Vlnovník rybízový je roztoč, který napadá černý rybíz. Celosvětově nejvýznamnější škůdce černého rybízu způsobuje deformace a zasychání pupenů, někdy odumírání celých výhonů a větví. Kromě snižování výnosů přenáší na rybízy virové onemocnění zvané zvrat černého rybízu. Jak se vlnovníka zbavit a úrodu rybízu ochránit?
Pupen černého rybízu napadený vlnovníky
Příznaky napadení
Příznaky napadení černého rybízu vlnovníkem rybízovým jsou patrné již na podzim:
- zduřelé pupeny (tvoří tzv. hálky),
- až dvojnásobná velikost pupenů oproti zdravým pupenům (až 1,5 cm),
- zduření má kulovitý tvar, narozdíl protáhlého tvaru zdravých pupenů.
Fotogalerie: Zdravý pupen rybízu a pupen napadený vlvnovníky - Pupen napadený vlnovníky - Otrhané napadené pupeny
Poškozené pupeny se nerozvinou, ale zasychají a upadávají. Pokud tedy na keříku rybízu vidíte pupeny dvou rozdílných tvarů, ukazuje to na vlnovníka.
Černý rybíz, červený rybíz, angrešt
Možná jste se na internetu o vlnovníkovi rybízovém dočetli, že napadá i angrešty a červený rybíz. Není to pravda, angrešt je vůči vlnovníkům rybízovým zcela rezistentní a nemohou na něm přežít (1). Tohoto faktu se využívá při šlechtění odolných odrůd černého rybízů, kdy se kříží právě s angreštem.
Červený rybíz napadá jiný druh vlnovníka, Cecidophyopsis selachodon. Na tohoto vlnovníka lze narazit vzácněji. Narozdíl od černého rybízu tvoří červený rybíz při napadení tímto vlnovníkem menší hálky. Pupeny tedy nejsou tolik zduřelé a napadení je obtížně patrné.
Škodlivost vlnovníka rybízového
Vlnovník rybízový saje z rostliny šťávu svým bodavě sacím ústrojím. Většinou je při tom ukrytý uvnitř pupenu. Pupeny napadené vlnovníky sice raší, ale nekvetou. Nádorové bujení pletiva vytváří v pupenech hálky, pupeny zasychají a upadávají. Výsledkem jsou nižší výnosy. Rostlina je také náchylnější k poškození mrazem.
Nebezpečnost vlnovníků rybízových spočívá ve virovém onemocnění, které přenášejí. Jmenuje se zvrat černého rybízu (black currant reversion virus, BRV). Snižuje nebo zcela likviduje výnos rybízovníků a způsobuje jejich neplodnost. Toto onemocnění rybízu nelze nijak léčit - infikované keře je nutné vykopat a spálit.
Zvrat černého rybízu
Za tímto podivným názvem choroby stojí fakt, že rybízovník tvoří v důsledku napadení virem užší listy se třemi laloky místo běžných pěti. Listy tak připomínají “zvrat” rybízovníku zpět k jeho divoké formě.
Bez ohledu na název tato choroba napadá i divoké červené odrůdy rybízu, i když u nich nejsou příznaky tak závažné.
Jak vlnovník rybízový vypadá
Podobně jako ostatní vlnovníci, např. révový nebo hrušňový, je roztoč rybízový pouhým okem neviditelný, jeho samička měří pouhé 2 mm, sameček ještě méně. Pohled přes zvětšovací sklo odhalí bělavé tělo a dva páry nohou v přední části těla. Alternativní název tohoto druhu vlnovníka je hálčivec rybízový.
Životní cyklus
Oplodněné samičky vlnovníků přezimují ukryté v pupenech rybízovníku, které je chrání před mrazem. V předjaří při teplotách kolem 5°C kladou samičky v pupenech vajíčka.
Za pouhý týden se z vajíček líhnou larvy. V jednom pupenu se mezi nerozvinutými listy běžně vyskytuje až několik tisíc vajíček, larev a dospělých vlnovníků, kteří zde sají rostlinné pletivo a pupen ničí. Larvy se vyvíjejí asi týden až dva.
V okamžiku, kdy rybízovníky začínají kvést (dle konkrétního druhu konec dubna až květen), opouští část populace vlnovníků vysychající pupeny a přesouvá se po větvičkách a výhoncích rybízu, kde sají na listech, výhoncích a nových květních pupenech, do kterých pronikají prasklinami v hlavičce pupenu.
Vlnovník rybízový tvoří několik až 5 generací za rok, v závislosti na klimatických podmínkách. Celkově se tak může za sezonu namnožit několik set tisíc roztočů.
Jak se vlnovníci rybízoví šíří
V červnu a červenci, kdy rybízovník tvoří nové pupeny, je vlnovníci ihned osídlují. Samičky kladou vajíčka přímo do pupenů a v letním období i na rub listů. V srpnu se na pupenech opět tvoří hálky a v září kulminuje další generace vlnovníků.
Po rybízovníku se vlnovnící rozlézají nejaktivněji při teplém a slunném počasí, od dubna do června. Při silné infestaci lze v tomto období kolonii vlnovníků rozeznat i běžným pohledem.
- Mezi keříky rybízu se vlnovníci šíří přenášeni větrem, ptáky, hmyzem nebo otěrem oděvu.
- Šíří se také řízkováním.
- Proto je při koupi rybízového keře nutná pečlivá prohlídka, zda nenese příznaky napadení.
Ošetření řízků teplou vodou: pokud jste koupili rouby rybízu a chcete mít jistotu, že nejsou napadeny vlnovníkem, pomůže namočení roubů do vody o teplotě 40–45°C po dobu 30 minut (2).
Jak se vlnovníka rybízového zbavit?
Zbavit se vlnovníků není jednoduché, protože většinu života zůstávají ukrytí v pupenech. Nejvhodnější je kombinovat tato řešení: prevence, odstraňování napadených pupenů, postřik nebo vysazení užitečných dravých roztočů.
V Česku se vlnovník rybízový vyskytuje v menší míře. S ohledem na jeho nebezpečnost a spojitost s infekčním zvratem černého rybízu ale doporučujeme jednat rychle, pokud jej na keři objevíte.
Odolné kultivary jako prevence
Experimenty prováděné v letech 2008-2010 identifikovaly několik kultivarů rybízu odolných proti napadení vlnovníky. Pokud je pořídíte, nemusíte se vlnovníků bát:
- Anglické kultivary Farliegh a Foxedown jsou vůči vlnovníkům rybízovým plně rezistentní. Polský Ores a litevský Vakariai jsou klasifikovány jako odolné.
- Střední stupeň odolnosti vůči vlnovníkovi vykazují skotský Ben Gairn nebo polský Tisel.
- Pokud vám na zahradě roste polský rybíz Ruben, Tines nebo Tiben, případně švédský Ojebyn, počítejte s napadením roztoči, tyto odrůdy již příliš odolné nejsou.
- Nejnáchylnější k napadení vlnovníkem jsou skotské kultivary Ben Hope a Ben Lomond a litevské Laimiai a Gagatai.
Co dělat na jaře
Pokud na podzim nebo v předjaří spatříte na keři rybízu zduřelé pupeny, vylamujte je. S každým pupenem odstraníte několik tisíc roztočů. Silněji napadené větvičky celé ořezávejte. Odstraněnou biomasu vždy spalte.
V zimním období můžete rovněž aplikovat méně známou metodu likvidace vlnovníků, a sice horkou sprchu. Do postřikovače naplňte vodu o teplotě 60-70 °C a stříkejte na pupeny ze vzdálenosti 15 až 20 cm. Zdravé pupeny jsou chráněny šupinami a horká voda jim neublíží. Zduřelé pupeny nacpané vajíčky vlnovníků prasknou a populace vlnovníků se zredukuje.
Postřiky na vlnovníka rybízového
Pokud už keře rybízu máte, nezbývá, než je ochránit akaricidním postřikem. Doporučujeme tyto:
- fungicid Kumulus WG na bázi síry s akaricidním účinkem,
- přírodní akaricid Neudosan AF.
Kdy aplikovat postřik ?
Načasování postřiku je klíčové. Po většinu sezóny zůstávají vlnovníci rybízoví ukrytí v pupenech, kde sají rostlinné šťávy. To stěžuje jejich účinnou likvidaci, protože akaricidní postřiky do pupenů neproniknou.
Nejpříhodnější doba k aplikaci akaricidu je konec dubna, květen až červen, za slunného počasí. Je to okamžik, kdy vlnovníci rybízoví opouštějí pupeny, aby se přesunuli do nových pupenů. Tato doba se liší v závislosti na konkrétním kultivaru rybízu.
K masové migraci roztočů a osídlování nových pupenů dochází obvykle v období květu rybízovníků. První aplikace akaricidů by tak měla být provedena těsně před tím, než vypučí první pupeny a roztoči z nich začnou vylézat ven, tedy ještě před obdobím květu.
Trvalé řešení v podobě T Pyri
Nechcete se každé jaro trápit s postřikem rybízu? Nejúčinnější řešení problému s vlnovníky spočívá v nasazení dravých roztočů T Pyri. Plstěné pásky s roztoči připnete v předjaří sponkovačkou na keříky rybízu a máte hotovo. Užiteční roztoči se postupně rozlezou na rybízy, kde budou vyhledávat vlnovníky a vysávat je.
Kouzla tohoto řešení jsou dvě: žádná chemie na ovoci a trvalá ochrana rybízu. T Pyri totiž na keřících přezimují a jejích populace se každý rok zvětšuje. Vy se můžete těšit na bohatou úrodu rybízu s vědomím, že T Pyri bojují za vás.
Predátoři
Parazitická vosička Aprostocetus eriophyes, larvy pestřenek a bejlomorek. patogenní houba Botrytis eriophyes , které se daří při vlhkém a teplém počasí. Na přirozené predátory ani biologickou likvidaci vlnovníků vpomocí houby však v praxi nelze spoléhat.
Reference: (1): Polní test ověřující přežití vlnovníků rybízových na červením rybízu a angreštu. (2): Eliminace vlnovníka rybízového ve výsadbovém materiálu nechemickou cestou.