Proti dřepčíkům
Nejprodávanější
Dřepčíci (Epitrix) jsou drobouncí broučci s kovovým leskem. Více než 160 druhů dřepčíků má různá zbarvení, převládá černá. Jedno ale mají společné: skvěle skáčou, podobně jako blechy. Pouhým okem vypadá dřepčík jako malá tečka. Když k ní přiblížíte prst, tečka prostě zmizí.
Dospělí dřepčíci napadají listy zejména brukvovitých rostlin, jako zelí, květák či brokolice, a milují také lichořeřišnici. Do listů vyžírají nepravidelné dírky a jsou schopni rostlinu zcela zlikvidovat.
Boj proti dřepčíkům není složitý, velmi účinně na ně fungují žluté lepové desky. Jako postřik se doporučuje Karate Zeon na bázi pyrethroidů nebo NeemAzal na přírodní bázi.
Jak dřepčíky poznat?
Dřepčíky poznáte snadno podle typického skákání, skáčou tak rychle, že vám doslova mizí před očima. Většina dřepčíků má černou barvu, jsou kovově lesklí, u některých druhů, jako je dřepčík zelný, jsou patrné dva žlutavé pruhy po celé délce těla.
Larvy dřepčíků jsou bílé až žlutavé, s tmavou hlavou, měří asi 7mm.
Životní cyklus dřepčíků
Dospělí dřepčíci přezimují ukrytí v půdě. Na jaře kladou vajíčka do půdy nebo na spodní stranu listů (dřepčík zelný). Po týdnu se líhnou bílé larvy, a živí se kořínky rostlin, zhruba 2 až 3 týdny. Pak se zakuklí v půdě a za týden je z kukly nový dospělec. Dospělí brouci požírají listy rostlin a vykusují do nich nepravidelné otvory.
Za rok mohou v závislosti na podmínkách vzniknout tři až čtyři generace dřepčíků. Vyhovuje jim suché a teplé počasí.
Biologická ochrana
Na jaře se na ochranu mladých rostlinek může využít ochranná bílá netkaná textilie proti hmyzu. Na podzim pomáhá rytí a kypření půdy, čímž znemožní klidní přezimování brouků v půdě.
Přirozeným nepřítelem dřepčíků je škvor, můžete ho proto zkusit přilákat vytvořením úkrytu v například podobě převráceného květináče.