Proti mšicím
Nejprodávanější
Postřiky a pasti na mšice, s jejichž pomocí se zaručeně zbavíte těchto parazitů na zahrádce i doma v květináčích.
Jaký přípravek proti mšicím zvolit?
Proti mšicím jsou nejúčinnější chemické postřiky Karate a Mospilan. Likvidují pouze savé a žravé škůdce, včelám ani jinému hmyzu neublíží. Je ale nutné dodržet ochrannou lhůtu. Například u rajčat a okurek 7 dní, u broskví až 28 dní.
Pro hubení mšic bez chemie jsou určeny přírodní přípravky jako Neudosan nebo Agro Natura Rock Effect. Tyto postřiky bez ochranné lhůty jsou zcela na bázi přírodních látek. Jsou proto vhodné k ošetření ovocných stromů či do skleníku.
Trápí-li vás mšice v domácnosti, jsou vhodným doplňkem žluté lepové desky, které mšice lákají svou vůní. Po dosednutí na desku se již mšice neodlepí.
Jak se zbavit mšic?
Mšic se nejrychleji zbavíte tak, že listy rostliny postříkáte přírodním sprejem proti mšicím jako je Agro Natura Rock Effect, NeemAzal nebo Neudosan. Při menší infestaci, a také jako prevenci, nasaďte na rostliny žluté lepové desky, které mšice silně přitahují. Udržujte čisté prostředí bez chemie, ve kterém se bude dařit mšicožravým predátorům: berušky, stínky, vosičky, škvoři, ptáci.
Je lepší hotový postřik nebo koncentrát?
Hotové postřiky jsou násobně dražší, ale má to svůj důvod. Obsahují speciálně čištěnou vodu a díky tomu se vám postřik nezkazí, můžete ho skladovat až několik let (podle údaje o trvanlivosti na obale).
Postřik připravený doma z koncentrátu ztrácí po několika dnech účinnost, protože účinné látky se v obyčejné vodě znehodnotí. Koncentrát si tedy musíte vždy namíchat čerstvý a nemůžete ho namíchaný v postřikovači skladovat.
Kdy sprejovat?
Nejlepší doba pro aplikaci postřiku proti mšicím je brzy zrána. Nezpůsobíte rostlinám šok a hmyz v tu dobu bývá nejaktivnější.
Čím mšice škodí?
Mšice svým savým ústrojím dělají do rostlin dírky, kterými sají šťávu ze stonků a listů. Zdravá silná rostlina se dokáže dlouho bránit, ale při silné infestaci mšicemi žloutne a uvadá. Sladká medovice, kterou mšice vylučují, může zapříčinit vznik černé plísně.
Proč mšice vylučují medovici?
Mšice sají obrovské množství šťávy z rostlin, aby z ní získaly potřebné proteiny. Výsledkem je, že vylučují obrovské množství cukru v podobě medovice. Na té si dále pochutnávají mravenci, velcí ochránci mšic.
Jak se mšice dostanou na rostliny?
K první populační explozi mšic dochází na jaře, kdy se ještě nevyskytují přirození nepřátelé mšic jako jsou berušky. Mšice se vylíhnou z vajíček, která přezimovala. Rychle napadají rostliny nadměrně hnojené dusíkatými hnojivy, která způsobují rychlý růst příliš křehkých listů.