Potemník moučný a mouční červi: jak se jich zbavit

Brouci potemníci patří mezi potravinové a skladištní škůdce. Takzvaní mouční červi jsou larvy potemníků. Narozdíl od potravinových molů na moučné červy v domácnosti narazíte zřídka. Larvy totiž vyžadují velké zásoby potravin, protože se vyvíjejí velmi dlouho.

Brouk potemník moučný pokrytý moukou

Dospělý potemník moučný (Tenebrio molitor) je vůbec největší brouk, kterého můžeme najít v potravinách:

  • měří 10 až 20 mm a je pro něj typický úzký a protáhlý tvar těla
  • má tmavohnědé lesklé krovky s rýhováním
  • aktivní je zejména v noci, kdy čile poletuje

Dospělí potemníci jsou dobří letci a silně je přitahuje jasné světlo. Při vyrušení vylučují z pachové žlázy nepříjemný zápach.

Larvy potemníků: mouční červi

  • žlutohnědí mouční červi měří 2 až 3 cm
  • typické je pro ně vroubkování: na těle jsou zřetelné jednotlivé články
  • hlava a zadeček jsou tmavší, stejně jako vroubky na těle
  • červi škodí v mlýnech, obilných skladech, potravinářských provozech a hospodářských chovech
  • potraviny znehodnocují svými výkaly a svlečkami

Mouční červi s typickým zbarvením a vroubkováním

Larvy potemníků preferují tmavá místa a často se vyskytují v navlhlých, špatně uskladněných potravinách. Bez potravy vydrží i několik měsíců. Když je potrava k dispozici, krmí se larvy nepřetržitě.

Mouční červi jsou všežravci, kteří se spokojí s rostlinnou stravou i s masem. Napadají obiloviny, mouku, rýži a kazící se potraviny. Při krmení se larvy díky tvrdší hlavě protláčejí potravou a překážkami a prorážejí tunely.

Pokud nemají k dispozici zdroj vody v podobě čerstvé zeleniny nebo ovoce, jejich vývojový cyklus se zpomaluje a uchylují se i ke kanibalismu.

Vývojový cyklus potemníka moučného

Samička potemníka klade v průměru přes 200 vajíček do kazicích se potravin. Při pokojové teplotě se už za 10 dní líhnou larvy. Procházejí velkým množstvím vývojových stádií a za 3 až 4 měsíce dospějí.

Celé larvální stádium může trvat rok a půl. Po celou tuto dobu vám bude moučný červ lačně požírat potraviny a znečišťovat je. Závěrečné kuklení trvá asi týden při teplotě 25 °C, při nižších teplotách déle.

Dospělý potemník moučný žije pouhé 2 až 3 měsíce.

Jak se potemníků a moučných červů zbavit?

Příznaky napadení potemníky

Larvy potemníků vykusují drobné otvory do celofánových nebo papírových obalů potravin. Když se mouční červi prožerou obalem, často produkují suchý odpad podobný prachu. Můžete ho najít jak vně, tak uvnitř obalů na potraviny.

Typickým znakem výskytu moučných červů jsou drobné pavučinky v potravinách.

Postup při napadení moučnými červy

  • Když se objeví brouci v mouce, nakažené potraviny ihned vyhoďte. Jsou znehodnocené výkaly a pavučinkami larev.
  • Napadené skříňky dezinfikujte vodou s octem.
  • Pokud máte polici obalenou papírem, odstraňte jej, potemníci se můžou schovávat pod ním.
  • K odchytu a prevenci výskytu dospělých potemníků moučných nasaďte speciální past na potemníky s tabletou, která potemníky přiláká.
  • Alternativou je pořízení feromonového válečku, který se vloží do hotové pasti (nutno použít například past na potravinové moly).
  • Při větším zamoření proveďte dezinsekci celého prostoru za použití dýmovnice proti hmyzu.

Ochranu před moučnými červy vám zajistí hermeticky uzavíratelné dózy na mouku a sypké potraviny. Chcete-li jistotu, že v mouce se nerozmnoží mouční červi, nechte zakoupenou mouku na několik dní zmrazit. Případná vajíčka nebo larvy zahynou.

Časté dotazy

Kde se mouční červi berou?

Nejčastěji si moučné červy donesete domů z obchodu, s potravinami, které byly nesprávně skladované. Ve volné přírodě žijí mouční červi v listí, pod kameny a kmeny nebo ve zvířecích norách. Přispívají k rozkladu organického materiálů, takže je najdeme hodovat i na zdechlinách.

Jak zjistit, zda nejsou v mouce schovaní červi?

Před použitím můžete mouku pro jistotu prosít. Případní červíci zůstanou v sítě. V mouce můžete ale najít svlečky červů nebo obal kukly, který měří až 1,7 cm. Pokud brouci v mouce byli, i prosátou ji musíte vyhodit. Oválná vajíčka potemníků okem neuvidíte, měří jen 0,05 mm.

Co odpuzuje moučné červy?

Přírodní metoda, jak odpudit potemníky moučné spočívá v umístění několika stroužků česneku do kredence. Moučné červy rovněž odpuzují bobkové listy. Nicméně tyto metody potemníky nechytí, pokud už budou u vás ve spíži.

Jsou mouční červi jedlí?

Ano, v některých obchodech si dokonce můžete koupit hmyzí burgery připravené z moučných červů. Tradičně jsou mouční červi součástí jídelníčku v zemích jihovýchodní Asie. V Evropě se dostávají na pulty obchodů od roku 2021, kdy Evropský úřad pro bezpečnost potravin schválil moučné červy jako bezpečné ke konzumaci.

Zajímavosti o moučných červech

Mouční červi umějí strávit polystyren

Bylo zjištěno, že mouční červi dokážou rozkládat polystyren a přetvářet jej na organický odpad. A to rychlostí necelých 40 miligramů za den. Mouční červi mají v těle unikátní mikroorganismy, které si poradí s těmito umělými látkami. Tyto mikroorganismy jsou však efektivní pouze v těle červů, nejde je tedy izolovat a samostatně množit. Studie v angličtině k dispozici zde.

Mouční červi byli první ve vesmíru

Opravdu, mouční červi byli ve vesmíru dříve než lidé. Spolu s vajíčky mušek octomilek a dvěma želvami tvořili červi posádku, která v roce 1968 obkroužila Měsíc v rámci ruské kosmické lodi Zond 5. Zvířecí posádka úspěšně přistála zpět na Zemi a červi byli zkoumáni na účinky vesmírného záření.

Mouční červi jako potrava

Díky vysokému obsahu proteinů se mouční červi využívají ke krmení slepic, ptáků, plazů a ryb chovaných v zajetí. Rybáři moučné červy používají jako nástrahu na ryby. A v některých končinách světa mouční červi slouží jako lidská potrava, buď celku, nebo rozemletí na proteinovou moučku.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: