Vosa obecná: 21 nejzajímavějších faktů

Víte, že vosa obecná, latinsky Vespula vulgaris, trhá mouchám nožičky, nebo že při vedrech chladí hnízdo vodou? Přinášíme 21 zajímavých faktů o tomto obávaném i užitečném hmyzu.

vosa obecná: detailní pohled

1. Vosy si porcují mouchy a housenky

Při lovu vosy svou kořist nejčastěji přepadnou ze vzduchu, když sedí. Na mouchu vosa útočí tak, že jí zakousne a v případě potřeby dorazí žihadlem. Následně jí ukouše nohy a křídla a takto připravenou ji nese do hnízda, aby nakrmila larvy. Také ulovenou housenku vosa nejdřív rozporcuje.

2. Vosí larvy odměňují dospělé vosy

Larvy odměňují dělnice za přinesenou potravu tím, že z těla vyloučí nadbytečné živiny v podobě šťávy. Dospělé vosy tuto šťávu pozřou a získají hodnotné látky.

3. Napřed masožravci, potom vegetariáni

Larvy vos jsou masožravé a živí se hmyzem, ze kterého získávají proteiny pro svůj vývoj. Dospělé vosy se živí nektarem, ovocem a medovicí, protože potřebují hodně energie v podobě cukru. Fungují při tom jako významní opylovači. 

4. Ze stárnoucích dělnic se stávají hlídači

Čím je vosa starší, tím pomaleji a méně často létá z hnízda za potravou. Bylo zjištěno, že dělnice starší 30 dní přestávají létat za potravou a hlídají vchod do hnízda. V průměru se dělnice vosy dožívá 12 až 22 dní. Vosí královna se může dožít i jednoho roku.

5. Vosy jsou nejaktivnější brzy ráno

Je to proto, aby co nejrychleji nakrmily larvy vyhladovělé po noci, kdy byly všechny dělnice v hnízdě. Ráno mají vosy také největší šanci získat nějakou kapalinu v podobě rosy či nektaru. Toho je vhodné využít při likvidaci vosího hnízda.

6. Samci vos nepíchají

Žihadla mají pouze samičky vos, tedy dělnice a královny. Vosí královny mohou bodnout, ale jsou méně agresivní než vosí dělnice. Žihadla vos nemají zpětné háčky a vosy tak mohou bodat opakovaně, narozdíl od včel. 

7. Zimu přežívá jen královna

Oplodněná vosí královna, která na podzim vylétá z hnízda na svatební let, jako jediná přežívá zimu. Přezimuje a teprve na jaře začne stavět hnízdo a klást vajíčka. Zabijete-li vosí královnu brzy na jaře, zlikvidujete tím celé jedno hnízdo.

8. Královna si nové hnízdo značí tancem

Na jaře si vosí královna najde příhodnou díru či místo pro stavbu hnízda a následně si okolí označí a zapamatuje tak, že kolem hnízda provede speciální rituální let, při kterém krouží ve stále větší vzdálenosti.

9. Na jaře se líhnou jen dělnice

Na jaře se z prvních vajíček líhnou pouze dělnice vosy obecné, které hned pomáhají královně. Teprve z pozdějších snůšek se z vajíček líhnou nové královny.

10. Vajíčka neklade jen královna

Vajíčka neklade jen vosí královna, ale i dělnice. Protože se dělnice nepáří, z jejich neoplodněných vajíček se líhnou vosí samci. Královna naproti tomu umí dát život dělnicím i královnám.

11. V hnízdě jsou královské komůrky

Když je nová vosí kolonie dokončena, dělnice začnou stavět v hnízdě tzv. královské buňky. Jsou to VIP komůrky, do kterých královna klade vajíčka s královnami. Vajíčka dělnic jsou v této fázi odstraňována, aby měla prioritu vajíčka královny.

12. Dělnice vos z druhé líhně jsou menší

Je to proto, že po vylíhnutí první snůšky larev poklesne aktivita královny, pokud jde o shánění potravy pro larvy.

13. Až 2000 jedinců v hnízdě

V jednom vosím hnízdě může být až 2000 jedinců vosy obecné. V jedné sezóně vznikne v hnízdě 3000 až 8000 vosích larev. U jiných druhů vos je to ještě více.

14. Královna ovládá dělnice feromonem

Z těla královny se vzduchem uvolňuje feromon, který dělnicím předává signály o dominanci královny.

15. Bez královny nastává chaos

Když královna odchová larvy dceřinných královen, které se rozletí založit nová hnízda, její funkce končí a umírá. Koordinace v hnízdě se tím rozpadne. Dělnice kladou vajíčka, ale nejsou schopny organizovaně shánět potravu. Dochází ke kanibalismu, dělnice vytrhávají své buňky a vynášejí je z hnízda. Teplota hnízda klesá a většina vos postupně před zimou hyne chladem či hlady. 

16. Vosa obecná vyrábí papír

Vosy ukusují malinké částečky ztrouchnivělého dřeva a slinami je rozmělňují. Výsledná hmota po uschnutí vytváří papír, ze kterého vosy staví hnízdo.

17. Vosy chladí hnízdo vodou

Vosy obecné jsou schopné regulovat vnitřní teplotu hnízda máváním křídel. Za velkých veder nabírají vodu a vypouštějí jí na stěny hnízda, aby jej ochladily.

18. Každý rok nové hnízdo

Opuštěné vosí hnízdo vosy znovu neosídlují, na jaře vždy postaví nové. 

Na Novém Zélandě, kam byly vosy obecné zavlečeny, jsou zaznamenány případy, kdy díky teplému klimatu vosy přezimují a další rok jsou jejich hnízda o to větší.

19. Vosa konkuruje zélandským papouškům

Na Novém Zélandě patří vosa obecná mezi 100 nejhorších invazních druhů dle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody. Konkuruje zde jiným druhům hmyzu a papouškům, pokud jde o lov hmyzu a zdroje sladké šťávy. 

20. Vosy zabíjejí mšice

Kromě much a housenek požírají i mšice. Jedna vosa obecná je schopná za den zlikvidovat až 100 mšic.

21. Vosy píchají častěji muže

Podle studia provedené na Novém Zélandu mají muži 3x větší pravděpodobnost, že je píchne vosa, než ženy. Vědci se domnívají, že vliv mají rozdíly v lidském chování, ale i další faktory, jako lidské pachy.

Doporučené přípravky proti vosám

Pokud jsou vosy dotěrné nebo objevíte na domě hnízdo, pak je vhodné mít na terase lapač vos a na polici silný sprej proti vosám. Do tašky k vodě doporučujeme přibalit gel po píchnutí hmyzem na zmírnění otoku.
Přípravky proti vosám

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Další články z našeho blogu

Plíseň na okurkách a rajčatech: co dělat

Rajčata a okurky patří mezi plodiny, které velmi snadno chytnou plíseň. Všechna plísňová onemocnění mají společné jedno: šíří se v...

Mykorhizní houby: přírodní alternativa hnojení

Mykorhizní houby jsou speciální půdní houby, které žijí v symbióze s kořeny rostlin. Když je k rostlinám nasadíte, rozšíříte tím j...

Žloutnutí listů rostlin: příčiny a řešení

Když pokojovým rostlinám žloutnou listy, není to signál podzimu, ale příznak problému. Příčin může být několik. Podívejme se, co p...

Mrtvice meruněk: proč nastává a jak jí zabránit

Mrtvice meruněk, známá také jako jako apoplexie, je závažný stav postihující meruňku obecnou. Projevuje se náhlým vadnutím větví a...

Potkan: jak zlikvidovat nebezpečného škůdce

Volně žijící potkan obecný (Rattus norvegicus) je nejobávanější škůdce ze všech hlodavců. Bleskově se množí, přenáší nebezpečné ch...

Blechy: 27 otázek a odpovědí

Věděli jste, že blecha dokáže vyskočit až 160-krát výš, než sama měří? Jak dlouho vydrží bez potravy nebo jaká teplota ji zabije? ...

Zelená skalice: jak ji využít na zahradě

Zelená skalice je krystalický prášek světle zelené barvy snadno rozpustný ve vodě. Zabraňuje nedostatku železa a síry u rostlin, p...

3 přírodní věci, které odpuzují blechy

Internet je zaplaven informacemi o přírodních látkách, které odpuzují blechy. Většina z nich ale není v praxi dostatečně účinná, n...

Účinnost ultrazvukových plašičů kun: jaká je pravda

Ultrazvukové plašiče jsou jedním z nejpoužívanějších způsobů boje s kunami. Všichni výrobci se chlubí vysokou účinností svých přís...

Štípance z postele: štěnice a další možné příčiny

Svědí vás na těle po probuzení červený pupínek? Pokud vás v noci v posteli něco poštípalo, jako první vás napadnou dvě věci: komár...

Sortimentu odborně rozumíme, rádi vám poradíme
Při nákupu nad 2 000 Kč
doprava zdarma
Objednávky do 11:00
odesíláme tentýž den
98 % na Heureka,
3 500 ověřených recenzí
TOPlist