Pongamový olej jako ekologický insekticid

Příroda poskytuje mnoho způsobů, jak se vypořádat se škůdci rostlin bez chemie. Jedním z méně známých, ale velmi účinných, je pongamový olej. Je to ekologická alternativa k syntetickým pesticidům. Jak tento botanický insekticid funguje a proti kterým škůdcům, se dozvíte právě zde.

Semena stromu Pongamia pinnata

Pongamový olej se získává ze semen indického buku (Pongamia pinnata nebo Millettia pinnata). Tento tropický strom je rozšířen ve Východní Asii a Austrálii. Jiný název pro indický buk je karanj, proto se extraktu říká také karanja olej. 

Strom Pongamia pinnata

Semena pongamu obsahují až 40% oleje. Je velmi hutný, má žlutavou nebo červenohnědou barvu a nepříjemnou chuť i zápach. Obsahuje totiž hořké flavonoidy (antioxidanty), jako karanjin, pongamol, tanin a karanjachromen. 

Pokud jde o účinky proti hmyzu, klíčová účinná látka je právě karanjin. Pongamový olej obsahuje v průměru 2-4 % karanjinu.

V přírodní podobě je olej z indického buku nepoživatelný a vyvolává nevolnost a zvracení. Po úpravě se využívá v tradiční medicíně, jako biopalivo či k výrobě mýdla. Nás ale zajímá použití pongamového oleje jako biopesticidu proti hmyzím škůdcům.

 

Účinek pongamového oleje na škůdce

Díky obsaženým hořkým látkám olej odpuzuje škůdce už jen svou hořkou chutí. Klíčová složka karanjin (karandžin) funguje jako akaricid, insekticid a larvicid. Působí protipožerově proti roztočům a hmyzu, na který má toxické a repelentní účinky. Účinkuje tedy jako repelent a regulátor růstu. Je efektivní proti žíru dospělých škůdců i nymf.

Karanjin také odrazuje hmyz od kladení vajíček.

Kromě škůdců působí pongamový olej také jako fungicid. Potlačuje růst škodlivých hub a v nižších koncentracích (0,5–1%) jej lze využít k ochraně rostlin proti padlí, plísni šedé nebo rzi.

Jak olej použít?

Výzvou při vývoji biopesticidu na bázi pongamového oleje je fakt, že je špatně rozpustný ve vodě, vysoce volatilní a citlivý na světlo. Tento problém se řeší použitím mikrokapslí. Inhibičního účinku na hmyz se dosahuje suspenzí vody a oleje o koncentraci až 2 %.

Proti hmyzu není v praxi použitelný čistý esenciální olej, protože ho nesmícháte s vodou tak, aby se od ní neodděloval. Je potřeba zakoupit již hotový emulgovaný olej v podobě koncentrátu. V ČR máte v současnosti dvě možnosti: univerzální Natura Rock Effect nebo postřik nazvaný Na červce, cílený na konkrétní skupinu škůdců.  

Proti kterým škůdcům funguje ?

Pongamový olej je účinný proti velkému množství škůdců, jako jsou mšice, molice, housenky, zavíječi, ploštice, roztoči, skladištní škůdci, mouchy a larvy komárů. 

Pongamový olej proti mšicím

Dopad pongamového oleje na mšice je drtivý. Například studie provedená v roce 2014, jejímž spoluautorem je Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, zjistila 96% účinnost proti mšici broskvoňové při aplikaci 3% emulze pongamového oleje.

Pongamový olej proti molicím

Molice jsou dalším savým škůdcem, proti kterému je pongamový olej důkladně otestován. Např. podle této studie zkoumající účinky ponganového oleje na hmyz, byla při nasazení 4% emulze populace molic po 10 dnech zredukována o téměř 75%. Není pochyb o tom, že molicím pongamový olej nesvědčí.

Pongamový olej proti puklicím

Pokud jste objevili na listech přisáté drobné škůdce, které nelze z listů odstranit, máte tu čest se se štítenkami nebo puklicemi. Tito saví škůdci patří mezi červce a přesně proti nim byl vyvinut přípravek s lakonickým názvem NA ČERVCE.

Opět spadá do řady NATURA a účinnou látkou je právě karandžový (pongamový) olej. Tento přírodní přípravek lze použít na všechny druhy červců včetně vlnatek. Postřik působí kontaktně i protipožerově, rostlina je tedy chráněná před dalším napadením.

Za tento přírůstek do bojového arsenálu můžou být zahradníci vděční, protože štítenek a puklic je poměrně obtížné se zbavit.

Výhody pongamového oleje

  • Působí dlouhodobě, na ošetřených rostlinách působí i na nově vylíhnuté potomky.
  • Bioinsekticid se neakumuluje v rostlinách ani půdě, takže zahradu ani plodiny si nekontaminujete chemií.
  • Nulová ochranná lhůta umožňuje plodiny kdykoli po postřiku konzumovat.
  • Škůdci si na pongamový olej nevytvářejí rezistenci.
  • Studie vyloučily negativní dopad pongamového oleje na užitečné opylovače a predátory (při použití 1% roztoku)
  • Působí synergicky s jinými přírodními ale i syntetickými pesticidy a zvyšuje jejich účinnost (pro toto použití se ředí v koncentraci 0,3–0,5 %).

Synergický efekt

Pongamový olej má na hmyz velmi podobný účinek jako nimbový olej. Ale nejen to. Při současném použití se účinky obou olejů násobí a výsledný postřik má vyšší účinnost již při velmi nízkých koncentracích (0,25%). Pro 100% účinek proti mšicím stačila podle studie koncentrace pouhé 0,5%.

Tento synergický efekt pongamového a nimbového oleje byl prokázán proti mšicím a proti roztočům. Podle jiné studie je přípravek Rock Effect na bázi nimbového oleje v kombinaci s Neemazalem je vysoce účinný proti mandelince bramborové.

V současné době patří karandžový olej spolu s nimbovým olejem mezi nejslibnějši ekologické insekticidy k ochraně plodin. Využijte i vy jeho potenciál v podobě některého z účinných přírodních přípravků s obsahem oleje z pongamu.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Další články z našeho blogu

Choroby paprik (na listech a plodech)

Papriky pěstované na zahrádce mohou trpět několika závažnými chorobami, které ohrožují úrodu i zdraví rostlin. Mezi ty nejvýz...

Plíseň bramborová: jak ji zlikvidovat

Plíseň bramborová je jednou z nejnebezpečnějších chorob, které mohou potkat brambory. Kromě brambor postihuje i rajčata a občas i ...

Plíseň na okurkách a rajčatech: co dělat

Rajčata a okurky patří mezi plodiny, které velmi snadno chytnou plíseň. Všechna plísňová onemocnění mají společné jedno: šíří se v...

Mykorhizní houby: přírodní alternativa hnojení

Mykorhizní houby jsou speciální půdní houby, které žijí v symbióze s kořeny rostlin. Když je k rostlinám nasadíte, rozšíříte tím j...

Žloutnutí listů rostlin: příčiny a řešení

Když pokojovým rostlinám žloutnou listy, není to signál podzimu, ale příznak problému. Příčin může být několik. Podívejme se, co p...

Mrtvice meruněk: proč nastává a jak jí zabránit

Mrtvice meruněk, známá také jako jako apoplexie, je závažný stav postihující meruňku obecnou. Projevuje se náhlým vadnutím větví a...

Potkan: jak zlikvidovat nebezpečného škůdce

Volně žijící potkan obecný (Rattus norvegicus) je nejobávanější škůdce ze všech hlodavců. Bleskově se množí, přenáší nebezpečné ch...

Blechy: 27 otázek a odpovědí

Věděli jste, že blecha dokáže vyskočit až 160-krát výš, než sama měří? Jak dlouho vydrží bez potravy nebo jaká teplota ji zabije? ...

Zelená skalice: jak ji využít na zahradě

Zelená skalice je krystalický prášek světle zelené barvy snadno rozpustný ve vodě. Zabraňuje nedostatku železa a síry u rostlin, p...

3 přírodní věci, které odpuzují blechy

Internet je zaplaven informacemi o přírodních látkách, které odpuzují blechy. Většina z nich ale není v praxi dostatečně účinná, n...

Sortimentu odborně rozumíme, rádi vám poradíme
Při nákupu nad 2 000 Kč
doprava zdarma
Objednávky do 11:00
odesíláme tentýž den
98 % na Heureka,
3 500 ověřených recenzí
TOPlist