Zapomeňte na vtipnou hlášku z filmu Na samotě u lesa: „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou!“ Blechy nejsou vybíravé. Blecha kočičí nebo psí nemá problém napadnout člověka. Co je potřeba vědět při likvidaci blech, aby byla úspěšná, a co nepřehlédnout?
Na obrázku: blecha pod mikroskopem
Jak vypadá blecha
Na světě je přes 2500 druhů blech. Základní znaky mají všechny z nich stejné či podobné. Tělo dospělé blechy je 1 až 8 mm dlouhé a zploštělé, což bleše pomáhá prodírat se hustou srstí svého hostitele. Blecha má hnědou, červenou či žlutou barvu.
Malá kulatá hlava blechy je vybavená bodavě sacím ústrojím, kterým blecha propichuje kůži a saje krev. Má tykadla a její oči reagují na intenzitu světla.
Blecha má celkem tři páry nohou, první pár je zakrnělý. Blecha schopná vyskočit do výšky až 20 cm! Doskočí tak do vzdálenosti přes 30 cm. Blecha ale skáče pouze tehdy, když naskakuje na hostitele. Při přesunu po těle a v srsti používá drápky
Kdyby měla blecha velikost člověka, dokázala by přeskočit Eiffelovku se zrychlením 140 G. To je zrychlení 50krát větší než při startu rakety do vesmíru.
Zadní nohy jsou výrazně delší a blecha je může ohýbat v několika kloubech.
Druhy blech
Většina blech je pojmenována podle hostitele, na kterém nejčastěji parazituje. Některé z blech však nesou jméno i podle místa výskytu či choroby, kterou přenášejí (např.: blecha morová). Lidi nejvíce trápí blecha obecná neboli lidská, latinsky Pulex irritans.
Blecha obecná kromě toho, že sídlí na člověku, může hostovat i na jiných hostitelích, klidně na psech, kočkách, kunách nebo liškách. Blechy totiž nejsou příliš vyhraněné pokud jde o hostitele.
Na člověka mohou rovněž přesídlit blecha kočičí a blecha psí, které jsou si příbuzné. Mezi další časté druhy patří blecha ptačí či blecha slepičí.
Blecha morová (Xenopsylla cheopis) žije na krysách a potkanech. Ochotně skočí i na člověka a může jej nakazit morem. Blechy nakažené morovou bakterií jsou totiž extrémně hladové, protože bakterie způsobí změny v jejich trávicím traktu.
Blechu morovou poznáte podle světle rezavé barvy. Je menší a světlejší než blecha lidská. Pozor zejména v tropických oblastech.
Čím se blechy živí
Dospělci se živí výhradně krví hostitele. Při sání obvykle nasají výrazně větší množství, než jsou schopny pojmout. Přebytečnou nasátou krev blechy vylučují z těla v podobě trusu. Tyto vyloučené zbytky slouží jako potrava pro larvy blech.
Bleší larvy se mimo krve od dospělých blech živí i jinými organickými zbytky. Nároky na kvalitu krve blechy nemají příliš vysoké, sají ji i z nemocných jedinců.
Samička blechy je schopná denně nasát krev odpovídající 15-ti násobku její tělesné hmotnosti.
Jak se blechy rozmnožují
Bezprostředně po páření musí samička blechy začít sát krev, aby byla schopná klást vajíčka v blízkosti hostitelů: do nor, pelechů, hnízd a jiných úkrytů. Z důvodu zajištění přežití je klade po snůškách, celkem je schopna snést až 500 vajíček.
Za život naklade samička blechy až 2000 vajíček.
Jak vypadají bleší vajíčka?
Vajíčka blech jsou bílá až průhledná, velká 0,5mm a mají oválný tvar. Vypadají jako drobounká zrníčka soli nebo písku. Prohlédnout si je můžete na následujících fotografiích.
Vajíčka blech si někdy lidé pletou se zvířecími lupami, rozdíly jsou ale jasně patrné. Šupinky lupů jsou ploché a mají nepravidelný tvar, kdežto bleší vajíčka mají stejnoměrný oválný tvar. Lupy se ze srsti těžko odstraňují, bleší vajíčka jsou kluzčí a snadno se přesouvají z místa na místo.
Jak vypadají bleší larvy?
V závislosti na teplotě se několika dnech z vajíček líhnou chlupaté larvy bez nohou. Měří 2 až 5 mm a mají bělavou barvu. Na hlavě mají drobná tykadla a vyvinuté kousací ústrojí. Než se z larvy stane dospělec, musí projít celkem třemi stádii vývoje, přičemž v posledním stádiu se larva zakuklí. Přibližně po 10 dnech se z kokonu vylíhne dospělý jedinec.
Jak vypadá kousnutí od blechy
- Napadne-li blecha člověka, kouše nejčastěji na nohou: na lýtkách, kotnících a chodidlech.
- Pro bleší kousnutí je typické silné svědění.
- Do půl hodiny po kousnutí blechou se objevuje červený otok.
- Bleší kousance vypadají jako několik vedle sebe umístěných kruhovitých, jasně ohraničených fleků.
- U citlivých jedinců se mohou po jednom dni objevit puchýřky či krvácivé pupínky.
- Velmi časté je zanesení sekundární infekce v důsledku škrabání.
- Přibližně po třech dnech fleky z kůže vymizí.
Fotogalerie bleších kousanců
Jak ošetřit kousance od blech
- Pokud vás pokousala blecha, odolejte pokušení se škrábat, abyste si nezanesli do ran infekci.
- Omyjte pokousaná místa vodou a jemným mýdlem.
- Pokožku zklidněte chladivým gelem po kousnutí hmyzem Predator s antimikrobiální účinky nebo antihistaminikem jako je Fenistil.
- Pokud se neinfikují, bleší kousance nevyžadují specifickou léčbu, odezní samy, po třech až sedmi dnech.
Jak poznat blechy v bytě?
Do bytu se blechy nejčastěji dostanou ve formě vajíček spadlých z domácího mazlíčka. Ukrytá bývají v koberci, ve spárách podlahy nebo na pohovce. Bleší vajíčka vypadají jako drobounká zrnka soli, měří maximálně půl milimetru, a jsou poloprůsvitná. Hledají se proto lépe s pomocí lupy.
Že máte blechy v bytě, poznáte spolehlivě podle blešího trusu, obsahujícího natrávenou krev. Trus blechy vypadá jako černá zrníčka pepře, velká od 0,5 do 1,5 mm.
Jak poznat, že jde opravdu o bleší trus? Setřete černá smítka na vlhký ubrousek, přeložte jej na půl a promněte. Pokud se zbarví do růžova nebo červena, jde o trus blechy. Stejným způsobem můžete rychle identifikovat blechy u domácího mazlíčka, když mu navlhčeným ubrouskem odeberete vzorek z chlupů.
Bleší larvy, které vypadají jako bílí červíci od 2 do 5 mm, najdete v blízkosti psích nebo kočičích hostitelů, nejčastěji v jejich pelíšku. Právě tam larvy nacházejí potrvau v podobě trusu dospělých blech.
Jak poznáme, že domácí mazlíček má blechy?
Zpozorujete-li v blízkosti pelíšku či přímo na mazlíčkovi černé kuličky, které po rozmáčknutí zčervenají, je jisté, že blechy se už usídlily. Tyto tečky jsou totiž bleší výkaly, které slouží jako potrava pro mladé blechy. Napadená zvířata (psi, kočky) se častěji škrábou, u některých můžeme dokonce pozorovat ekzém či úbytek váhy.
Máte-li podezření na blechy u psa nebo kočky, prohlédněte důkladně kořen ocasu. Také si můžete pomoci, zvláště u dlouhosrstých zvířat tím, že je vyčesáte na bílém podkladu. Na něm jsou totiž případné bleší výkaly lépe viditelné.
Dobrou metodou, jak odhalit blechy, je důkladné vyčesání, po kterém vyčesané chlupy položíte na papír a ten následně postříkáte vlažnou vodou. Objeví-li se na něm červené skvrny, je jisté, že zvíře má blechy. Bleší výkaly se ve vodě rozpustí a zčervenají.
Jak se blechy šíří?
Dospělé blechy většinou neopouštějí svého hostitele. Opustí jej pouze v případě, kdy je k tomu donutí okolnosti. Druhy, které žijí mimo hostitele, jej navštěvují pouze s cílem nasát krev.
Má-li blecha dobré podmínky (dostatečné teplo a vlhkost), je schopna přežít i rok bez potravy. Potřebuje-li se dospělá blecha přesunout, využije k tomu své skákavé nohy. Dokud ale nejsou schopné mladé blechy skoku, přežívají na místech, které hostitel trvale obývá.
Nemoci přenášené blechami
Mezi nemoci přenášené blechami, zejména přes hlodavce, v Evropě patří:
- mor (bakterie Yersinia pestis),
- myší tyfus (bakterie Rickettsia typhi),
- bleší rickettsióza (bakterie Rickettsia felis)
- nemoc z kočičího škrábnutí neboli bartonelóza (bakterie Bartonella henselae),
- zákopová horečka (bakterie Bartonella quintana přes blechu kočičí),
- virová myxomatóza a parazit Trypanosoma nabiasi u králíků (přes blechu králičí),
Blechy mohou být mezihostitelem tasemnice psí (Dipylidium caninum), která napadá psy, kočky a v některých náhodných případech i člověka. Střevní parazit se přenáší pozřením bleších larev, což hrozí zejména u domácích mazlíčků při olizování srsti.
Jak se zbavit blech
Ověřili jste si přítomnost blech v pelíšku vašeho zvířecího miláčka či v bytě? Postupujte takto:
- Jako první krok doporučujeme vyluxovat pomocí vysavače se sáčkem. Vysavač nasaje vajíčka blech roztroušená v koberci nebo na čalounění, a jeho vibrace vylákají blechy ukryté v kokonech, přichycených k vláknům například koberce. Uzavřené kokony blech jsou jinak odolné vůči insekticidům (s výjimkou křemenitého prášku, jak si řekneme dále). Skvělá volba, kterou bleší vajíčka nepřežijí, je i parní čistič.
- Dále je nutné ošetřit celý prostor insekticidem. K likvidaci blech je vhodná dýmovnice Dobol Fumigator, která po aktivaci vodou uvolní do prostoru suchý kouř smíšený s insekticidní složkou. Díky dýmu se účinná složka dostane i do těch nejskrytějších zákoutí, kde se blechy mohou skrývat. Dodržíte-li doporučený postup použití, v místnosti zahyne kromě blech i další obtížný hmyz.
- Potřebujete-li se zbavit v blech v neuzavřených prostorách, či jen na malé ploše, je vhodné použít postřik na blechy Protect. Tento účinný a oblíbený přípravek přináší okamžité výsledky. Je to nejsilnější dostupný sprej na blechy. V případě potřeby je možné postřik zopakovat. Pozor, sprej není určen k aplikaci přímo na kočky či psy.
- Žádný sprej však nezabije vajíčka blech, na ty je potřeba použít křemenitý prášek, ideálně ve spreji, který bleší vajíčka vysuší a zabije. Jedná se o přírodní přípravek na bázi a fosilizovaného planktonu a funguje doslova zázračně nejen proti blechám, ale i proti štěnicím, mravencům, a dalšímu hmyzu.
- Jako preventivní opatření pro ochranu vašich mazlíčků můžete použít speciální obojky proti blechám. Po jejich nasazení se začne účinná látka rovnoměrně uvolňovat do kůže zvířete, kde pronikne až do hloubky, díky čemuž váš pes či kočka chráněn před případným napadením blechami a jinými parazity a to po dobu 3 a více měsíců.
- Důležitým krokem je vyprat všechny potenciálně infikované textílie (například z psího pelíšku) na vysokou teplotu.
Časté dotazy k blechám
Jak dlouho žije blecha?
Dospělá blecha žije v průměru 2 až 3 měsíce, maximálně 100 dní, pokud má hostitele. Larva blechy přežije až dva roky. Faktory, které blechám život prodlužují: nízká teplota, vysoká vlhkost a dostatek potravy.
Jak dlouho blecha přežije bez potravy?
Dospělá blecha vydrží bez potravy dva týdny, blecha ve stadiu kokonu až rok. Blechy jsou citlivé na otřesy, a pokud necítí pohyb, zůstanou v prázdném domě v klidovém stavu a trpělivě vyčkávají.
Jak rychle se blechy množí?
Samička blechy snáší v průměru 40 až 50 vajíček denně. Rychlost líhnutí potom závisí na teplotě a vlhkosti prostředí. Ve vlhku a horku se může zhruba 50 % bleších vajíček vylíhnout už za 36 hodin. Zbytek za několik dní.
Umí blecha létat?
Blechy nemají křídla, a létat neumějí. Díky třetímu páru nohou ale skáčou tak vysoko, že to někdy vypadá, jako by létaly.
Umí blecha plavat?
Blechy plavat neumějí, ve vodě se utopí. Trvá jim to ale dlouho, pod vodou blecha vydrží až 24 hodin. Na vodní hladině se udrží ještě déle. Díky voskovému filmu na svém těle se blecha udrží na hladině bez újmy až 7 dní, aniž by se utopila.
Jaký je rozdíl mezi blechou psí a blechou kočičí?
Blecha psí napadá pouze psy, blecha kočičí napadá kočky i psy. Blecha kočičí je rozšířená hlavně v Severní Americe, v Evropě
Co blechy nesnáší?
Blechy nesnášejí vůni cedrového dřeva, citronely a éterických olejů: máta, levandule, eukalyptus, citronová tráva, tea tree (čajovník), geránium (pelargonie), tymián nebo myrta. Z přírodních prostředků blechy silně odpuzuje také hřebíčkový olej.
Jak se zbavit blech v posteli?
Při zamoření postele blechami je klíčové zbavit se všech bleších vajíček. Veškeré ložní prádlo vyperte na nejvyšší možnou teplotu. To platí i pro výplně polštářů a peřin. Pokud je nemůžete vyprat, ošetřete je parním čističem. Matrace i rám postele a koberec důkladně vyluxujte. Matrace ošetřete sprejem na blechy Protect nebo parním čističem.