Černě žíhaný slimák největší (Limax maximus) dorůstá opravdu maximálních rozměrů: až 18 centimetrů! Takovému mackovi na zahradě skoro uhnete z cesty. Kromě leopardího vzhledu se o něm říká, že napadá a požírá jiné slimáky. A že si pochutná si dokonce na oranžovém plzákovi španělském. Je to skutečně tak? Známe pravdu.
Jak slimák největší vypadá
Slimáka největšího poznáte podle protáhlého štíhlého těla šedavé barvy a podle černých skvrn ve stylu leoparda. V zadní části nohy slimáka se tyto skvrny slévají ve tři tmavé pruhy. Někteří jedinci tohoto druhu, žijící v lesích, mohou být téměř bez skvrn.
Spodní část těla tohoto slimáka je popelavá bez skvrn. Jeho průhledný sliz je málo lepkavý a spíše pružný, protože ho slimák největší využívá specifickým způsobem při svém páření.
Na zátylku má slimák největší podlouhlý hrbol. Je to ochranný štít tvořený vápenitou schránkou schovanou uvnitř těla. Při napadení slimák štít roztáhne a navíc je schopen na obranu "vystřelit" sliz ze zadní části těla.
Slimák největší není největší
Navzdory svému jménu není slimák největší tím největším druhem slimáka, na kterého u nás můžeme narazit. Větší je slimák popelavý, který dorůstá délky až 20 cm a snadno ho můžeme zaměnit právě za slimáka největšího. Slimák popelavý bývá také žíhaný, ale nemá skvrny na štítu.
Nejaktivnější jsou tito “leopardí slimáci” v nočních hodinách nebo po dešti. Vyskytují se na zahradách, v parcích nebo i v hodně vlhkých sklepích. Přes den vyhledávají tmavé a vlhké úkryty, typicky pod kameny.
Specifický je pro slimáky největší fakt, že po nočním lovu se rádi vracejí do své domovské skrýše v podobě štěrbiny, ve které se usadili. Tuto skrýš si slimáci agresivně brání.
Slimák největší: zlikvidovat ho nebo ne?
Na boku je patrný dýchací otvor slimáka, nazývaný "pneumostom".
Rozhodnutí, zda žíhaného slimáka největšího likvidovat nebo ne, není úplně jednoznačné. Škodí tím, že napadá nadzemní části rostlin, uskladněné ovoce a zeleninu, nebo granule domácích mazlíčků zapomenuté v misce.
Slimák největší je všežravec, který se živí převážně houbami a hnijícími rostlinami, řasami, ale čerstvými listy a ovocem. Nepohrdne ani mršinami zvířat nebo výkaly. Funguje tedy jako čistič zahrady, který pomáhá rozkládat organický odpad.
Pro slimáka největšího je typické agresivní chování, kdy napadá slimáky stejného či jiného druhu, plzáky španělské i hlemýždě, a to i velké dospělé jedince. V tomto směru je vaším spojencem.
Lovec plzáků španělských?
Velká agresivita slimáků největších se projevuje v období dosažení pohlavní zralosti a také uprostřed horkého léta, kdy podmínky slimákům nepřejí a oni bojují o skrýše co nejblíže zdroji potravy, aby večer neměli dalekou cestu a zbytečně se nevysušovali.
Slimák největší tedy opravdu útočí i na oranžové plzáky a působí jim i těžká zranění, ale není to primárně masožravý slimák. Neútočí na ně, aby je sežral, pouze aby je zahnal.
Toto agresivní chování se postupně stalo základem pro fámu, že slimák největší je masožravec, a ta se začala šířit internetem. Pravda je, že slimák největší plzáky španělské ani jiné slimáky neloví.
Příležitostný kanibalismus mláďat nebo vajíček se vyskytuje i jiných slimáků i hlemýžďů. Při rychlosti 15 cm za minutu není ani slimák největší žádnou stíhačkou.
Pokud vás na zahradě trápí oranžoví plzáci, tygrovaní slimáci vám nepomohou.
Video: slimák největší na "lovu"
Na následujícím videu si můžete prohlédnout slimáka největšího, jak při noční výpravě za potravou požírá maličkého plzáka španělského. To ale není nic výjímečného ani pro ostatní druhy slimáků.
Co proti slimákovi největšímu použít?
Když se slimáci největší přemnoží, působí na zahradě jako škůdci, kteří mají neustále chuť k jídlu. Protože mají rádi granule, můžete jim připravit nášup v podobě granulí na slimáky Ferramol, Granulax nebo Vitrol. Tyto granule budou zaručeně ty poslední, které slimák největší sežere.
Další elegantní řešení, jak se zbavit slimáka největšího, je biologický přípravek Nemaslug. Stačí jedna zálivka a parazitické hlístice Phasmarhabditis californica se v půdě již o slimáky postarají. Zvládnou bohužel zahubit jen menší kusy, nikoli velké dospělé exempláře slimáků největších.
Naštěstí i největší slimáci se vlezou do pasti na slimáky, které jsou skladem celoročně.
Přirození nepřátelé
Mezi predátory slimáků největších patří ježci, hadi, žáby, brouci (například střevlíci) a parazitické hlístice, čehož využívají zmíněné biologické přípravky proti slimákům. Ptáci o tyto obří slimáky nemají zájem.
Neobvyklé páření slimáků největších
Velké modré věci visící dolů jsou propletené penisy slimáků
Slimáci největší jsou hermafroditi jako ostatní druhy slimáků, ale mají fascinující způsob páření:
- Dva jedinci slimáka největšího kolem sebe nejdříve po několik hodin krouží a vzájemně se olizují.
- Následně oba vylezou na strom, zeď nebo jiné vyvýšené místo.
- Slimáci propletou svá těla a na provazci slizu se začnou spouštět dolů.
- Z otvoru na boku hlavy vysunou slimáci dlouhé modrobílé penisy, propletou je a vzájemně si oplodní vajíčka.
- Přitom se divoce svíjejí, vždy proti směru hodinových ručiček. Proces může trvat několik hodin.
- Na konci aktu páření šplhají slimáci zpět nahoru a požírají při tom provazec slizu.
- Protože jsou do sebe zaklesnutí penisy, často si je na závěr musí vzájemně uhryzat.
Průběh páření si můžete prohlédnout na videu:
- Slimák největší klade průhledná nažloutlá vajíčka ve snůškách po 20 až 100 kusech.
- Při ideální teplotě 18 až 20°C se už po 14 dnech líhnou malí slimáčci, kteří jsou miniaturní kopií svých rodičů.
- Noví jedinci jsou průhledně šedí, žíhání získají až 3 týdny po vylíhnutí.
- Když se rozmnoží, vytvoří kolonie.
Časté dotazy související se slimákem největším
Je slimák největší nebezpečný?
Slimák největší není lidem nebezpečný, alespoň ne přímo. Navzdory svému křiklavému zbarvení není slimák ani jeho sliz jedovatý a nekouše. Sahat na něj holou rukou ovšem nedoporučujeme. Kterýkoli slimák může být nositelem parazitických červů jménem plicnivky (Angiostronjilus cantonensis), kteří může člověku způsobit zánět mozkových blan. Rukou osliznutou od slimáka si můžete nevědomky otřít pusu a nakazit se. Na slimáky proto nesahat a nejíst je!
Žere slimák největší plzáky španělské?
Ne, je to široce rozšířená fáma. V období léta a v obodobí dospívání je slimák největší často vysoce agresivní vůči jiným slimákům a skutečně je napadá a kouše, což pro ně může být i fatální, ale ne s cílem je sežrat, pouze zahnat.
Jak dlouho žije slimák největší?
Slimák největší se dožívá maximálně 3 let.
Přežije slimák zimu?
Ano, slimák se na zimu zavrtá do zeminy, do mulče nebo vrstvy listí, která ho ochrání před umrznutím. Pokud chcete snížit jarní populační explozi slimáků, důsledně na podzim odklízejte spadané listí. Ukrývá se v něm spousta zahradních škůdců, nejen slimáků.
Co je ten velký otvor na boku slimáka?
Jedná se o dýchací otvor, který mají všichni slimáci. Jmenuje se pneumostom.
Jakou rychlostí leze slimák největší?
Slimák největší vyvíjí při pronásledování kořisti rychlost 15 centimetrů za minutu.