Žloutnutí listů rostlin: příčiny a řešení

Když pokojovým rostlinám žloutnou listy, není to signál podzimu, ale příznak problému. Příčin může být několik. Podívejme se, co přesně vaše rostlina potřebuje, aby se z ní nestal dekorativní kompost.

zloutnouci-list-na-rostline

1. Škůdci

Při žloutnutí listů jako první věc zkontrolujte výskyt savých škůdců na rostlině. Jejich činností rostliny ztrácejí chlorofyl a mohou žloutnout. Snadný způsob je zatřást rostlinou nad bílým listem papíru. Část hmyzích škůdců na papír většinou spadne.

Svilušky

Mezi nejčastější škůdce, kteří napadají pokojové rostliny, patří svilušky. Hledejte malé bílé pavučinky, ve kterých se svilušky skrývají. Svilušky vypadají jako drobounké bledé nebo žlutavé tečky na těchto pavučinkách. Rychlým řešením je hotový postřik proti sviluškám.

Červci

Další úporný škůdce jsou červci. Hledáme malé bílé hrudky na stoncích. Při pohledu zblízka vypadají červci díky voskovému obalu jako chlupaté shluky vaty. Pokud jsou to červci nazývaní štítenky nebo puklice, jsou pevně přisedlí k rostlině. Pomůže hotový postřik Fast M.

Třásněnky

Další škodlivý hmyz, který vysává obsah rostlinných buněk, jsou třásněnky. Jejich sání vede ke vzniku stříbřitých nebo hnědých skvrn na listech a jejich následnému žloutnutí. Účinný je například sprej Substral Careo Ultra.

2. Problém s příjmem živin

Žluté listy na pokojové rostlině velmi často znamenají, že rostlina není schopná přijímat živiny. Možných příčin je víc:

Přelití nebo sucho

Častou příčinou bývá přelití. Při dlouhodobě nadměrné zálivce začnou kořeny zahnívat. Hnijící kořeny nejsou funkční a nepřenášejí živiny do listů, které žloutnou. Při dlouhodobých periodách sucha opět dochází k poškození kořenů a listy žloutnou, a to rovnoměrně nebo podél centrální žilky listu.

Přerostlé kořeny

Příliš malý květináč, který zcela vyplnily kořeny. Rostlina pak nemůže přijímat dostatek živin ani vody, protože voda při zálivce rychlé proteče pěstební nádobou. Toto se často stává například u monstery. Ověříte opatrným vyjmutím rostliny i s balem z květináče. První známkou bývají kořeny rostoucí přes drenážní otvory. Řešením je přesazení.

Jak rostliny rychle oživit ?

Zchřadlou rostlinu "nakopnete" použitím Duo Elixíru, dvosložkového hnojiva, určeného k regeneraci rostlin, nebo sprejem Agro Vitality Komplex. Působí okamžitě a pomáhá rostlinám poškozeným chorobami nebo škůdci. 

3. Nedostatek specifických živin

Žloutnutí způsobené nedostatkem živin: která živina chybí, odlišíme podle vzoru žloutnutí a podle místa, na kterém začíná:

Dusík

Když žloutnou starší celé listy, nejčastěji jde o nedostatek dusíku, který rostlina potřebuje pro tvorbu chlorofylu a tedy zelené barvy. Žloutnutí a opadávání listů ve spodní části rostliny ale může být i přirozené, pokud se tak děje průběžně a v malém rozsahu. Staré listy někdy rostlina shazuje, aby ušetřila energii na nový růst.

Železo

Žloutnou-li nové listy a žilky zůstávají zelené, jde o nedostatek železa. Nedostatek železa se často vyskytuje v půdách s vysokým pH (zásaditých). Pokud je pH půdy nad 7,5, železo se stává pro rostliny nedostupným, i když v půdě je. Okyselení půdy (např. přidáním síry nebo kyselých hnojiv) může pomoci železo lépe přijímat. Řešením je hnojivo Harmonie železo.

Draslík

Na rozdíl od nedostatku dusíku dochází při nedostatku draslíku ke žloutnutí nejprve na okrajích a špičkách starších listů. Později listy u krajů hnědnou a odumírají (nekrotické skvrny). Toto se stává častěji u rostlin s vyššími nároky na draslík, jako jsou rajčata, papriky či ovocné stromy. Nedostatek draslíku se projeví relativně rychle. Řešením je dřevěný popel.

Hořčík

Pokud listy žloutnou mezi žilkami, jde o nedostatek hořčíku. Žilky listů zůstávají zelené. Žluté skvrny mezi žilkami se projevují po celé ploše listů. Nedostatek hořčíku se projevuje postupně. Listy se mohou kroutit a opadávat. Hořčík rychle doplní hořká sůl.

Žloutnutí listů oleandru

Teď jeden specifický případ. U oleandru může být příčinou žloutnutí také spála listů způsobená bakterií Xylella fastidiosa. Tato nebezpečná parazitická bakterie napadá a ucpává vodivá pletiva oleandru, a rostlina nemůže rozvádět vodu. Bakterii přenáší savý hmyz (křísi a pěnodějky). 

Příznakem spály oleandru je žloutnutí a svěšení listů na jedné nebo více větvích. Listy od okrajů tmavnou a hnědnou. Jak nemoc postupuje, je zasaženo stále více větví a rostlina nakonec odumírá, obvykle během tří až pěti let.

spála listů oleandru

Spálu listů oleandru nelze léčit. Ořezávání postižených částí rostliny může zlepšit její vzhled, ale nezachrání ji. Bakterie se již rozšířily po celé rostlině, i když se příznaky projevily pouze na některých větvích. 

Pokud jste si oleandr dovezli z dovolené, může se vám nákaza rozšířit také na třešně, vinnou révu, levanduli či rozmarýn. Napadá totiž přes 300 druhů rostlin, velmi často olivovníky a citrusy. V Evropě se bakterie vyskytuje v Itálii, Francii a Španělsku, viz. aktuální mapa rozšíření.

Jak poznat jestli oleandr schne kvůli nezalití nebo nemoci?

  • Když oleandr trpí suchem, žloutnou a vadnou všechny listy současně, a rostlina se obvykle po zalití zotaví.
  • Oleandr postižený spálou listů se po zalití nezotaví, protože bakterie ucpaly xylémová pletiva a zablokovaly přívod vody do větví.

Spálení sluncem

Žloutnutí listů může u pokojovek způsobit i náhlá změna stanoviště a šok z vystavení přímému slunci po dlouhodobém pobytu rostliny na stinném stanovišti. Změnu je potřeba provádět ve fázích, aby si rostlina mohla zvyknout.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Další články z našeho blogu

Plíseň na okurkách a rajčatech: co dělat

Rajčata a okurky patří mezi plodiny, které velmi snadno chytnou plíseň. Všechna plísňová onemocnění mají společné jedno: šíří se v...

Mykorhizní houby: přírodní alternativa hnojení

Mykorhizní houby jsou speciální půdní houby, které žijí v symbióze s kořeny rostlin. Když je k rostlinám nasadíte, rozšíříte tím j...

Žloutnutí listů rostlin: příčiny a řešení

Když pokojovým rostlinám žloutnou listy, není to signál podzimu, ale příznak problému. Příčin může být několik. Podívejme se, co p...

Mrtvice meruněk: proč nastává a jak jí zabránit

Mrtvice meruněk, známá také jako jako apoplexie, je závažný stav postihující meruňku obecnou. Projevuje se náhlým vadnutím větví a...

Potkan: jak zlikvidovat nebezpečného škůdce

Volně žijící potkan obecný (Rattus norvegicus) je nejobávanější škůdce ze všech hlodavců. Bleskově se množí, přenáší nebezpečné ch...

Blechy: 27 otázek a odpovědí

Věděli jste, že blecha dokáže vyskočit až 160-krát výš, než sama měří? Jak dlouho vydrží bez potravy nebo jaká teplota ji zabije? ...

Zelená skalice: jak ji využít na zahradě

Zelená skalice je krystalický prášek světle zelené barvy snadno rozpustný ve vodě. Zabraňuje nedostatku železa a síry u rostlin, p...

3 přírodní věci, které odpuzují blechy

Internet je zaplaven informacemi o přírodních látkách, které odpuzují blechy. Většina z nich ale není v praxi dostatečně účinná, n...

Účinnost ultrazvukových plašičů kun: jaká je pravda

Ultrazvukové plašiče jsou jedním z nejpoužívanějších způsobů boje s kunami. Všichni výrobci se chlubí vysokou účinností svých přís...

Štípance z postele: štěnice a další možné příčiny

Svědí vás na těle po probuzení červený pupínek? Pokud vás v noci v posteli něco poštípalo, jako první vás napadnou dvě věci: komár...

Sortimentu odborně rozumíme, rádi vám poradíme
Při nákupu nad 2 000 Kč
doprava zdarma
Objednávky do 11:00
odesíláme tentýž den
98 % na Heureka,
3 500 ověřených recenzí
TOPlist