Hnojiva na borůvky
Borůvky jsou kyselomilné rostliny. Při snížené kyselosti borůvkovníky chřadnou, nemají dobrou úrodu nebo jim žloutnou listy. Kyselé pH půdy je pro borůvky zcela klíčové. Správné hnojivo na borůvky nikdy nesmí obsahovat vápník, který je zásaditý. Chybu neudělíte s vodorozpustným hnojivem Kristalon určeným na borůvky a rododendrony (NPK 20-5-10), nebo přírodním granulovaným Trumf na borůvky a brusinky. Vše, co platí pro borůvky, totiž platí pro jejich příbuzné, brusinky. Na brusinky tedy lze aplikovat stejná hnojiva
Čas od času je vhodné ke keříkům borůvek přisypat rašelinu nebo do půdy zapravit trochu kravského hnoje, který jí dodá kyselost.
Tipy pro pěstování borůvek
Jak na hnojení borůvek?
Pro borůvky je ideální průběžný příjem živin. Granulované hnojivo zapravené do substrátu živiny uvolňuje postupně. Při použití vodorozpustného hnojiva aplikujte hnojicí zálivku po menších dávkách. Jednu dávku doporučenou výrobcem tak ideálně rozdělte na dvě v odstupu alespoň týdne.
Kde vysadit borůvky
Borůvnovníky vysazujte na slunná nebo polostinná stanoviště. Preferují vyšší vlhkost vzduchu, která je obecně vyšší ve vyšších polohách. Borůvky nejlépe rostou v dobře propustné, kyselé půdě s pH 4,3 až 5,3. Ideálně by měly být vysazeny v rašelině. Bude se jim dařit mnohem lépe, než ve směsi běžné zeminy s příměsí rašeliny.
Péče o borůvky
Kromě stabilního kyselého prostředí je pro bohatou produ borůvek klíčová silná zálivka. Borůvky potřebují dostatek vody, aby se plody nalily a byly šťavnaté. Dospělý keř kanadských borůvek bez problémů snese zálivku minimálně 5 litrů vody. V horkých dnech zalévejte borůvkové keříky ráno i večer.
Kanadské borůvky mají povrchový kořenový systém, při pletí buďte proto opatrní.
Dozrávající modré plody borůvek přitahují ptáky, kteří jsou schopni během jednoho dne oklovat většinu úrody z keříku. V době dozrávání úrody proto keříky ochraňte sítěmi proti ptactvu.