Postřiky proti padlí
Nejprodávanější
Co je dobré o padlí vědět
Padlí je plísňové onemocnění rostlin, které se projevuje bílými skrvnami na listech, stoncích či plodech. Skrvny vypadají jako moučný posyp, který lze snadno setřít. Plíseň je způsobena tzv. vřeckatými houbami řádu Erysiphales. Typickým příznakem padlí je deformované usychající listí, zbarvené do šedozelena, rostlina je slabá, listy se kroutí a padají.
Rozšířená varianta je americké padlí, které patří mezi časté choroby angreštu. Jako ochrana proti americkému padlí na agreštu a rybízu se osvědčuje postřik Agro Natura Rock Effect na bázi přírodních látek, který je vhodný i proti mšicím a sviluškám. Účinným prvkem v boji proti padlí je síra, proto ji spousta postřiků obsahuje.
Jak se padlí šíří?
Padlí se šíří sporami (nazývanými konidie) pomocí větru a vody, přenáší jej i hmyz. Spory jsou odolné vůči chladu a přezimují v půdě. Nemoc postupuje od spodní části rostliny směrem nahoru. Nejdříve jsou napadeny spodní listy, vždy na své horní straně. Jak nákaza postupuje, postupně se bílé skvrny objevují na stoncích a plodech.
Padlí se šíří ve vlhkém a teplém prostředí, nejvíce v letních měsících. Kromě postřiku na padlí je důležité shrabovat na podzim spadané tlející listí, aby zde nepřezimovaly spory. Příliš husté keře doporučujeme prořezat, aby se rostlina provzdušnila a profukovalo přes ni.
Co pomáhá proti padlí?
Obecně proti všem druhů padlí platí tyto zásady:
- pěstovat odolné odrůdy
- prořezávat, udržovat vzdušné keře a stromky
- nepřelévat, nepřehnojovat dusíkem
- při první známce onemocnění ihned odstranit napadené části
- aplikovat postřik proti padlí
Druhy padlí
Padlí angreštové
Nejrozšířenější je tzv. americké padlí angreštové. Existuje i evropské padlí angreštu, ale je málo rozšířené. Nověji se americké padlí nazývá také padlí hnědé, protože napadené plody hnědnou. Plíseň napadá plody a listy. Je to nejvážnější choroba angreštů, napadá i rybíz. Napadené stromky snadněji namrzají. Obranou je vysazovat odolné odrůdy, nevysazovat na vlhká místa, vysazovat v rozestupech, udržovat vzdušné porosty, nepřehnojovat dusíkem a stříkat přípravkem Discus nebo Agro Natura Effect na přírodní bázi.
Padlí rybízové
Napadá červený, bílý i černý rybíz a jostu - křížence angreštu a rybízu. Jedná se ale o americké padlí angreštové.
Padlí růžové
Nejčastější houbová choroba růží. Opět bělavý až šedobílý moučnatý povlak na výhoncích, poupatech a listech, deformace. Kromě postřiku Discus je obecným řešením pěstování odolných odrůd s kožovitými lesklými listy, na kterých se padlí hůře udrží. Padlí se daří, když v létě večer stříkáme růže a voda se z listů neodpaří a zůstanou mokré přes noc. Silně napadené části růži je potřeba odstřihnout a spálit, pokud již houba prorostla pletivem, nelze tuto část rostliny zachránit.
Padlí révové
Padlí révy způsobuje moučnatý bílý povlak na listí a bobulích, které zasychají nebo později praskají. Proto se označuje také jako moučnatka. Stejně jako ostatním druhům padlí se této plísni daří v teplém a vlhkém počasí. Nejnáchylnější odrůdy vinné révy jsou Müller Thurgau, Modrý Portugal a Veltlínské zelené. Řešením je postřik na bázi síry Cabrio, nebo univerzálnější Discus či Kumulus WG. Padlí révové likviduje také silný mráz.
Padlí jabloňové
Způsobuje bělavý povlak na listech a na koncích letorostů. Padlí prakticky nenapadá plody, pokud ano, tak způsobuje pouze estetické škody jablek (rzivost jablečné slupky). Snižuje přírůstky dřeva a výnosy jabloní. Řešením jsou odrůdy odolné vůči padlí (nejnáchylnější jsou Idared a Jonathan), pravidelné průklesty jabloní, nehnojit moc dusíkem. Odstranit napadené výhonky, 2 týdny před květem ošetřit postřikem Kumulus WG nebo Discus a pak opakovat až do července.