Proti molicím
Nejprodávanější
Molice jsou drobné bílé mušky pokryté voskovitým povlakem. Patří mezi mšicosavý hmyz. Tvoří kolonie na spodní straně listů rostlin. Larvy molic intenzivně sají z listů mízu a rostliny pak chřadnou.
Vajíčka molic v podobě černých teček jsou přilepená na spodní straně listů. Jsou zde přisáté i larvy molic, které přebytečný cukr vylučují v podobě sladké medovice. Medovici vystřelují i na okolní listy, které pak napadá houbová čerň.
Molice jsou díky voskovému povlaku odolnější vůči insekticidům. Klíčové je rovněž omezit zálivku, molice mají rády vlhko. Doporučujeme preventivní monitoring pomocí žlutých lepových desek, ze kterých výskyt molic včas zjistíte.
Radíme s výběrem
Nevíte, jaký postřik proti molicím zvolit?
Proti syntetickým postřikům si molice snadno vytvářejí rezistenci. Proto se jako nejúčinnější postřik proti molicím osvědčuje Natura Rock Effect na bázi bylinek. Alternativní koncentrát, opět na přírodní bázi, se jmenuje Neem Azal.
Pokud se neradi zdržujte přípravou postřiku z koncentrátu nebo nemáte postřikové zařízení, zvolte hotové postřiky Neudosan AF nebo Rock Effect New. Narozdíl od vodou ředěných postřiků si nespotřebovaný zbytek můžete schovat na později, aniž by se zkazil. Postřiky namíchané z koncentrátu musíte spotřebovat hned.
Všechny tyto přípravky ochrání rostliny i před mšicemi.
Domácí postřiky na molice
Zastánci domácích postřiků si mohou namíchat vlastní přípravek. Pozor, účinnost těchto receptů bývá proměnlivá a často mohou uškodit také užitečným predátorům molic, jejich použití tak dává největší smysl v uzavřeném prostředí skleníku.
Domácí postřik na molice připravíte smícháním vody s trochou citronové šťávy a pár kapek ekologického jaru jako smáčedla.
Alternativní postřik připravíte z nimbového oleje, který přidáte do vody v množství jedné až dvou čajových lžiček na litr vody. Opět přidáte ekologický jar a pořádně protřepete. Nimbový olej může listům ublížit, domácí postřik si proto vždy nejdříve otestujte na vzorku listu. Sílu nimbového oleje můžete využít i bezpracně v podobě hotového postřiku Neemazal.
Další způsoby boje proti molicím
Rychlý způsob, jak zredukovat počet molic na rostlině, je použití jemného proudu vody ze zahradní hadice. Každý napadený list rukou opatrně nadzvednete a ze spodní strany spláchnete molice dolů. Populaci molic tak významně zredukujete.
Při silném napadení molicemi ve skleníku dává smysl nasazení parazitické vosičky Encarsia Formosa, které likvidují larvy molic. Do skleníku stačí zavěsit kartičky s kuklamy vosiček a příroda si už poradí sama. Jedná se o dražší řešení, vhodné pro velkopěstitele.
Rostliny s robustnějšími lze molic zbavit také opatrným odsáním vysavačem. Musí být nastaven na slabý tah a doporučujeme použít nástavec s kartáčem, aby se trubka nepřisála k listu. Ošetřžení opakujte jednou za pár dní, vysavač likviduje dospělé molice i nymfy.
Zajímavou metodou, kterou můžete zkusit, je pokrytí povrchu substrátu odrazivou hliníkovou fólií. Stačí kuchyňské aluminium. Světlo, které se odráží na spodní stranu listů, molice mate natolik, že jim znesnadňuje lokalizaci vhodných cílových rostlin. Pokud potřebujete ochránit malé množství sazenic, připadá tato zajímavá metoda v úvahu.