Aby repelent proti komárům a klíšťatům fungoval, musí obsahovat jednu z pěti účinných látek: syntetické DEET, Ikaridin a IR3535, přírodní olej z citronového eukalyptu, nebo složku tohoto oleje nazývanou PMD. Jak moc jsou tyto repelentní látky účinné a jaké mají přednosti a nevýhody, se dočtete zde.
Všechny zmíněné repelenty jsou doporučené pro pohyb v oblastech s rizikem malárie. Fungují tak, že matou smyslové orgány komárů, a ti nejsou schopni lokalizovat kořist. Úplně přesný mechanismus repelentů na komáry vědcům zatím uniká, tyto látky ale každopádně fungují:
Nejsilnější repelentní látky
DEET
Tato repelentní látka je nejznámější a nejpoužívanější. Vyvinula ji americká armáda v polovině 20. století k ochraně vojáků před komáry v tropických oblastech. DEET je označován za nejúčinnější syntetický repelent na světě. Přidává totiž další rovinu ochrany: když některý komár přece jen přistane na pokožce postříkané DEET, ihned odlétne, protože mu látka není příjemná.
Výhody DEET
- účinná látka prověřená časem,
- silný účinek do tropických oblastí,
- komáry odpuzuje i při kontaktu,
- na výběr spreje s různými koncentracemi.
Nevýhody DEET
- může způsobit podráždění kůže,
- poškozuje syntetické látky a plasty jako spandex, umělé hedvábí či vinyl (nejčastěji hrozí poškození brýlí),
- má výrazný pach a vyvolává pocit mastnoty na kůži,
- vynecháte-li některé místo na pokožce, komáři ho najdou,
- je vysoce toxický pro ryby a vodní organismy,
- v přírodě se velmi pomalu rozkládá pomocí půdních bakterií a hub,
- znečišťuje odpadní vody.
Koncentrace a délka působení
Procento účinné látky DEET ve sprejích proti komárům se pohybuje nejčastěji od 5% do 30%. Existují i speciální spreje s téměř 100% koncentrací. Vyšší procentní obsah DEET neznamená lepší ochranu před komáry. Znamená pouze delší ochranu. Účinnost všech repelentů v čase rapidně klesá, takže při nižších koncentracích je třeba postřik často opakovat.
Procento DEET ve spreji | Orientační doba ochrany |
---|---|
100% | 10 hodin |
25% | 5 hodin |
20% | 4 hodiny |
6% | 2 hodiny |
Je rozumné nepoužívat zbytečně silný sprej s ohledem na předpokládanou délku pobytu venku. Nevstřebáte tak více chemie, než je nezbytné. Pokud se vrátíte domů dřív, můžete si DEET z pokožky snadno opláchnout vodou.
DEET a lidské zdraví
V doporučeném množství je DEET považován za relativně bezpečnou látku. I tak ale působí problémy, zejména v koncentracích 50% a vyšších. Může vyvolat vyrážku, podráždění kůže nebo očí, v případě zasažení.
Americká Agentura pro ochranu životního prostředí EPA klasifikuje DEET jako lehce toxický. Jako dráždivá látka je označen i v bezpečnostních listech vydávaných k repelentům. Už v nich však již uvedeno není, že na savce působí jako neurotoxin, viz studie (anglicky).
DEET se při aplikaci na holou kůži rychle vstřebává do těla. Vstřebání je rychlejší v kombinaci se subtancemi obsaženými v opalovacích krémech, viz. studie (anglicky).
Agentura EPA uvádí DEET jako neklasifikovatelný lidský karcinogen. To znamená, že není dostatek důkazů pro tvrzení, zda DEET způsobuje rakovinu nebo ne. Riziko si musíte zhodnotit sami. Obdobné platí pro kojící a těhotné ženy: studie nezjistily negativní vliv této látky, to ale neznamená, že neexistuje.
DEET a děti
DEET je registrován pro děti bez omezení věku, u malých dětí jsou ale zaznamenány případy záchvatů a k dispozici není dostatek dat.
- Na děti do 2 let věku pediatři doporučují repelenty s DEET nepoužívat vůbec.
- U starších dětí do 12 let v koncentraci do 10% DEET.
- Nejlepší řešení je použít sprej s méně dráždivou účinnou látkou, nebo dlouhý volný rukáv jako mechanickou ochranu.
Sprej s obsahem DEET nikdy neaplikujte dětem na ruce. S vysokou pravděpodobností si sáhnou do očí nebo do pusy.
Přes všechny zmíněné nedostatky platí, že za dobu své existence zachránily repelenty s DEET miliony lidských životů před malárií šířenou komáry. Pokud se chystáte za exotikou, je lepší si přibalit spolehlivý repelent do tropů než si přivést nebezpečnou chorobu, jako je malárie.
Repelenty s DEET
Ikaridin (alternativní názvy Pikaridin, Saltidin, KBR 3023)
Většinu nedostatků DEET řeší další rozšířená účinná látka proti komárům, Ikaridin. Byl vyvinut k odpuzování komárů v 80. letech německou firmou Bayer. Je to syntetická obdoba přírodního piperidinu obsaženého v černém pepři.
Výhody Ikaridinu:
- účinek na komáry a klíšťata identický jako DEET, působí o něco déle,
- je méně dráždivý a méně toxický, nezapáchá,
- nezanechává na kůži pocit mastnoty,
- vynecháte-li část pokožky, komáři zde stejně nepřistanou,
- nepoškozuje plastové a syntetické materiály,
- je pouze mírně toxický pro ryby,
- v půdě i ve vodě se poměrně rychle rozkládá vlivem bakterií.
Ikaridin je o půl století modernější látka a na jeho vlastnostech je to jednoznačně poznat. Podle terénních a laboratorních studií jsou účinky Ikaridinu a DEET na komáry při stejné koncentraci srovnatelné, ale účinek Ikaridinu vydrží o něco déle, protože se z pokožky odpařuje pomaleji, a odpuzuje na větší vzdálenost.
A zatímco na pokožku ošetřenou DEET někteří komáři dosednou, aby ihned odlétli, při ošetření Ikaridinem na kůži je vyšší pravděpodobnost, že komár na kůži vůbec nepřistane. Díky menší dráždivosti je pro lidi s citlivou pokožkou Ikaridin vhodnější než DEET.
Nevýhody Ikaridinu:
- V prodeji jsou pouze repelenty obsahující od 7 do 30% Ikaridinu, zatímco DEET repelenty nabízejí i vyšší koncentrace.
- Pro dlouhodobější ochranu tak neexistuje k repelentům s obsahem nad 30% DEET alternativa v podobě Icaridinu.
- I s touto repelentní látkou je potřeba postřik opakovat pokud se zpotíte, nebo si zaplavete.
Ikaridin a lidské zdraví
Protože se jedná o novější látku, není ohledně vlivu Ikaridinu na lidské zdraví k dispozici tolik dat jako u DEET. Při zasažení očí je stejně jako DEET dráždivý. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí EPA klasifikuje Ikaridin jako téměř netoxickou látku, a jako “nepravděpodobný lidský karcinogen”. Testy byly prováděny na potkanech a myších. I z hlediska potenciální karcinogenity je tedy Ikaridin klasifikován příznivějí než DEET, u kterého se pouze uvádí nedostatek údajů.
Koncentrace a délka působení
Procento Ikaridinu ve spreji | Orientační doba ochrany |
---|---|
5% | 3 až 4 hodiny |
10% | 4 až 8 hodin |
20% | 8 až 12 hodin |
Repelenty s Ikaridinem
IR3535
IR3535 je látka vyvinutá společností Merck v 90. letech, původně pro hydrataci pokožky. Když se zjistilo, že komáry odpuzuje podobně jako DEET, byl IR3535 registrován jako repelent. Jeho úplný název zní ethyl butylacetylaminopropionát. V Česku je méně používaná.
Výhody IR3535:
- chrání před komáry obdobně jako DEET a Ikaridin,
- před muchničkami chrání déle než DEET,
- nezapáchá,
- mohou jej používat těhotné ženy,
- může se aplikovat na děti starší 2 měsíců,
- netoxický pro vodní organismy,
- v přírodě se rychle rozkládá.
Nevýhody IR3535
- působí o něco slaběji než DEET a Ikaridin,
- silně dráždí oči, pokud se do nich dostane,
- rozleptává plasty podobně jako DEET,
- když se na tělech plavců dostane do chlorované vody, rozkládá se na vedlejší látky, které jsou potenciálně karcinogenní a mutagenní, jak zjistilo několik studií (studie anglicky).
IR3535 a lidské zdraví
Repelent IR3535 je agenturou EPA klasifikován jako biopesticid, protože je odvozen aminokyseliny beta alanin, která se přirozeně vyskytuje například v mase. Dle EPA je tento repelent pro savce "prakticky netoxický".
Světová zdravotnická organizace IR3535 klasifikuje jako nepravděpodobný karcinogen. Nebyly prováděny dlouhodobé studie, protože bylo vyhodnoceno, že to není třeba.
Koncentrace a délka působení
Spreje s účinnou látkou IR3535 jsou dostupné v koncentrací od 7,5 do 20%. Jak prokázala studie, repelenty s účinnou látkou IR3535 mají při stejné koncentraci stejný účinek proti komárům jako spreje s DEET. Ochrání tedy ve stejné míře a po stejnou dobu.
Repelenty s IR3535
Citronový eukalyptus a PMD
Olej z citronového eukalyptu je extrakt z listů stromu blahovičník citroníkový. Obsahuje přirozeně se vyskytující látku PMD (para-menthan-3,8-diol). Právě ta odpuzuje komáry a klíšťata. Přírodní olej obsahuje pouze 1% PMD, a proto se často rafinuje, aby se obsah PMD uměle zvýšil. Takto zpracovaný olej citronového eukalyptu se zvýšeným obsahem PMD je považován za nejsilnější botanický repelent.
Přírodní repelent proti komárům, který obsahuje čistou přírodní formu PMD, se prodává pod značkou Incognito.
Podle studie, která testovala komerční repelenty na bázi DEET a organické repelenty, má PMD proti tropickým komárům (druh Ae. aegypti) účinek srovnatelný s DEET, ale po kratší dobu. Je tedy potřeba postřik častěji obnovovat.
Výhody citronového eukalyptu (PMD):
- do těla se nedostává chemie,
- neznečišťuje přírodní prostředí
Nevýhody citronového eukalyptu (PMD):
- silně dráždí oči, pokud se do nich dostane,
- nevhodný pro děti do 3 let,
- PMD v porovnání s DEET a Ikaridinem potřebuje vyšší koncentraci. Repelent s koncentrací 30% PMD poskytne stejnou ochranu jako repelent s obsahem 5%–10% DEET nebo Ikaridinu.
PMD a lidské zdraví
- Čistý olej z citronového eukalyptu se nedoporučuje aplikovat na kůži, protože nebyl k tomuto účelu schválen a obsažený citronellol je alergen.
- Riziko alergické reakce na kůži je nižší u syntetické verze PMD než u přírodního oleje. Ten má navíc velmi krátký efekt.
- U citronového eukalyptu a PMD platí, že by se neměly aplikovat dětem mladším 3 let.
Koncentrace a délka působení
Procento PMD ve spreji | Orientační doba ochrany |
---|---|
30% | 4-6 hodin |
Repelenty s PMD
Šanta kočičí proti komárům tropickým
Tato bylina opravdu funguje jako repelent proti komárům. Může za to účinná látka nepetalakton. Studie zjistila, že její účinek na komára tropického je dokonce je 10x silnější než DEET. Pro stejný efekt tedy stačí desetinová koncentrace. Pokud si šantu rozetřete po těle, máte repelent zdarma.
Repelent budoucnosti?
Vědci nedávno vyvinuli nové látky: hydroxyacetaly. Některé z nich jsou účinnější než DEET a zároveň méně toxické. Vypadají slibně a čekají na to, až na jejich bázi budou vyvinuty repelenty nové generace.
Repelenty, které nefungují
Proti komárům nejsou účinné svíčky z citronely, náramky proti komárům a ultrazvukové repelenty.
Svíčka s citronelou
Citronela je esenciální olej z citronové trávy, který komáry skutečně odpuzuje. Avšak svíčky s vůní citronely jsou proti komárům v praxi neúčinné, zejména venku, například na terase. Důvod je ten, že svíčky neobsahují dostatečnou koncentraci citronely. Že citronelové svíčky nefungují, otestovala například tato studie.
Náramky proti komárům
Tato studie testovala náramky proti tropickým komárům. Výsledek nepotěšil výrobce náramků. Byly testovány náramky s mátovým olejem. Podobně propadly náramky s geraniolem v jiných studiích a také náramky s DEET. Ochrana je příliš lokální. Proto také náramky Incognito s obsahem PMD jejich výrobce doporučuje jako doplněk k repelentnímu spreji nebo krému.
Ultrazvukové odpuzovače komárů
Výrobci ultrazvukových odpuzovačů své přístroje prezentují jako způsob, jak zbavit komárů bez chemie. Nezávislá studie však dokázala, že ultrazvukové přístroje jsou proti komárům neúčinné, a jiná dokonce zjistila, že přístroj způsobuje, že komáří samičky koušou ještě více. Závěr je bohužel ten, že ultrazvukové přístroje proti komárům nefungují.
Který repelent vybrat?
Jedete-li do vysoce rizikové oblasti, zvolte sprej s DEET, který přidává další vrstvu ochrany jako kontaktní odpuzovač komárů. Jinak je vhodnější volba sprej s modernější látkou sprej s Ikaridinem. Pro ochranu na přírodní bázi zvolte sprej s PMD. Ochrání vás i před komárem tygrovaným stejně dobře, jako chemické spreje.