Proti mravencům
Nejprodávanější
Existuje něco horšího než nezvaná návštěva? Rozhodně ano. Totiž nezvaná návštěva, která nejenže odmítá odejít, ale navíc si s sebou přivede i stovky dotěrných příbuzných.
Přesně takoví jsou mravenci: drobný blanokřídlý hmyz, žijící v koloniích a den za dnem se cílevědomě pachtící za jediným cílem. Zajistit svému mraveništi potravu a stavební materiál, a postarat se tak o její přežití.
Do lidských domů a bytů se mravenci většinou zatoulají náhodou. Stačí ale malá chyba – jako třeba zapomenuté zbytky na kuchyňské lince nebo třeba nesprávně uskladněné potraviny – a mravencům se v bytě zalíbí. A jen tak ho neopustí. Rozhodnou-li se navíc vybudovat si u vás nové hnízdo (například pod podlahou nebo za stupačkami), máte zaděláno na pořádný problém.
Nejčastějšími druhy mravenců, které v našich končinách vyskytují, jsou mravenci domácí, obecní nebo drnoví. Symptomy mravenčí invaze jsou ale skoro vždycky stejné: objeví se první mravenec, pak druhý, třetí… a než se nadějete, křižují váš byt nezničitelné mravenčí dálnice.
Jak na mravence? S našimi přípravky vyhrajete nejen bitvu, ale i celou válku!
Jak se zbavit mravenců? Zkuste babské rady, mravenčí bufet nebo prášek proti mravencům
Babské rady na mravence fungují většinou jen chvíli
Vyhlédli si váš byt mravenci? Rada číslo jedna zní: vytipujte si ideální místo, kde proti mravencům zasáhnout – tedy takové, kterým mravenci nejčastěji prochází. A pak jim jednoduše odřízněte cestu. Využít k tomu můžete aromatické bylinky, které mravence přirozeně odpuzují: například hřebíček, pepř nebo mátu. Účinná je i skořice nebo cibule.
Ovšem máme pro vás i varování: počítejte s tím, že aromatické bylinky mravence nezahubí, pouze je (na čas) odkloní jinam. A jakmile vůně bylinek zeslábne, mravenci se na své oblíbené trasy vrátí.
Sprej proti mravencům působí okamžitě
Skořice ani hřebíček nezabraly? Je čas na silnější kalibr. Sprej proti mravencům je dodnes jedním z nejoblíbenějších prostředků na hubení otravného hmyzu. A není divu: jeho aplikace je jednoduchá a funguje okamžitě. Kvalitní sprej proti mravencům jako je například Loxiran sprej působí nejen rychle, ale i dlouhodobě (pro mravence je postříkaný povrch toxický i několik dní po zaschnutí)
Jednu nevýhodu ovšem spreje proti mravencům přece jen mají – působí hlavně lokálně, a celého mravenčího hnízda vás tak nezbaví. Po čase se proto mravenci můžou do vašeho bytu nebo domu opět vrátit.
Mravenčí bufet zlikviduje celou mravenčí kolonii
Nejúčinnějším řešením v boji proti mravencům tak je takzvaný mravenčí bufet. Ve skutečnosti jde o malou nádobu naplněnou roztokem na hubení mravenců. Ten ale, na rozdíl třeba od běžných sprejů, mravence nezabije okamžitě. Funguje totiž dlouhodobě, a dá tak mravencům čas dopravit jed do vlastního mraveniště. Účinně tak zlikviduje celé hnízdo.
Mravenčí bufet se hodí především do uzavřených prostorů, případně na balkony nebo terasy. Podobné řešení ovšem můžete proti mravencům využít i na zahradě a v jiných venkovních prostorech – stačí místo mravenčího bufetu sáhnout po granulátu, jehož účinek je velmi podobný například Loxiran S. Právě Loxiran S je navíc biologicky rozložitelný, vaší zahradě tak nijak neublíží.
Prášek proti mravencům – univerzální (a levné) řešení
Nejoblíbenějším pomocníkem v boji proti mravencům ovšem dodnes zůstává klasický prášek na hubení mravenců. Obsahuje účinnou látku, která mravence neuvěřitelně přitahuje – a to tak, že ji sami donesou do vlastního hnízda. Celá kolonie včetně královny tak uhyne.
Prášek proti mravencům můžete použít jak v bytě, tak na zahradě, funguje univerzálně. Jeho nespornou výhodou je navíc i nízká cena.
Nezanedbávejte prevenci
A jedna rada na závěr: pokud bojujete proti mravencům v kuchyni, zbytečně je nepřilákávejte nevhodným skladováním potravin. Poličky posypané cukrem nebo moukou nebo dózy upatlané od medu mravence zbytečně lákají do vaší spižírny. Mají velmi citlivý čich, potraviny proto uchovávejte v dobře těsnících nádobách a dodržujte čistotu.