Test odpuzovačů kun: Deramax Auto VS Weitech WK0508

Potřebujete ochránit automobil před kunou? Ponecháme-li stranou nefunkční čínské napodobeniny, na českém trhu kralují dva špičkové odpuzovače kun: český Deramax Auto a belgický Weitech 0508. Oba plašiče mají svá specifika. Důkladně jsme oba přístroje otestovali, a vy se teď můžete rozhodnout, který model je pro vás vhodnější.

Souboj zkušených

Český Deramax i belgický Weitech jsou oba renomovaní výrobci, kteří mají s výrobou plašičů zvířat letité zkušenosti. V českých končinách o něco méně známý Weitech se výrobě plašičů věnuje už od roku 1989, Deramax od roku 2001. Oba výrobci jsou zárukou, že výrobky jsou certifikované, respektují bezpečnostní normy a nejsou lidem škodlivé.

Oba testované plašiče, Deramax Auto i Weitech WK 0508, spadají do stejné cenové relace. (U Deramaxu si pro úplnost přičtěte ještě cenu monočlánku). Jedná se o nejlepší přístroje, které můžete za účelem ochrany motorového prostoru pořídit.

Foto: Plašiče Deramax Auto a Weitech WK 0508 vedle sebe

Rozdíly mezi oběma plašiči

Základním rozdílem mezi oběma plašiči je způsob napájení: Deramax Auto je napájen 9V monočlánkem. Po zapnutí funguje kontinuálně i během jízdy. Weitech WK0508 se přes kablík připojuje k autobaterii. Po nastartování se přístroj vypne. Výhody a nevýhody obou řešení ještě probereme.

Druhý rozdíl je ve funkčnosti. Oba testované plašiče fungují na principu ultrazvukových vln, které jsou kunám nepříjemné. Weitech 0508 k tomu ještě navíc přidává efekt stroboskopu v podobě tří blikajících diod. Silné světlo je kunám velmi nepříjemné. S Weitechem tak získáte nejen zvukový, ale i světelný plašič.

Pak je tu spousta dalších detailů, kterými se oba odpuzovače liší. A protože ďábel se skrývá v detailech, na většinu z nich narazíte teprve při montáží a dlouhodobějším používání. My jsme si na všechny drobnosti posvítili a v recenzi je najdete.

Obal a příslušenství

Oba autoplašiče se dodávají v plastovém lisovaném obale. Ten lze v obou případech snadno otevřít a opětovně zavřít, aniž by se musel rozřezávat. Detail, ale potěší. Tento typ obalu jinak bývá často předmětem nadávek při otevírání, když se dovnitř dobýváte nůžkami nebo nožem.

Potřebná baterie u Deramaxu není součástí balení, je nutné tedy zvlášť dokoupit 9V monočlánek. V balení přístroje Weitech najdeme přiložený napájecí kabel a 8 ks stahovacích montážních pásek. To je velké plus pro Weitech, jak uvidíme dále. Samozřejmostí jsou u obou přístrojů přibalené návody k použití.

Foto: plašiče v obalu ze přední / zadní strany / obsah balení Weitech 0508

Konstrukce, rozměry a hmotnost

Oba plašiče kun mají podobné rozměry, Weitech je subtilnější na výšku. To je v době, kdy jsou motorové prostory většiny aut poměrně "nacpané" a je problém najít vhodné místo pro instalaci přístroje, opět plusový bod pro model Weitech.

Foto: Srovnání rozměrů plašičů, měření délky napájecího kabelu Weitech WK0508 - má dostatečných 136 cm

Model Deramax Auto   Weitech WK0508
Délka X šířka X výška 80x60x40mm
(délka včetně úchytů: 105m)
80x55x25
(šířka včetně úchytů 68 mm)
Hmotnost 68g bez baterie, 127g s baterií 45g

Weitech je lehčí, a ke hmotnosti plašiče Deramax je navíc potřeba přičíst 9V baterii, bez které přístroj nebude fungovat. Výsledná hmotnost je potom téměř trojnásobná oproti Weitechu.

Foto: Vážení obou přístrojů - Weitech 0508 / Deramax Auto / Deramax Auto včetně baterie.

Oba modely plašičů jsou z plastových výlisků. Weitech má propracovanější a líbivější design. Kolébkový přepínač je ergonomický a skvěle integrovaný do těla přístroje. Přepínač na plašiči Deramax je řešen kovovým trnem, který přesahuje přes profil přístroje. Jednoduché, ale funkční.Díky černé barvě přístroj Weitech lépe splyne s okolím v motorovém prostoru, kde většina dílů je černá. Světle šedý Deramax v motorovm prostoru více udeří do očí. Ale to už řešíme opravdu detaily.

Weitech je vyroben v Číně, Deramax v České republice. Fanoušci české výroby si tak k Deramaxu poznačí plusový bod.

Montáž plašičů

Dostáváme se ke slibovaným detailům. Weitech WK0508 má na těle plašiče 4 montážní očka, kterými lze provléct přiložené stahovací pásky. K montáži nepotřebujete nic jiného a můžete se rovnou věnovat přemýšlení nad nejvhodnějším umístěním přístroje.

Deramax Auto disponuje dvěma montážními "packami", ty ale netvoří očko a nelze jimi nic provléct a zachytit. Výrobce totiž používá jeden korpus pro všechny modely plašičů a montážní packy jsou zamýšlené na montáž pomocí šroubů. Ty však v případě automobilu většinou nelze použít.

Při instalaci plašiče Deramax do motorového prostoru je tak motorista ponechán své vynalézavosti a musí si nějak poradit, což nepůjde bez dodatečného montážního materiálu. Jak uvidíte dále, my jsme nakonec montáž řešili lepidlem.

Montáž Weitech WK0508

Přístroj Weitech 0508 jsme instalovali do automobilu Volvo. Plašič je lehoučký jak pírko, takže nebyl problém jej v našem případě připevnit k hadičce ostřikovačů. Vhodné umístění plašiče se u každého modelu auta samozřejmě liší. Přiložené montážní pásky se ale hodí vždy. Napájecí kabel jsme v tomto případě vedli tak, aby nepřekážel a aby se při zavření víka kapoty neopíral o kryt motoru.

Před montáží přístroje je nutné si ověřit, že kabel dosáhne k autobaterii, a promyslet, kudy jej povedete. Konektor na kabelu se na jednom konci připojí do těla přístroje, druhý konec se připojí k autobaterii. Připojení k baterii je jednoduché, stačí povolit matice na pólech baterie, zasunout kontakt ve tvaru písmene U, a opět přitáhnout. Ovšem pozor, některé nové automobily mají baterii zakrytovanou a uživatel se k pólům běžně nedostane, proto si před pořízením plašiče ověřte, jak na tom je váš vůz.

Po připojení k autobaterii je přístroj připraven k provozu. Kolébkový přepínač na těle plašiče přepnete do polohy I, rozsvítí se zelená dioda a přístroj začne blikat. Gratulujeme, váš motorový prostor je před kunou v bezpečí.

Foto: Weitech WK 0508 ve voze Volvo. Přístroj je umístěn tak, aby po zavření kapoty pasoval do těsného volného místa v motorovém prostoru a zároveň jej co nejvíce osvětloval.

Montáž Deramax Auto

U Deramaxu Auto je před instalací nutné demontovat zadní čelo přístroje a dovnitř vložit 9V monočlánek. Nutno zakoupit zvlášť. Potřebovat budete křížový šroubovák. Přístroj Deramax Auto jsme instalovali do modelu Toyota a po zvážení všech možností jsme nakonec přístroj natvrdo přilepili pomocí lepidla Mamut. Nepraktické, i když funkční řešení. Nepraktické proto, že po roce, kdy bude potřeba vyměnit baterii v těle přístroje, bude nutné plašič silou odtrhnout a znovu přilepit.

Foto: Deramax Auto ve voze Toyota

Deramax zde silně pokulhává za konkurencí a motoristům montáž nijak neulehčuje. Weitech má vše promyšleno a dodává komplet vše k montáži. Plus pro Weitech.

Způsob fungování plašičů

Oba plašiče generují pískání v ultrazvukovém pásmu, pro člověka neslyšitelném. Weitech funguje ve frekvenčním rozsahu 25 až 55 kHzDeramax na fixním kmitočtu 25 kHz. Pokročilejší ochranu tedy nabízí přístroj Weitech. Díky střídání frekvencí se totiž zvyšuje šance, že si kuna na zvuk nezvykne, a sám Deramax podobnou funkci nabízí u svého přístroje Deramax Profi.

Plašič Weitech WK0508 se připojuje k autobaterii a spíná se teprve po vypnutí motoru. Za jízdy je tak přístroj vypnutý. Deramax Auto oproti tomu funguje nepřetržitě. U některých automobilů jsou v praxi zaznamenány případy, že plašič Deramax Auto ruší elektroniku motoru a tudíž nelze nastartovat, protože vůz hlásí poruchu motoru.

Informace je potvrzená například u modelu Audi A5. Výrobce si je toho vědom a proto v návodu k Deramax Auto uvádí, že plašič se má před každým nastartováním vypnout. Reálnost tohoto řešení v praxi zhodnoťte sami. Představte si, že před každým nastartováním otevíráte kapotu motoru a přístroj vypínáte. A po skončení jízdy nesmíte zapomenout jej opět zapnout. U Weitechu toto neřešíte, protože se spíná teprve po vypnutí motoru.

Díky připojení na baterii vozu přidává Weitech ke zvukovému plašení také blikání. Dvě diody jsou na čelní straně přístroje, jedna na horní straně.

Weitechu 0508 dají přednost také řidiči, kteří chtějí mít jistotu, že zbytkový ultrazvuk neproniká za jízdy do kabiny a nepůsobí na posádku. Pro někoho možná extrémní argument, ale některé osoby, zejména děti, jsou na ultrazvuk citlivé. Část ultrazvukových vln do kabiny samozřejmě pronikne, protože ultravzuk se chová jako každý jiný zvuk.

Jak jsme testovali

Oba plašiče kun jsme instalovali do automobilů, ve kterých kuna aktivně řádila. Fotografie dokumentující škody si můžete prohlédnout níže. Jedno auto stává ve městě, druhé na venkově. Výsledky testů jsme vyhodnotili po několika týdnech. Po instalaci obou plašičů se kuna v autech již neukázala.

Foto: Škody způsobené na automobilech před instalací plašičů. V Toyotě rozcupovaná zvuková izolace a izolace kabelů, ve Volvu naštěstí "jen" mrtvá myš a bahnité stopy od kuny všude v prostoru motoru.

Dojmy z používání plašičů v praxi

Oba plašiče plní svou funkci a kuny udržují mimo motorový prostor automobilu. Weitech 0508 bere energii z autobaterie. Příkon je tak malý, že to v praxi nemá vliv na pokles napětí v baterii. A pokud by přece jen úroveň napětí klesla pod určitou úroveň, Weitech se vypne, aby baterii šetřil. Nicméně, pokud necháváte vůz opravdu velmi dlouho odstavený, dává větší smysl plašič na monočlánky.

9V monočlánek v Deramaxu by podle výrobce měl vydržet v provozu rok. Po této době si musíte vzpomenout, že přišel čas baterii vyměnit, plašič vás na to nijak neupozorní. O tom, že je přístroj stále funkční, vás informuje pouze slabým lupáním. Když chcete zjistit, zda plašič stále lupe, a tudíž zda funguje, musí stát automobil na klidném místě. V hluku ulice lupání není v praxi slyšitelné, jak jsem zjistili. Pomohla by kontrolní dioda.

Verdikt

Vítězem našeho testu se stává plašič kun Weitech WK 0508. Nabízí snadnou montáž, pokročilejší funkce a bezproblémové fungování v praxi. Deramax Auto je dobrá volba, pokud preferujete českého výrobce, nemůžete nebo nechcete plašič napájet z autobaterie, nebojíte se složitější montáže, a nehledáte přístroj z kategorie "namontuj a zapomeň".

Oba testované plašiče máme skladem na našem e-shopu, odesíláme do druhého pracovního dne.

Diskuze (1)

Nevyplňujte toto pole:
KK Avatar autora Zkušenost s Daremaxem 29.12.2024 22:36
Od Daremaxu jsem v průběhu minulých 5ti let nakoupil: 4 plašiče na krtky, 1 do auta na kunu a 4x Profi na hlodavce v garáži a v chatce (byly koupené i v tomto pořadí a Profi jsou v provozu cca 10 měsíců). 1. plašič na krtky - nevím, jestli funguje na krtky, protože ty na zahradě nemám, ale vliv na hraboše (kvůli kterým jsem je kupoval) je nula. Klidně si udělali sídliště (asi 6 děr) v okruhu do 1 m okolo zahrabaného plašiče. Funkční byl, ještě když jsem ho vyhrabal a vyhodil. 2. plašič do auta na kunu - byl koupen preventivně, když jsem pořídil nové auto. Jestli funguje nevím, protože za více než 30 let, co jezdím autem mi kuna zatím nic neprovedla. Auto mám už 3 roky a baterku jsem zatím neměnil, takže počítám, že už v současné době nefunguje. 3. plašič Profi - totální zklamání. Mám několik videí z bezpečnostní kamery, kde myši vesele lezou po zapnutém (a funkčním) odpuzovači. Asi tak.
Odpovědět