Vrtule ořechová: jak ochránit ořechy před červy

Maličká muška původem z USA se šíří Českem a napadá plody ořešáků. Jak tomu zabránit a mít ořechy bez červů?

Vrtule ořechová je 4 až 6 mm velká žluto-oranžová muška s tmavými pruhy na průhledných křídlech. Pruhy na křídlech jsou typickým znakem mušek vrtulí, velmi podobné má i vrtule třešňová. Vrtuli ořechovou odlišíme podle žluté barvy těla a zelených očí. A hlavně podle toho, že se vyskytuje na ořešácích. A pokud v blízkosti roste broskvoň, je v ohrožení také.

Vrtule ořechová na listě

Jak se vrtule ořechová šíří 

Tento invazní škůdce vytváří jednu generaci za rok. V červnu vylezou mušky ze země a po několika týdnech začínají klást vajíčka. Nejčastěji vrtule spatříme červenci a srpnu, kdy samičky poletují kolem ořešáků a kladélkem vpichují vajíčka do zelených slupek vlašských ořechů. Aktivní jsou až do října.

V jedné snůšce naklade samička vrtule ořechové asi 15 až 20 vajíček. Jsou bílá, dlouze oválná a velká 1 mm.

Z vajíček se už za týden líhnou bílé larvy, beznohé a bezhlavé. Vyvíjejí se v zelené slupce ořechu, tzv. oplodí, kde postupně vyžírají chodbičky a znehodnocují slupku plodu výkaly. Plod ořechu v důsledku napadení zakrsne a předčasně padá, aniž by dozrál. Do skořápky ořechu larvy nepronikají.

Pokud je ořech napaden až v srpnu, poškození je menší a ořechy stihnou dozrát. Výsledkem napadení je pouze ztmavnutá skořápka ořechu.

Larvy v ořechu žijí 3 až 5 týdnů, postupně vyrostou na velikost 13 mm a mění barvu na žlutou. Pak zničený ořech opouštějí.

V posledním vývojovém stádiu larvy vrtule vylezou ven z ořechu a zavrtají se do půdy. V mělké vrstvě pod zemí se zakuklí a přečkají zimu jako tzv. pupárium. Je hnědé a měří 5 mm. Na začátku příštího léta pak vylézá ze země nová generace škodlivých mušek. Někdy pupária čekají pod zemí 2 až 4 roky.

Příznaky napadení

Prvním příznakem, že plod ořechu byl napaden vrtulí ořechovou, je zřetelný vpich na zelené slupce. Okolo této dírky začne slupka postupně černat a měknout, jak ji larvy zevnitř vyžírají. Na skořápce ořechu potom zůstanou tmavé skvrny, které nejdou vyčistit a ořechy jsou znehodnoceny pro prodej.

Záměny za jiné škůdce a choroby

Červ pod slupkou ořechu nemusí nutně patřit vrtuli ořechové. Může jít ještě o dva jiné škůdce: zelenušku nebo obaleče jablečného. Rozeznáte je takto:

  • Zelenušky napadají pouze ořechy s tlející slupkou, larvy vrtule ořechové hloubí chodbičky ve zdravém pletivu.
  • Larvy zelenušek se kuklí na ořešáku, larvy vrtule ořechové se kuklí v zemině.
  • Larvy obaleče jablečného mají hlavu a nohy, zatímco larvy vrtule ořechové ne.

Pokud je slupka ořechu hnědá a hnije, ale nevyskytují se v ní žádní červi, může jít o chorobu jménem antraknóza ořešáku. Jde o houbové onemocnění, které se léčí fungicidním postřikem.

Vrtule ořechová v detailním pohledu

Druhy vrtulí

Když narazíme na zahradě na mušku vrtuli, může být těžké na první pohled poznat, o kterého škůdce se jedná, a který strom je tak v ohrožení. Pro všechny vrtule jsou typické černé pruhy na křídlech, s posledním pruhem ve tvaru "V". Konkrétní druh rozeznáme podle několika znaků:

Vrtule ořechová

Rhagoletis completa

Vrtule ořechová

Hlava je žlutá, oči zelené. Hruď žlutooranžová, na zádech je viditelná světle žlutá skrvnka. Černé příčné pruhy na průhledných křídlech, černý lem zasahuje až na zadní okraj křídel. Napadá ořešáky a také broskvoně. Larvy se pak živí dužinou broskví.

Vtule třešňová

Rhagoletis cerasi

Vrtule ořechová

Žlutohnědá hlava, hruď černá, na zádech rovněž žlutá skvrna. Na průhledných křídlech černé příčné pruhy, černý lem zasahuje až na zadní okraj křídel. Specifikem je také černý flíček před koncovým "V" pruhem na křídlech. Napadá třešeň, višeň, dřišťál, pámelník a zimolez.

Vrtule rakytníková

Rhagoletis batava

Vrtule rakytníková

Invazivní druh mušky původem ze Sibiře má žlutou hlavu, černé tělo se světlou skrvnou na zádech. Velmi se podobá vrtuli třešňové, ale na zadní části černého těla má bílé proužky a zadní lem křídel je průhledný. Napadá pouze rakytník řešetlákový.

 

Výskyt vrtule ořechové v Česku

Invazivní druh mušky původem z USA se rozšířil v důsledku mezinárodního obchodu, kdy larvy cestují skryté v napadených plodech ořechů. V roce 2017 byla vrtule ořechová hlášena na Jižní Moravě a postupně se šíří na sever, v současné době se výrazněji vyskytuje např. na Olomoucku a v izolovaných ohniscích i v Čechách.

Přirozeným způsobem se muška šíří do okolí rychlostí několika desítek kilometrů za rok. Šíření na větší vzdálenosti pomáhá železnice. Z ořešáků padají napadení plody na projíždějící vagony, které je rozvážejí do dalších lokalit.

Je jen otázkou času, než bude tento druh vrtule obývat celé naše území a působit škody na úrodách ořechů. Pokud chcete nahlásit výskyt vrtule ořechové ve vaší lokalitě, formulář naleznete dole na této stránce projektu, který sbírá data o výskytu nepůvodních škůdců na území Česka.

Mapa výskytu vrtule ořechové v ČR

Zdroj: Výzkumný ústav rostlinné výroby

Jak ochránit ořechy před červy

Základní způsob ochrany ořechů je odchytávání mušek nalétávajících na strom pomocí lepových pastí. Další možností je postřik celého stromu, smysl to dává u menších stromů. Doplňkovou metodou je rytí půdy pod stromem.

Lapače na vrtuli ořechovou 

Rozmístění žlutých lepových destiček na strom ořešáku je nejúčinnější způsob ochrany před vrtulí ořechovou. V období července a srpna se destičky rozvěsí na strom, ze stinné strany, ideálně na místa nejsilnějšího napadení v předchozím roce. Žlutá barvy mušky silně přitahuje a lep se jim stane po dosednutí osudným. 

Jde o identické lapače jako proti vrtuli třešňové. Dokonce ani na obale výrobku není vrtule ořechová zmíněná, protože se v ČR šíří teprve v posledních letech. Ideální past na vrtuli ořechovou by měla zelenou barvu a kulový tvar. Ale dokud taková není na trhu, žluté destičky poslouží dobře a populaci mušek účinně zredukují.

Lepové desky slouží také k monitoringu výskytu vrtule. Když na destičkách zjistíte přilepené jedince, můžete nasadit i postřik.

Postřik proti vrtuli ořechové

Druhým způsobem ochrany je ošetření ořešáku postřikem Spintor s přírodní účinnou látkou Spinosad. Sice není proti vrtuli ořechové registrován, ale účinně ji zahubí. Ve světě široce používaným insekticidem proti vrtuli ořechové je potom Mospilan, s ochrannou lhůtou 14 dní. Postřik proti vrtuli ořechové má smysl provádět v období před kladením vajíček, tj. v červenci.

Přerývání zeminy

Účinným způsobem, jak zlikvidovat pupária vrtule ořechové ukrytá pod zemí, je hlubší přerytí půdy pod ořešákem, na podzim nebo na jaře. Pupária se tím dostanou buď do velké hloubky nebo na povrch a zahynou.

Likvidace napadených ořechů

Spadené ořechy nenechávejte ležet po stromem. Průběžně je sbírejte a likvidujte, aby se omezilo množství larev, které z nich vylezou a ukryjí se pod zem. Slupky a ořechy můžete buď spálit nebo zakopat alespoň 20 cm pod zem. V této hloubce již larvy vrtule ořechové nejsou schopny vytvořit pupária a vývoj nedokončí.

Přirození nepřátelé

Mezi přirozené nepřátele vrtule ořechové patří dravý roztoč Pyemotes ventricosus (který způsobuje dermatitidu u lidí) a brouk Triphleps insidiosus. Larvy i dospělce vrtulí údajně loví mravenci a pavouci. Tito predátoři však mají na populace vrtule ořechové malý vliv.

Červy vrtule ořechové ve slupce ořechu si můžete prohlédnout na následujícím videu:

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: