brzy ráno. Přes den, když svítí slunce, se schovávají.
- Zakopat do země uřezanou PET láhev naplněnou pivem – pivo slimáky láká, vlezou dovnitř a utopí se.
- Sofistikovanějším řešením je použít hotovou past na slimáky. Ta funguje na stejném principu jako PET lahev s pivem, jen návnadový roztok je pro slimáky daleko atraktivnější a past tak působí lépe. Profesionální past na slimáky na zahradě lépe vypadá a neubyde vám pivo.
- Solení – poněkud drastický způsob hubení, a spolu se slimáky si nasolíte celou zahradu.
- Zašlapávání – dost nechutný a také časově náročný způsob
- Pasti domečky – nepraktické z důvodu velkého potřebného množství
Chemicky
Granulax – účinný chemický přípravek na hubení slimáků, který je ale jedovatý i pro ostatní živočichy. Výrobce do přípravku přidává hořkou látku bitrex, aby se minimalizovalo riziko náhodného pozření.
Ferramol nebo Vitrol – účinné přípravky, obsahující pouze přírodní účinné látky, takže nezahubí na zahradě všechen ostatní život jako ježky, užovky a ještěrky.
Pomocí přirozených nepřátel
Nemaslug – výborná věc, parazitické hlístice hubí mladé slimáky plošně a dlouhodobě. Nezabijí je však okamžitě, proto můžou ještě nějakou škodu na zahradě udělat, pokud již nastala apokalypsa. Toto řešení má smysl když je nasazeno včas.
Ježci a užovky jsou také přirození nepřátelé slimáků. Tím, že ježkům na zahradě necháte nějaké útočiště jako je keř rostoucí hustě už od země, zvýšíte pravděpodobnost, že se vám na zahradu nějaký ježek nastěhuje.
Kačeny – sice sežerou všechny slimáky, ale změní vaši zahradu v udusanou hliněnou placku. A s výjimkou běžce indického ani kachny nežerou oranžové plzáky španělské.
Jak zlikvidovat štěnice
Štěnice jsou velmi nepříjemný a stresující škůdce, jehož výskyt u mnoha lidí vyvolává paniku. Nepanikařte, se správnými produkty a postupy zvládnete štěnice vyhubit i svépomocí. Téma štěnic je ale komplexní a je potřeba o něm napřed něco vědět. Nejdříve si proto přečtěte odpovědi na 28 nejčastějších dotazů o štěnicích a také si projděte článek Vše o štěnicích.
Jak vybrat správný plašič škůdců
Dnes je na trhu záplava různých druhů plašičů a odpuzovačů škůdců. Některé plašičky jsou účinné, některé méně, a některé jsou vyloženě vyhozené peníze, protože jsou naprosto nefunkční.
Mezi nejlepší plašiče na trhu patří plašiče od firmy Weitech, která je světovou špičkou ve vývoji a výrobě elektronických plašičů a odhaněčů škůdců. Weitech ve svých plašičích používá patentovanou technologii nepravidelného střídání frekvencí, aby si na zvuk plašiče škůdce nezvykl. Velké oblibě se mezi zákazníky těší také přístroje Deramax české výroby.
Při výběru vhodného plašiče rozhoduje plocha, kterou chceme před škůdci chránit,
Je třeba vybrat takový plašič, aby měl na požadovanou plochu dostatečný výkon. Vždy platí, že na každou místnost, kterou chceme před škůdci chránit, musí být samostatný plašič! Ultrazvuk se totiž chová stejně jako zvuk, který běžně slyšíme, a zdi a dveře mezi místnostmi ultrazvuk utlumují, proto je rozhodně lepší koupit víc menších plašičů – do každé místnosti jeden, než koupit jeden výkonný přístroj na celý dům.
Dále platí, že čím víc nábytku, závěsů, záclon a jiných měkkých materiálů v místnosti je, tím menší je účinnost plašičů. Měkké materiály zvuk pohlcují (např. izolační vata, pevné (např. stěny) naopak ultrazvuk odrážejí zpět do místnosti, a umocňují tak účinky plašiče.
Rozhodující je i druh škůdce, před kterým má plašič chránit.
Weitech vyrábí plašiče na tyto druhy škůdců:
Komáři –
plašič komárů Weitech WK 0029 bateriový - na 50m²
plašič komárů Weitech WK 0028 do sítě - na 50m²
UV lapač komárů Weitech WK 8203 - na 20m²
LED UV lapač komárů WK 0112 - na 20m²
Štěnice, švábi, brouci, pavouci, myši
Plašič myší a hmyzu Weitech WK 0523 – na 45m²
Plašič myší a hmyzu Weitech WK 0240 – na 60m²
Plašič myší a hmyzu Weitech WK 0190 – na 90m²
Plašič myší a hmyzu Weitech WK 0220 – na 140m²
Plašič potkanů, myší a hmyzu Weitech WK 0300 – na 280m²
Krtci, hraboši, hryzci
Plašič krtků Weitech Wk 0675 na 100m² (akustický)
Solární plašič krků Weitech WK0677 350m² (vibrační)
Potkani a krysy
Plašič potkanů, myší a hmyzu Weitech WK 0300 – na 280m²
Plašič potkanů, myší a hmyzu Weitech WK 0600 – na 325m²
Netopýři
Plašič myší, hmyzu a netopýrů Weitech WK 0220 – na 140m²
Plašič potkanů, myší, hmyzu a netopýrů Weitech WK 0300 – na 280m²
Plašič potkanů, myší, hmyzu a netopýrů Weitech WK 0600 – na 325m²
Kočky, psi, lišky a kuny
Plašič koček, psů, kun a lišek Weitech WK 0055 – na 200m²
Plašič koček, psů, kun a lišek Weitech WK 0052 s LED bleskem – na 200m²