Hnojiva na orchideje
Nejprodávanější
Radíme s orchidejemi
Aby orchideje prospívaly, potřebují stejně jako ostatní rostliny občas přihnojit. Orchideje potřebují méně hnojiva než běžné rostliny. Mají totiž citlivé kořeny, které se mohou přehnojením snadno spálit. S kvalitním a dobře dávkovaným hnojivem jsou orchideje zdravější, déle si udrží listy a mají bohatší květy.
Které hnojivo na orchideje je nejlepší?
Porovnávání jednotlivých značek hnojiv na orchideje, které je lepší, nemá zásadní význam. Používejte vyvážené hnojivo s obsahem tří nejdůležitějších prvků: dusík, fosfor a draslík, plus všech doplňkových složek (síra, vápník, hořčík, železo, mangan, bor, měď, zinek, molybden a chlor) a pro své orchideje jste udělali to nejlepší. Hitem naší nabídky je 100% přírodní hnojivo na orchideje Biopon vyrobené z vermikompostu. Ten vzniká činností žížal a obsahuje velké množství živin a užitečných mikroorganismů.
Jak orchidej správně zalévat
Nesprávné zalévání je nejčastější příčinou úhynu orchidejí v domácích podmínkách. Přílišné vlhko orchidejím neprospívá, základním pravidlem je zalévat orchidej zhruba jedenkrát týdně, ideálně ponořením květináče do vodní lázně nebo důkladným osprchováním.
Zálivka by měla být krátká, ale důkladná, aby se vnější vrstva vzdušných kořenů nasákla vodou. Mezi jednotlivými zálivkami by měl substrát úplně vyschnout. V tom je rozdíl proti běžným pokojovkám.
Zalévání večer je chyba, orchideje vždy zalévejte ráno. Při večerní zálivce má voda tendenci v noci stagnovat v konečcích výhonků a květech, což zvyšuje riziko rozšíření bakterií nebo plísňového onemocnění.
Jak orchidej správně hnojit
Při hnojení orchidejí platí, že méně je více. Přehnojením rostlině neprospějete. Syntetická hnojiva obsahují minerální soli, které se časem hromadí v květináči a substrátu a mohou vaší orchideji ublížit.
Přehnojené orchideje navíc rostou příliš rychle, čímže se oslabují a jsou náchylnější k nemocem. Mnoho druhů orchidejí také při přílišném hnojení méně kvete.
Nehnojte v období vegetačního klidu. U mnoha orchidejí nastává v zimním období zpomalení růstu. "Spící" květinu nemá smysl hnojit. Hnojení obnovte, když orchidej začne na jaře opět jevit známky aktivního růstu. V případě pochyb snižte dávkování o třetinu nebo i polovinu pod mez doporučenou výrobcem hnojiva.