Co funguje proti krtonožkám

Krtonožka je asi 5 cm velký hrozivě vypadající hmyz, který připomíná něco mezi cvrčkem a humrem. Přední nohy jsou uzpůsobené k hrabání a vypadají jako ozubené ploché lopatky, podobné jako má krtek. Těmi krtonožka odsunuje hlínu na strany a vyhrabává podzemní chodbičky.

Anglicky se krtonožka označuje jako mole cricket, tedy "krtčí cvrček". Preferuje vlhčí klima a lehkou písčitou půdu. V Česku je nejrozšířenější krtonožka obecná (Gryllotalpa gryllotalpa). 

Hn%C4%9Bd%C3%A1%20krtono%C5%BEka

Hloubení chodbiček působí lokální škody na koříncích rostlin. Nymfy krtonožek ožírají kořínky rostlin a trávy. Některé druhy krtonožek se živí rostlinnou stravou. Jiné druhy jsou masožravci a loví červy a hmyz.

Krtonožka je relativně méně známý škůdce, zejména proto, že je to noční živočich, schovávající se před predátory pod zemí. Když se rozmnoží, působí na rostlinách velké škody. Na jahodnících krtonožky ožírají dokonce i plody. U nás nejčastěji krtonožky napadají trávníky, zeleninu a obilniny.

Věděli jste že..
Díky širokým lopatkovitým předním končetinám je krtonožka také skvělý plavec.

Zvyky krtonožek

Většinu života tráví krtonožky pod zemí. Vyhrabávají si rozsáhlé sítě chodbiček - jako přístupové cesty k potravě i jako únikové cesty. Specialitou krtonožek je jejich schopnost se bleskově zahrabat pod zem a rychle se pohybovat ve vyhrabaných chodbičkách dopředu i dozadu.

Samečci krtonožek večer hlasitě monotónně cvrkají, stejně jako cvrčci, aby přivábili samičky nebo jim signalizovali vhodné místo ke kladení vajíček. Ke cvrkání používají chodbičky uzpůsobené tak, aby se zvuk co nejvíce násobil a šířil po okolí. Páření následně probíhá opět ve speciální rozšířené chodbičce. 

Samičky krtonožek kladou vajíčka rovněž do podzemních chodbiček, do speciálních komor. Podmínkou je vlhká zemina. Vajíček může být v jedné snůšce až několik desítek. Z vajíček se za několik týdnů líhnou nymfy. Ty začnou požírat kořínky rostlin. Teprve napřesrok se nymfy přemění na dospělé krtonožky. Dospělé krtonožky žijí od dubna do října.

Krtonožky mají hnědě zbarvené tělo, pokryté jemnými chloupky. Dospělí jedinci mají dva páry krátkých křídel, a většina druhů umí dobře létat. V období páření se samičky po západu slunce rozlétají do okolí na místa, na která je vábí cvrkání samečků. Vhodná doba k pozorování dospělců je proto první hodina po západu slunce.

Krtono%C5%BEka%20v%20akci

Pozor na kousnutí

Mezi přirozené nepřátele krtonožek patří ptáci, ropuchy a hmyzožraví savci. Když je krtonožka ohrožená, bleskově se snaží zahrabat pod zem. Jako krajní obranu používá také smrdutou tekutinu, kterou vystříkne z anální žlázy. Krtonožka může také kousnout, proto ji neberte do ruky. Kousnutí však není jedovaté. 

Překvapivá může být i síla, se kterou krtonožka roztáhne svoje přední nohy s lopatkami do stran, a "přepere" tak stisk vašich prstů. 

Příznaky napadení trávníku krtonožkami

Krtonožky hloubí v trávníku tunely těsně pod povrchem. Příznaky napadení krtonožkou jsou tyto:

  • drobné hromádky hlíny (ústí chodbiček),
  • trávník při došlapu péruje jako houba,
  • místy suchá tráva v podobě klikatých čar kopírujících chodbičky.

Typické hromádky hlíny způsobené krtonožkou - Chodbičky v trávníku - Ústí do krtonožčí chodbičky

Jak krtonožky vylákat z chodbiček

Pokud jste v trávníku našli chodbičky krtonožek, můžete je z nich vylákat ven a zlikvidovat pomocí domácího postřiku z jaru a vody. Jar by měl být ekologický a měl by mít citrusovou vůni. Postup přípravy postřiku:

  • Do kýble s vodou přidejte pořádný stříkanec prostředku na mytí nádobí a rukou zamíchejte.
  • Vstup do chodbičku prošťouchněte prstem nebo šroubovákem, aby ji voda mohla zaplavit.
  • Ústí chodbičky a její okolí důkladně zalijte přípravenou směsí.

Funguje to tak, že citrus krtonožky dráždí a vyžene je na povrch. Při kontaktu s jarem se jim ucpou dýchací otvory na povrchu těla a krtonožky se udusí. Nejprve vylezou nymfy krtonožek, které se drží více u povrchu. Postup několikrát opakujte, aby voda zaplavila hluboké komůrky, ve kerých se ukrývají dospělé krtonožky.

Jak ochránit zahradu

Při ochraně zahrady před krtonožkami je klíčové načasování. Je nutné monitorovat jarní aktivitu krtonožek a zasáhnout v období jarních pářicích rituálů. Tím se omezí tvorba chodbiček a kladení vajíček. Proti krtonožkám fungují dvě věci: pachový odpuzovač a parazitické hlístice.

Pachový odpuzovač krtonožek

Pokud krtonožky nechcete zabíjet, ale pouze zahnat, použijte práškový odpuzovač krtonožek značky ROSTETO. Přípravek je stoprocentně přírodní, vyrobený z lisovaných semen rostliny zvané skočec obecný. Ze stejných semen se vyrábí také ricinový olej, působící jako projímadlo. Krtonožkám prášek sice průjem nezpůsobí, ale zápach, který uvolňuje, je jim tak nepříjemný, že je spolehlivě zažene.

Bonusem použití pachového odpuzovače je, že kromě krtonožek zahání i myši, hraboše a krtky.

Hlístice proti krtonožkám

Krtonožky se sice před pesticidy schovávají pod zem, ale existuje proti nim biologická “zbraň”. Jedná se mikroskopické parazitické hlístice rodu Steinernema Carpocapsae, které likvidují dospělé krtonožky. Hlístice se prodávají pod názvem Nemastar a aplikují se zálivkou do vlhké půdy při teplotách od 13 stupňů.

hlistice-steinernema-carpocapsae-pod-mikroskopem

Steinernema Carpocapsae pod mikroskopem. Hlístice žijící v hlíně (obrázek vlevo) nepřijímá potravu, takže má zavřenou ústní dutinu a stažené zažívací ústrojí. Po nalezení hostitele celá hlístice "nateče", ústa se otevřou a trávicí ústrojí se roztáhne (obrázek vpravo). Hlístice začne do hostitele vypouštět směs trávicích enzymů a peptidů, které narušují buněčnou strukturu hostitele a přeměňují jej na potravu.

Hlístice si v půdě aktivně najdou krtonožky a infikují je. Škůdci do několika dní uhynou. Krtonožek se dá zbavit bez práce a bez chemie, aniž byste ohrozili své plodiny jedovatými pesticidy.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: