Rez hrušňová: jak před ní ochránit hrušně

Objevily se na listech vašich hrušní barevné žlutočervené skvrny, s malými hrbolky na spodní straně listů? Jde o rez hrušňovou, latinsky Gymnosporangium sabinae. Nazývá se také obnaženka hrušňová. Je to houbové onemocnění, které se na hrušně přenáší z jehličnanu, z čínského jalovce. Jak hrušně proti rzi chránit?

rez-hrusnova-na-listech

Tato tzv. dvoubytná rez potřebuje k životu dva druhy hostitelských stromů, jalovec a hrušeň, které pořád dokola střídá. Parazitická houba napadá listy hrušně. Tím je omezena fotosyntéza, stromy jsou oslabeny a náchylnější k dalším chorobám.

Rez hrušňová v principu nenapadá plody, jde především o kosmetické onemocnění. Při silné infestaci však může dojít k omezení růstu letorostů, deformacím na větvičkách a snížení výnosů. Vzácně se mohou deformace objevit i na plodech.

Hrušně napadené obnaženkou hrušňovou v letním suchém období často shazují poškozené listy. Při silné defoliaci je ohrožená i úroda hrušek.

Jak se rez hrušňová přenáší?

Na hrušeň se výtrusy houby dostávají větrem z jalovce čínského nebo jeho kultivarů, jako je jalovec chvojka (klášterní chvojka) nebo jalovec prostřední. Přenos probíhá na jaře, především za deštivého počasí. K nakažení je nutná blízkost jalovce a hrušně menší než 200 metrů. Tato vzdálenost se uvádí jako minimální bezpečná, v silném větru se však mohou spory šířit i na větší vzdálenost, jak dokládají zkušenosti z praxe.

Příznaky napadení jalovce

Ve dřevě jalovce houba přezimuje. Na počátku jara větvičky napadeného jalovce nejdříve místy lehce zduří, místy opadá jehličí.

Na začátku května, když kvetou hrušně, se na jalovci objeví žlutohnědé rosolovité výrůstky (telia), které uvolňují hnědé zimní výtrusy, tzv. teliospory. Právě tyto výtrusy napadají hrušně. Telia časem zaschnou a vytvoří rezavě hnědé prachové povlaky.

telie-na-jalovci

Jak rez hrušňová vypadá na listech?

Na napadených listech hrušně se v létě objevují žlutozelené, později žluto-oranžové skvrny, asi 1 cm veliké, nepravidelného tvaru. Na listu může být několik skrvn. Uprostřed skrvn listy hnědnou a praskají, a lze na nich rozeznat černé tečky, tzv. spermogonie.

Na spodní straně listů se koncem léta tvoří v místě skvrn výrůstky světle hnědé barvy, tzv. aecidie. Na podzim se skvrny na svých okrajích zbarvují do červena. Právě na podzim se spóry rzivosti vracejí za pomoci větru z těchto výtrusových ložisek zpět na jalovce.

Rez hrušňová se nepřenáší mezi jednotlivými hrušněmi. Letní spory, které se v hrušních koncem léta nahromadí, mají jediný cíl, a to je jalovec. Naopak zimní spory, které z jalovce vylétají další rok na jaře, vyhledávají hrušně, a nikoliv jalovce.

Houba potřebuje po celý rok živého hostitele, proto neustále střídá hrušeň a jalovec. Ve výjimečných případech však může houba přezimovat ukrytá v nádorovitých útvarech na větvičkách hrušně.

Fotogalerie rzi hrušňové


Co dělat proti rzivosti hrušek

Proti rzivosti fungují následující kroky:

  • prevence v podobě izolace hrušní a jalovců v odstupu několika set metrů,
  • mechanické odstraňování a pálení větví jalovců, na kterých zjistíme telie, při silné infestaci potom likvidace celých jalovcových keřů,
  • na přelomu dubna a května zakrytí jalovců bílou netkanou textilí, která zabrání přenosu spor větrem,
  • důsledné shrabávání a pálení listí hrušně na podzim,
  • odstranění zduřelých větviček s deformacemi,
  • likvidace rzivosti systémovým postřikem. Na rez hrušňovou jsou účinné postřiky proti strupovitosti jádrovin, jako je ScalaChampion nebo souprava Zdravé jablko plus. Prodej dříve používaných přípravků Dithane, Discus a Polyram již byl bohužel v Česku ukončen.

Kdy postřik aplikovat?

První postřik proti rzi hrušňové se provádí těsně před květem a druhý 2 až 3 týdny po odkvetení. Pozdější postřiky v době, kdy se již rez projevila na listech, nejsou účinné.

Prevence proti rzi hruškové:

  • pěstování odolných druhů hrušní (vhodné jsou ranější odrůdy jako Červencová, Boscova lahvice, Hardyho, Pařížanka, Lucasova)
  • pěstování odolných kultivarů jalovců - jalovec obecný (Juniperus communis), jalovec šupinatý (Juniperus squamata) či jalovec poléhavý (Juniperus horizontalis)

Diskuze (3)

Nevyplňujte toto pole:
ZS Avatar autora 28.4.2025 16:42
Přenašečem rzi dnes není jen jalovec Dobrý den, rez mi zničila nejen 50 let starou Alexandru, ale i mladou Lucasovu hrušeň. Nejúčinější prostředek byl Delan, pak Dithan. Oboje euroblbové zakázali, čímž způsobili nenahraditelné škody, jak je jejich zvykem. Chtěl bych ještě upozornit na mýtrus našich dědečků, že jediným přenašečem je jalovec. V několikakilometrovém okolí jsem nikdy žádný jalovec nespatřil. Zato je tu plno různých rezavých konifer a původně hřbitovních tůjí, na kterých najdete rez a hořký sliz. Tyto invazívní křoviny, domovem ve středomořských zemích by měly být zakázány. Zahradníci radí: jak na koniferách zjistíte rezavé větve, je potřeba vykopat keř i s kořeny a spálit. To bohužel nikdo nedělá.
Odpovědět
K Avatar autora 30.10.2024 11:16
Rez Hrušňová Spíš než komentář mám dotaz. Má smysl chemicky ošetřit i jalovec? příp. kdy?
Odpovědět
A Avatar autora 30.10.2024 11:16 30.10.2024 11:32
Rez Hrušňová Rez Hrušňová Dobrý den, ano postřikem můžete ošetřit i jalovce. Dělají se 3 postřiky s odstupem jednoho měsíce. 1. začátkem dubna, pak května a června. Postřiky jalovců ale nejsou příliš účinné. Je lepší se soustředit na postřik hrušní, a jalovce pokud možno vykácet a nahradit je jiným okrasným jehličnanem. Ani toto ale vevyřeší problém úplně vzhledem k velké vzdálenosti na kterou se z jalovců na hrušně spory rzi přenášejí.
K Avatar autora 30.10.2024 11:13
Rez Hrušňová Spíš než komentář mám dotaz. Má smysl chemicky ošetřit i jalovec? příp. kdy?
Odpovědět

Další články z našeho blogu

Choroby paprik (na listech a plodech)

Papriky pěstované na zahrádce mohou trpět několika závažnými chorobami, které ohrožují úrodu i zdraví rostlin. Mezi ty nejvýz...

Plíseň bramborová: jak ji zlikvidovat

Plíseň bramborová je jednou z nejnebezpečnějších chorob, které mohou potkat brambory. Kromě brambor postihuje i rajčata a občas i ...

Plíseň na okurkách a rajčatech: co dělat

Rajčata a okurky patří mezi plodiny, které velmi snadno chytnou plíseň. Všechna plísňová onemocnění mají společné jedno: šíří se v...

Mykorhizní houby: přírodní alternativa hnojení

Mykorhizní houby jsou speciální půdní houby, které žijí v symbióze s kořeny rostlin. Když je k rostlinám nasadíte, rozšíříte tím j...

Žloutnutí listů rostlin: příčiny a řešení

Když pokojovým rostlinám žloutnou listy, není to signál podzimu, ale příznak problému. Příčin může být několik. Podívejme se, co p...

Mrtvice meruněk: proč nastává a jak jí zabránit

Mrtvice meruněk, známá také jako jako apoplexie, je závažný stav postihující meruňku obecnou. Projevuje se náhlým vadnutím větví a...

Potkan: jak zlikvidovat nebezpečného škůdce

Volně žijící potkan obecný (Rattus norvegicus) je nejobávanější škůdce ze všech hlodavců. Bleskově se množí, přenáší nebezpečné ch...

Blechy: 27 otázek a odpovědí

Věděli jste, že blecha dokáže vyskočit až 160-krát výš, než sama měří? Jak dlouho vydrží bez potravy nebo jaká teplota ji zabije? ...

Zelená skalice: jak ji využít na zahradě

Zelená skalice je krystalický prášek světle zelené barvy snadno rozpustný ve vodě. Zabraňuje nedostatku železa a síry u rostlin, p...

3 přírodní věci, které odpuzují blechy

Internet je zaplaven informacemi o přírodních látkách, které odpuzují blechy. Většina z nich ale není v praxi dostatečně účinná, n...

Sortimentu odborně rozumíme, rádi vám poradíme
Při nákupu nad 2 000 Kč
doprava zdarma
Objednávky do 11:00
odesíláme tentýž den
98 % na Heureka,
3 500 ověřených recenzí
TOPlist