Vražedný komár: 14 nejzajímavějších faktů o komárech

komár makro snímek

1. Komáři jsou nejvražednější tvor na světě

Každoročně komáři způsobí smrt více lidí než jakékoli jiné zvíře na planetě. Přenášejí malárii, horečku Dengue a Zika, krvácivou žlutou zimnici, encefalitidu nebo valtickou horečku. Nebezpečení jsou i pro psy, na které přenášejí vlasovce - parazitické srdeční červy, napadající krevní oběh.

2. Krev sají pouze komáří samičky

Samečci komárů krev nesají, živí se květovým nektarem. Samičky potřebují narozdíl od samečků sát krev, aby mohly klást vajíčka schopná vývoje. Z krve získávají potřebné proteiny. Když se samička nasaje, několik dní krev tráví a tvoří vajíčka.

3. Jak dlouho žije komár?

Délka života komára závisí na druhu a okolních podmínkách, jako je teplota a vlhkost. Sameček komára pisklavého žije typicky 7 dní. Samičky komárů žijí déle, asi 2 týdny.

4. Komáry přitahuje pot a vydechovaný oxid uhličitý

Komáří samička své oběti lokalizuje podle oxidu uhličitého obsaženého ve vydechovaném vzduchu. Oxid uhličitý komáry nabudí k tomu, aby začali v okolí hledat nového hostitele. Svou roli hraje i mikroflóra na lidské pokožce. Její složení může rozhodnou, zda komár konkrétního člověka píchne nebo ne. Komáry a zejména moskyty silně přitahuje lidský pot, na který má speciální pachové receptory.

5. Svědění způsobují komáří sliny

Při vpichu do kůže komár vstříkne své sliny s obsahem protisrážlivé látky, která zajistí, aby krev hladce proudila. Sliny rovněž působí jako lokální anestetikum, takže člověk často komáří píchnutí necítí hned.

6. Někteří komáři nebodají lidi

Na celém světe žije přes 3000 druhů komárů. Ne všichni jsou lidem škodliví. Někteří napadají pouze ptáky, obojživelníky nebo plazy.

TIP: Chystáte se kempovat nebo na piknik v přírodě? Přibalte si elektrickou plácačku na komáry. Je na baterie a venku vám zajistí klidný pobyt bez obtížného hmyzu.

7. Písklavý zvuk vydávají komáři křídly

Typické vysoké otravné pískání vzniká rychlým máváním křídel. Komár mává křídly 300 až 600 krát za sekundu.

8. Komáři při páření synchronizují křídla

Když se setká samička se samečkem a rozhodnou se spářit, jejich křídla začnou mávat synchronizovaně.

9. Máta a čokoláda jako repelent proti komárům

Při výzkumech repelentů proti komárům se zjistilo, že například vůně máty nebo karamelizované čokolády mohou komáry při hledání oběti dezorientovat, protože zmatou jejich senzory na oxid uhličitý. Čokoláda do praxe bohužel zatím nepřešla.

10. Jak daleko doletí komár?

Komáři jsou velmi pomalí, ale vytrvalí letci. Rychlostí kolem 2 km za hodinu vydrží létat nepřetržitě celou noc. Při hledání potravy překoná komáří samička v průměru vzdálenost 1 až 15 kilometrů. Některé druhy za potravou doletí až 60 kilometrů.

11. Životní cyklus komára

Komáři mají 4 vývojová stádia: vajíčko, larvu, kuklu a dospělého jedince. První tři stádia potřebují pro vývoj vodní prostředí.

Komáří vajíčka

komari vajicko

Po každém napití krví samička komára naklade vajíčka, většinou přímo na vodní hladinu, k jejímu okraji, do dutin ve stromech a podobných míst, kde budou vajíčka chráněná před vyplavením. Za několik dní se (v závislosti na teplotě prostředí) z vajíček vylíhnou larvy.

Šnorchlující larvy

komari larvy

Larvy komárů žijí zavěšené na vodní hladině, aby mohly dýchat. Používají k tomu vzduchovou trubičku, která vede ze zadečku larvy na hladinu a funguje jako šnorchl. Larvy se živí řasami a vodními mikroorganismy. Pokud jsou vyrušeny, potápějí se larvy vlnivým pohybem hlouběji.

Komáří kukly

komari%20kukla

Kukly komárů nepřijímají potravu, ale potřebují dýchat na vodní hladině. Jsou citlivé na změny světla a stínu i vyrušení. V případě ohrožení kukly provedou únikový manévr a rotačním pohybem se potopí do větší hloubky. Stádium kukly trvá den a půl až čtyři dny. Nakonec se z kukly pomalu vyloupne dospělý komár.

Dospělí komáři

dospely%20komar

Většinou se na hladině objeví nejdříve dospělí samečci. Čekají na vynoření samiček. Ihned poté se začnou pářit. Komáři neztrácejí čas, protože mají vysokou míru úmrtnosti. Za jeden den může uhynout až 30% komáří populace. Samičky to kompenzují obrovským množstvím kladených vajíček, aby zajistily přežití druhu.

12. Jak komáři přezimují?

Většina komárů přezimuje ve stádiu vajíček, některé druhy v larválním stádiu nebo i jako dospělci.

13. Druhy komárů

Na svět existuje přes 3500 druhů komárů! Nejvýznamnější rody komárů v České republice jsou Culex, Aedes, Anopheles a Ochlerotatus. V tropech je nejobávanější druh komár tropický neboli egyptský Aedes aegypti. Přenáší zika virus, horečku dengue a žlutou zimnici.

Komár pisklavý

Culex pipiens

Komar%20Culex%20Pipiens

Nejznámější druh komára v České republice je komár pisklavý (Culex pipiens). Saje krev lidem i zvířatům, typicky ptákům. Lidi napadá, když poblíž nejsou žádná zvířata.

Komár obtížný

Culex pipiens molestus

Komar%20Culex%20Pipiens%20Molestus

Poddruh komára pisklavého. Vyskytuje se typicky v lidských příbytcích, v šachtách, kanálech, technických místnostech apod. Díky tomu jej lze spatřit po celý rok.

Komár útočný

Aedes Vexans

Komar%20Aedes%20Vexans

Způsobuje komáří kalamity při záplavách. Zvaný též komár záplavový. Samičky kladou vysoce odolná vajíčka na suchou zem v záplavových oblastech. Vajíčka vydrží i několik let a při záplavě se během týdne zvednou mraky komárů, které napadají lidi i zvířata.

Komár tygrovaný

Aedes albopictus

Komar%20Aedes%20Albopictus

Komár tygrovaný pochází z Asie, v Evropě je rozšířen v Itálii či Španělsku. Pomalu se rozšiřuje na sever. V Česku byl zaznamenán na Jižní Moravě. Je přenašečem tropické horečky Dengue, žluté zimnice i viru Zika. Zatím jeho rozšíření brání teploty pod nulou, které likvidují jeho vajíčka.

14. Nejúčinnější repelenty proti komárům

Zlatým standardem v oblasti repelentních látek je DEET, chemikálie vyvinutá v polovině 20. století v USA. Ve vyšší koncentraci může mít toxické účinky, v doporučeném množství je oficiálně považována za relativně bezpečnou.

Matka%20strika%20repelent%20na%20dite

Novější alternativou k DEET je Icaridin, označovaný též jako Picaridin nebo Saltidin. Má podobnou účinnost proti komárům, ale je méně toxický a dráždivý. Narozdíl od DEET nezapáchá a nepůsobí na kůži pocit mastnoty. Pokud hledáte repelent s Ikaridinem, zvolte Protect Effect.

Méně rozšířený repelent je biopesticid IR3535, který se aplikuje přímo na pokožku jako ochrana proti komárům, klíšťatům a bodavým mouchám. V přírodě se rychle rozkládá a není toxický pro vodní organismy. Obsažen je například ve spreji BROS proti komárům pro děti.

Pokud máte na zahradě sud s vodou nebo jinou stojatou vodu, velmi efektivním řešením jsou tablety do vody proti komárům. Účinkují 3 měsíce, a brání larvám v dalším vývoji. Dospělí komáři tedy z vody nikdy nevzlétnou.

Přírodní a bezpečnou alternativou jsou moderní spreje na bázi látek rostlinného původu, například sprej Zelená síla nebo řada přírodních repelentů Incognito na bázi esenciálních olejů. Do interiéru jsou vhodnější odpuzovače komárů do zásuvky na bázi odpařování, nebo UV lapače. Všechny tyto přípravky proti komárům naleznete na našem e-shopu.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: