Víte, jak podle barvy vosího hnízda poznat, jestli patří vose obecné nebo vose útočné? Jakou rychlostí dokáže vosa letět nebo jak vystopovat vosí hnízdo? Vše se dozvíte zde.
1. Proč jsou vosy agresivní?
Vosy jsou agresivní hlavně koncem léta, kdy shánějí potravu s vysokým obsahem cukru a hodují na přezrálém kvasicím ovoci. Z toho mohou být mírně “opilé”. V blízkosti svého hnízda jsou vosy agresivní vždy, nezávisle na ročním období, protože jej brání před napadením.
2. Čím jsou vosy užitečné?
Vosy loví mouchy, mšice, housenky a další bezobratlé živočichy, a jsou tak důležitým predátorem škodlivého hmyzu. Ulovený hmyz vosy zanášejí do hnízda a krmí jím larvy. V dospělosti se vosy živí pylem a nektarem a působí jako užiteční opylovači.
3. Vyrábějí vosy med?
Naprostá většina z mnoha tisíc druhů vos med neprodukuje. Na světě ale existuje několik druhů vos, které vosí med vyrábějí. Patří mezi ně mexická medonosná vosa (Brachygastra mellifica) nebo černá vosa papírová (Brachygastra lecheguana). Jejich med chutná podobně jako javorový sirup, ale v porovnání s včelami ho produkují velmi malé množství.
4. Kolik je druhů vos?
Na světě existuje přes sto tisíc druhů vos. V Česku žije několik druhů společenských vos (vosa obecná, vosa útočná, vosa lesní, vosa prostřední, vosa saská, vosa norská, sršeň obecná a již i sršeň asijská) a mnoho desítek druhů samotářských vos (například drvenka pětitečná, zlatěnka ohnivá, žahalka obrovská, pilořitka velká).
5. Jak dlouho žije vosa?
Vosí královna žije 1 rok, dospělá vosí dělnice pouhých 12 až 22 dní. Podobně dlouho žijí trubci vos, pokud zůstávají v hnízdě. Když ale koncem léta vylétnou a spáří se s novou královnou, krátce po páření hynou.
6. Kde vosa hibernuje?
V říjnu až listopadu, když teploty klesnou pod nulu, celé vosí hnízdo vymírá, s výjimkou oplodněných královen. Ty přes zimu hibernují ukryté pod kůrou, v organickém materiálu nebo prasklinách staveb. Královna se svine do klubíčka a její metabolismus se zpomalí na minimum. Zimu však přežije pouze malé procento vosích královen.
7. Jakou teplotu přežije vosa?
Pro vosy s výjimkou královen je smrtelná teplota pod bodem mrazu. Všechny vosy rovněž zabije teplota přes 45℃, pokud jsou jí vystaveny delší dobu.
8. Co pije vosa?
Od pozdního jara do pozdního léta pijí vosy sladké šťávy produkované vosími larvami v hnízdě, které rozkládají chitin z hmyzí potravy na cukr. Vosy také pijí vodu a v pozdním létě získávají tekutiny ze zralého ovoce a nápojů, které najdou v blízkosti lidí. Mají rády pivo.
9. Jak dlouho vydrží vosa bez potravy?
Vosa vydrží bez potravy asi 72 hodin, tj. 3 dny. Protože jsou vosy neustále v pohybu, mají rychlý metabolismus a déle bez potravy nepřežijí.
10. Co přitahuje vosy?
Vosy silně přitahují potraviny s vysokým obsahem cukru, jako je zralé ovoce, sladké limonády, pivo a dezerty. Vosy rovněž vyhledávají nektar květů a jasné barvy, které jim evokují rozkvětlé květy. Na jaře a zkraje léta, kdy vosy potřebují proteiny, je přitahuje maso. V pozdním létě vosy vyhledávají sladké vůně, voní jim i sladké parfémy.
11. Co odpuzuje vosy?
Vosy nesnášejí vůni aromatickým bylinek jako je máta, bazalka, tymián, citronová tráva, chilli (kvůli obsaženému kapsaicinu) nebo koření hřebíček.
12. Jak rychle letí vosa?
Vosa obecná létá průměrnou rychlostí 12 km/hod. Dospělý člověk je schopen běžet průměrnou rychlostí 30 km/hod, takže pokud poběžíte rovně, je velká šance, že po několik desítkách metrů vosám utečete. Jedná se ale pouze o průměrné rychlosti. Rozzuřená vosa dokáže za podpory větru vyvinout rychlost blížící se 50 km/hod.
13. Umí vosa plavat?
Vosa plavat neumí, ale když spadne do vody, uzavře dýchací otvory na břiše (spirakuly), aby do nich nepronikla voda a vosa měla šanci se z vody dostat. Ponořená do vody může vosa přežít poměrně dlouho. Tenoučké chloupky na jejím těle zachytí vzduch a tato vrstva vzduchu jí umožní nějakou dobu pod vodou dýchat.
14. Z čeho vosa staví hnízdo?
Svá hnízda vosy staví z rozžvýkaného dřeva smíchaného se slinami. Ty obsahují vysoký podíl proteinů. Vzniká tak lepivá papírová hmota, která rychle vysychá a odpuzuje vodu. Zatímco vosy obecné jako materiál ke stavbě hnízda používají ztrouchnivělé dřevo, vosy útočné používají vlákna zdravého dřeva. Hnízda vosy obecné tak majíá šedou barvu, hnízda vosy útočné hnědou barvu.
15. Jak rychle se rozmnožují vosy?
Do každé buňky v hnízdě snese královna vajíčko, ze kterého se za týden vylíhne larva. Ta postupně roste a svléká se, a za dva týdny se v komůrce zakuklí. Z kukly se za týden až tři vylíhne dospělá vosa. Vývoj jedné vosy od vajíčka po dospělce tak trvá 4 až 6 týdnů, v závislosti na okolních podmínkách.
16. Jak poznat sršeň od vosy?
Vosa je menší, má černou hlavu i nohy. Sršeň je větší a má hlavu a končetiny načervenalé. Dělnice vosy obecné je velká 1,5 cm, dělnice sršně obecné 2,5 cm. Dělnice sršně je tak větší než královna vosy, která měří max. 2 cm. Sršní královna měří 2ř, až 3,5 cm. Sršeň poznáte také podle hlubšího, temnějšího bzučení.
17. Jak vystopovat vosí hnízdo?
Vosa při hledání potravy běžně prozkoumává oblast v okruhu půl kilometru od hnízda. Vystopovat ji zpět do hnízda můžete umístěním vhodné návnady v podobě masa na volné prostranství. Když vosa najde zdroj potravy, kterým může nakrmit larvy, poletí prakticky v přímém směru zpět do hnízda. Někdy je nutní přemísťovat návnadu tak dlouho, dokud neuvidíte vosu vlétnout do hnízda. To je nejčastěji v zemi, pod pařezem, na půdě nebo pod střešním převisem.
18. Jak poznat samici vosy od samce?
Poznat zda je vosa dělnice nebo trubec je při zběžném pohledu těžké. Poznávací znaky jsou dva. Samci mají o jeden segment delší tykadla, často mírně svěšená, a jejich zadeček má sedm segmentů oproti šesti segmentům u samic. Většina vos, které spatříte na květech v srpnu, jsou samci. Jsou mírnější než samice. Samic vos nemají žihadlo a nepíchají, což ale na první pohled nepoznáte.
19. Kolik jedu má vosa?
Jed vosa vyrábí v jedové žláze a uložen je v jedovém váčku. Jedním bodnutím vosa uvolní až 3.1 μg (mikrogramů) jedu. Pro srovnání, včela při píchnutí uvolní až 140 μg jedu. Síla vosího píchnutí závisí na tom, jak je vosa vyčerpaná, a kolik jedu se rozhodne při píchnutí uvolnit. Při výstražném píchnutí do je méně, při zuřivé obraně hnízda plná dávka.
Dobře živená vosa, která je v nejlepší kondici, může dát několik žihadel plné síly za sebou, dokud se jedový váček nevyčerpá. I bez jedu může vosa stále píchat žihadlem, Takové bodnutí je méně bolestivé, ale stále bolí.
20. Jak zahnat vosu?
Pokud vás obtěžuje vosa, nedělejte prudké pohyby, a zůstaňte v klidu. Prudkými pohyby vosu rozdráždíte a zvýšíte šanci, že vás bolestivě píchne. Když vám vosa sedne na kůži, počkejte až sama odletí. Pokud ji nebudete zkoušet setřást, nepíchne vás. Pravděpodobnost bodnutí snížíte použitím krytu na nápoj v plechovce.
21. Jak bezpečně zabít vosu?
Nejbezpečnější způsob, jak zabít vosu, je použití spreje s obsahem pyrethrinu nebo paralyzujícího spreje na hmyz, který vosy okamžitě neutralizuje nízkou teplotou (-45°C) a usmrtí působením geraniolu, který je pro vosy toxický.
22. Co dělat, když mě píchne vosa?
Nejlepší věc, kterou můžete udělat, když vás píchne vosa, je pokožku ihned opláchnout studenou vodou a chladit ledem. Ránu zchladíte a zklidníte také gelem po bodnutí hmyzem Predator. Pokud gel nemáte po ruce, pomůže jed v ráně neutralizovat čerstvě rozkrojená cibule nebo list aloe.
Narozdíl od včelího bodnutí vosí jed lehce zásaditý a proto jej můžete neutralizovat také octem. Pokud vás píchla včela, její jed má kyselou povahu a proto jej neutralizuje jedlá soda. Po píchnutí vosou sledujte příznaky alergické reakce a v případě potíží s dýcháním ihned vyhledejte lékařskou pomoc.