Tiplice vypadá jako velký komár, ale narozdíl od komárů nepíchá ani nesaje krev. Přesto ji na zahradě nechcete. Larvy tiplic jsou totiž významní škůdci trávníků i polních plodin, kterým likvidují kořínky i listy. Potíže působí při větším výskytu, ke kterému dochází například po záplavách. Jak škodám zabránit, se dočtete zde.
Většinu dospělého života tráví tiplice v klidovém stavu, aby šetřily energií. Ta pochází z potravy, kterou přijaly jako larvy.
Larvy tiplic potřebují vlhký substrát, a některé druhy se vyvíjejí přímo ve vodě. Proto na tiplice narazíte v blízkosti stojaté vody, bažin, tlejícího dřeva či listí. Na světě existuje přes 15 tisíc druhů tiplic. Největší druh v Česku je tiplice obrovská (Tipula maxima), největší škody páchá tiplice bahenní (Tipula paludosa) ) a tiplice zelná (Tipula oleracea).
Pro tiplice je typický pomalý a těžkopádný let. Můžeme je spatřit v hejnech zejména zvečera. Pokud se dostanou do místnosti, narážejí tiplice do zdí a nábytku, jakoby opilé. Jsou to velmi staré organismy, vyvinuly se už před 240 miliony let.
Jak tiplice vypadá
Dospělou tiplici poznáte ihned, vypadá vypadá jako obří komár s extrémně dlouhýma nohama. Bývá hnědá nebo šedá až černá a má tenké protáhlé tělo. Tiplice bahenní, se kterou se setkáme v ČR nejčastěji, má nahnědlou barvu a měří 2 až 3 cm.
Samičku tiplice rozeznáte podle kladélka na konci zadečku. Zadeček samečka se naopak na konci rozšiřuje do malé "baňky".
Na dvojici průhledných křídlech je zřetelné žilkování. Křídla mají rozpětí až 25 cm. Na hlavě jsou patrné oči a nitkovitá tykadla. Samičky tiplic mají na konci těla tenké kladélko.
Podobně jako pavouk sekáč dokáže tiplice v nebezpečí nohu rychle oddělit od těla a zachránit si tak život. Odlomená noha se nějakou dobu ještě hýbe a tím zmate a odláká predátora, zatímco tiplice uprchne.
V angličtině mají larvy tiplic přezdívku "leatherjackets", tedy "kožené bundy". Jejich tělo je totiž v pozdějších fázích vývoje chráněno tlustou kůží.
Larvy tiplic jsou velmi specifické. Vypadají jako tlustí šedohnědí červi, narozdíl od většiny jiných larev nemají na těle článkování a nejsou prohnuté. Mají válcovitý tvar, který se směrem k hlavě zužuje, a jsou beznohé. Larvy tiplice bahenní měří až 4 cm.
Tiplice bývá někdy zaměňována s jepicí nebo pakomárem, kteří jsou oba výrazně menší a nemají tak dlouhé nohy. Pro tiplici je typický zmatený pohyb, zejména pokud se dostane do místnosti.
Rozmnožování tiplic
Tiplice začínají být aktivní na jaře. Larvy vylézají z půdy, kde přezimovaly, a pouštějí do intenzivního žíru na koříncích trávy. V červenci a srpnu se larvy vracejí do půdy, kde se zakuklí. V pozdním létě a na podzim z kukel vylétají dospělé tiplice. Zanechávají za sebou kukly, které vypadají jako šedé tyčinky.
Dospělá tiplice žije 10 až 15 dní. Tiplice bahenní vytvoří za rok jednu generaci, tiplice zelná několik generací.
Vylíhlé tiplice ihned hledají partnera k páření. To probíhá několik minut až hodin. Někdy lze spatřit dvě tiplice spojené při páření v letu.
- Oplodněné samičky kladou vajíčka do vlhké půdy, u některých druhů tiplic i do vody.
- Tmavá oválná vajíčka tiplic měří pouze 1 mm, na hlíně jsou tak těžko rozeznatelná.
- U některých druhů jsou spojená s vláknem, které pomáhá přichycení vajíčka k podkladu.
- Jedna samička tiplice naklade stovky vajíček.
Z vajíček se za dva týdny líhnou larvy. Požírají rozkládající se organický materiál a kořínky rostlin, někdy i listy nebo drobný vodní hmyz, u druhů žijících ve vodě. Požerová aktivita nových larev tedy začíná na podzim. Ve třetím vývojovém stádiu se larvy zavrtají do země, aby přezimovaly. Na jaře, když se půda prohřeje, zase pokračují v požeru a vývojový cyklus se opakuje.
Ve velmi suchých oblastech zůstanou v suchých letech larvy tiplic v půdě a čekají na lepší časy. V klidové fázi takto mohou prožít i několik suchých let po sobě.
Jak tiplice škodí
- Larvy tiplice bahenní, která nejvíce škodí v Evropě, se vyvíjejí v horních vrstvách půdy, kde okusují kořínky trávy a rostlin.
- Škody vznikají na pastvinách, golfových hřištích i polních plodinách.
- Kromě trávníku larvy tiplic napadají ovoce, zeleninu, obiloviny a okrasné rostliny.
- Největší problém vzniká na jaře, kdy se ze země vynoří přezimující larvy a likvidují rostliny rychleji, než rostou.
- Tiplice se snadno přemnoží na zaplavených polích, loukách nebo silně zavlažovaných trávnících.
Žloutnoucí, skvrnitý trávník může naznačovat přítomnost larev tiplic
Malé množství tiplic není problém a lze je v trávníku tolerovat, aniž bylo potřeba trávník ošetřovat, zejména pokud je trávník posílen použitím trávníkového hnojiva. Škody způsobené při silnějším výskytu tiplic se nejvíce projeví na jaře, zejména po mírných a vlhkých zimách. Příznaky jsou tyto:
- žloutnutí, hnědnutí a řídnutí trávníku,
- skvrny a holá místa na trávníku,
- zpomalený růst,
- drobné dírky v zemi, kterými se larvy prohrabaly ven,
- zvýšený výskyt ptactva na trávníku,
- postiženou trávu lze snadno vytáhnout ze země, protože má zničené kořínky,
- sekundární poškození ptáky a zvířaty, kteří narušují trávník, aby se dostali k larvám.
Dospělé tiplice nijak neškodí, nekoušou ani neštípou lidi ani zvířata. Dospělci nepřijímají potravu vůbec, některé druhy se příležitostně živí nektarem květů, takže působí jako opylovači. Ve volné přírodě larvy tiplic přispívají k rozkladu organické hmoty a jsou tak užitečné. Navíc se stávají potravou pro ptactvo a netopýry.
Jak tiplice zlikvidovat
- Tiplic se nejúčinněji zbavíte nasazením parazitických hlístic Steinernema Carpocapsae. Mikroskopické organismy prodávané pod názvem Nemastar napadají a zabíjejí larvy tiplic ukryté v půdě. Stejný biologický přípravek se používá proti dalšímu škůdci trávníku, krtonožce.
- Tiplice lze hubit také postřikem plošného insekticidu, tot řešení je vhodné pro golfová hřiště.
- Motá s vám tiplice v interiéru? Použijte elektrickou plácačkou na hmyz v podobě tenisové rakety. V proniknutí do místnosti jim zabráníte instalací sítě proti hmyzu do okna.
Prevence
Účinným opatřením proti výskytu tiplic je vertikutace trávníku, při které se narušuje svrchní vrstva zeminy ukrývající larvy. Je vhodné omezit zálivku, což způsobí vyschnutí vajíček nakladených v trávě a záhonech. Pomáhá i odstranění zdrojů světla, jako jsou solární lampičky, ze zahrady, tiplice totiž přitahuje světlo.
Babské rady na tiplice
Babská rada, jak na tiplice, spočívá v použití česneku. Vodou s rozmačkaným česnekem posprejujte trávník. Nejúčinnější je takový zásah v září a říjnu, když se larvy líhnou z vajíček. Tiplicím prý vadí vůně citronely, máty nebo levandule.