Proti třásněnkám
Nejprodávanější
Třásněnky (Thripidae) jsou drobný savý hmyz, dospělci měří pouzých 1 až 1,5 mm. Za svůj název vděčí třásním, kterými mají porostlé okraje křídel. Třásněnky a jejich larvy poškozují rostliny, protože sají tekutinu z povrchových buněk listů, květů, klasů a vznikajících plodů. Poškození způsobují i samičky třásněnek kladoucí do rostlinného pletiva vajíčka.
Třásněnky napadají zeleninu, okrasné a pokojové rostliny a zemědělské plodiny typu pšenice, slunečnice nebo len. Některé druhy třásněnek na rostliny přenášejí viry, například bronzovitost rajčat.
Specifikem třásněnek je, že je přitahuje modá barva. Proto jsou lepové desky na třásněnky modré. Na žluté desky se nějaké třásněnky také chytí, ale dají přednost modrým.
Jak poznat napadení třásněnkami?
Příznakem napadení třásněnkami jsou stříbřitě, později hnědě flekaté listy, které následně usychají. Dalším typickým příznakem jsou černé tečky - kapky trusu. Střírná barva listů je reakcí rostliny na sliny larev.
Třásněnkám se daří zejména při teplém a suchém počasí. Za horkých letních dní se mohou vyrojit ve velkém množství a obtěžovat i lidi.
Jak se zbavit třásněnky?
Třásněnek se nejrychleji zbavíte tak, že listy rostliny postříkáte univerzálním přírodním postřikem jako je NeemAzal nebo Agro Natura Rock Effect. Dlouhodobou ochranu před třásněnkami zajistí jednorázová aplikace dravého roztoče T.pyri, který požírá larvy třásněnek. Proti dospělým třásněnkám nasaďte na rostliny modré lepové desky, které třásněnky přitahují.
Venku pomáhá vysazení bariér z nehostitelských rostlin kolem plodin, které potřebujete ochránit. Pokud máte na zahradě durman obecný, odstraňte jej, třásněnky velmi přitahuje.
Modré nebo žluté pasti
Třásněnky silně přitahuje modrá barva, ať už v podobě lepivých desek nebo modrého světla. Proto jsou modré lepové pasti na třásněnky nejúčinnější. Fungují ale pouze proti třásněnkám, ostatní hmyz nepřitahují. Pokud potřebujete rostliny ochránit specificky před silnou infestací třásněnek, nasaďte modré desky. Pokud chcete univerzální ochranu, která bude fungovat i proti příležitostnému výskytu třásněnek, zvolte žluté desky.
Jak se třásněnky rozmnožují?
Třásněnky procházejí cyklem vajíčko-larva-kukla-dospělec. Široce rozšířená třásněnka zahradní vytváří v našich zeměpisných šířkách typicky 2 až 3 generace ročně, ve sklenících nebo v teplém roce i více. Dospělé třásněnky přezimují ukryté v zemině nebo organickém odpadu na jejím povrchu.
Nejčastější druhy třásněnek
Nejrozšířenějším druhem třásněnky je třásněnka zahradní (Thrips tabaci). Napadá široké spektrum rostlin v otevřené zahradě i ve skleníku. Napadá košťáloviny, cibuli, česnek, pórek nebo řepu.
Pokud vás trápí třásněnka ve skleníku, může se jednat o třásněnku květní (Frankliniella intonsa), která prefeeuje kryté prostory. Typicky napadá papriky, rajčata, okurky a okrasné květiny.
Zemědělcům působí starosti zejména Třásněnka pšeničná (Limothrips cerealium) a třásněnka ostnitá (Limothrips denticornis), která napadá ječmen a žito.
Zcela nevybíravá je Třásněnka úzkohlavá (Thrips angusticeps), která nepohrdne okrasnými květinami, zeleninou ani obilninami, často ji najdeme na listech bramobor. Opakem je Třásněnka hrachová (Kakothrips robustus), která se živí květy, poupaty a lusky hrachu.
Méně známou virovou bronzovitost rajčat má na svědomí nejčastěji třásněnka západní (Frankliniella occidentalis), invazivní druh třásněnek, který se Evropu šíří od 70. let.