Plzák španělský: jak na oranžové monstrum

Tento nechutný obří oranžový slimák opravdu pochází ze Španělska. K nám se rozšířil v polovině 20. století. Jako většina invazivních druhů postupně vytlačil původní druhy plzáků. Páchá velké škody na zahradách a polích. Co na něj platí?

Oran%C5%BEov%C3%AD%20plz%C3%A1ci%20%C5%A1pan%C4%9Bl%C5%A1t%C3%AD

Plzák španělský se latinsky nazývá Arion vulgaris, a je to označení zcela trefné. Díky své velikosti a zbarvení o něj nemají zájem ptáci (s výjimkou indického běžce) a štítí se ho většina zahrádkářů.

Plzák španělský si s oblibou pochutnává na salátech, zelí nebo řepce.

Nejlepší metody likvidace plzáků

Sběr plzáků

Vyhrňte si rukávy, základní metodou boje proti plzákům je jejich ruční sběr. Stačí použít rukavice, kdo se štítí, tak hůlku s ostrým hrotem. Vysbírat se dá většina dospělé populace, protože oranžové zbarvení je nepřehlédnutelné.

Na sběr plzáků je vhodné vyrazit po dešti, kdy jsou vylezlí ze svých úkrytů. Když je sucho, plzáci se schovávají na stinných a vlhkých místech, ale jsou schopni se ukrývat i v prasklinách v půdě. Plzáci pocházejí z Pyrenejského poloostrova, takže se adaptovali na suchá období a bez problémů je přečkají.

Kachna bežec indický

B%C4%9B%C5%BEec%20indick%C3%BD%20v%20hejnu

Tato masožravá štíhlá kachna pochází z Asie a na plzácích si ráda smlsne. Proti gustu žádný dišputát. Smlsne si ovšem ráda i na hlávkovém salátu a listech zeleniny. Kachny tedy musíme držet mimo záhony, aby vytvářely ochranný okruh a chytaly slimáky, kteří se k záhonu blíží.

Běžci potřebují velký výběh, protože jsou velmi čilí, nejmenují se "běžci" pro nic za nic. Pokud je nechcete trápit, pro jeden pár kachen počítejte minimálně s 500m2. Běžci jsou také milovníci vody jako všechny kachny. Pokud nemáte jezírko, nebudou kachny moc spokojené.

Granule proti slimákům

Granule Ferramol proti plzákům

Účinným prostředkem ochrany proti plzákům španělským jsou ekologické granule značky Ferramol, které stačí rozhodit na trávník. Jedovatá návnada je odolná vůči dešti a likviduje nejen plzáky, ale i další druhy plzáků a slimáků.

Účinnou látkou je sloučenina železa a fosforu, která se vyskytuje i ve volné přírodě. Granule tak můžeme použít i na zeleninových záhonech, nemají ochrannou lhůtu.

Alternativní značky granulí proti plzákům jsou peletky Granulax nebo Vitrol, opět vhodné pro ekologické zemědělství a ochranu skleníků. Látky v těchto granulích omezují tvorbu slizu a nutí plzáky se stáhnout pod zem, kde uhynou.

TIP: Pro rovnoměrné rozhození granulí na větší ploše lze použít rozmetadlo.

Parazitické hlístice

Balení přípravku Nemaslug na plzáka

Nejrafinovanější způsob likvidace plzáků je použití dravých hlístic. Prodávají se pod názvem Nemaslug a k dostání jsou pouze na jaře a na podzim. Jedná se o živé mikroskopické organismy, neškodné lidem a domácím mazlíčkům.

Hlístice aktivně vyhledávají plzáky a slimáky a likvidují je.

Přestože vylepšená verze přípravku prodávaná od jara 2023 obsahuje odolnější hlístice rodu Phasmarhabditis californica, Nemaslug účinkuje pouze na menší a středně velké plzáky španělské. Největší macky je tak potřeba zlikvidovat ostatními uvedenými metodami.

Pasti na plzáky

Domečková past na plzáky a slimáky

Další metoda průběžné likvidace plzáků spočívá v rozmístění domečkových pastí.
Jako náplň lze do pasti použít:

  • pivo
  • droždí s teplou vodou
  • speciální atraktant na slimáky (má 20 větší přitažlivost než pivo).

Mechanické bariéry

ostre-pelety-green-protect

Poměrně spolehlivá metoda, jak ochránit konkrétní záhon nebo sazeničky před plzáky, je vytvoření mechanické bariéry. Může mít podobu měděné pásky, která při kontaktu s plzákem vytváří slabý elektrický náboj, dostatečný k tomu, aby se slimák stáhl zpět, nebo plastového límce, který se osadí kolem sazeničky, a který plzáci nemohou překonat.

Funguje i nasazení ostrých granulek z křemenného minerálu, ze kterých se posypem vytvoří ochranný pás. Výhodou je jejich odolnost vůči dešti. Cestičku vytvořenou z písku nebo popela plzáci po dešti hravě překonají. Samozřejmostí u křemenných granulí je nulová chemie na záhoně, po sezóně se zapracují do půdy.

Hledání a likvidace vajíček

Vajíčka plzáka španělského

Jediný plzák španělský naklade za život až 500 vajíček. V jedné snůšce jich bývá průměrně 70. Vajíčka plzáků jsou bílá a jejich shluky najdeme přímo na vlhké zemině, schované před přímým sluncem. Většinou jsou nakladená pod kládami, kameny nebo květináči, pod keři a na jiných temných místem.

Vyhledáním a likvidací každé snůšky vajíček snížíte potenciální populaci plzáků na své zahradě o desítky kusů. Když nějaká vajíčka najdete, stačí je položit na otevřené slunné místo. Slunce a hladoví obyvatelé zahrady se rychle postarají o likvidaci všech vajíček a nevylíhnutých plzáků.

Zajímavosti o plzákovi španělském

Plzákovi se ve světě přezdívá “slimák zabiják”

Je to proto, že požírá jiné slabé slimáky. Jako invazivní druh, zavlečený k nám v důsledku lidské činnosti, nemá téměř žádné přirozené nepřátele.

Plzák španělský je vlastně portugalský

Když byl v roce 1956 ve Francii poprvé hlášen invazivní druh oranžového plzáka, byl chybně identifikován jako Arion lusitanicus, tedy plzák portugalský. Teprve v 90. letech se zjistilo, že jde o jiný invazivní druh, od plzáka portugalského rozlišitelný pouze pitvou. Byl pro něj proto navržen náhradní název Arion vulgarisJeho přesný původ je zahalen tajemstvím. Má se za to, že pochází z Francie a Španělska.

Plzák španělský se páří s plzákem černým

Plzák černý (Arion ater) vypadá stejně jako plzák španělský, ale má temně černou barvu. Na rozdíl od plzáka španělského je to u nás původní druh. Bylo zjištěno, že oba druhy se mohou úspěšně křížit a vytvářet potomky.

Čím je plzák španělský větší, tím lépe snáší horké dny a sucho. A protože je adaptován na život na Pyrenejském poloostrově, teplo snáší mnohem lépe než ostatní slimáci a plzáci.

Časté dotazy v souvislosti s plzákem

Kdy rychle se plzáci množí?

Oranžoví plzáci španělští se začínají pářit v červenci a o několik týdnů později kladou první vajíčka uprostřed pozdního léta. Vajíčka kladou přímo do půdy nebo do puklin v půdě, někdy až do hloubky 10 cm. Některá se líhnou na podzim, jiná na jaře.

Mohou vajíčka plzáků přežít zimu?

Vajíčka plzáků jsou i v našich končinách schopná přezimovat. Vajíčka hynou při teplotě -3°C. Bývají ale zahrabaná v hlíně a ukrytá pod vrstvou organického materiálu. Když půda dostatečně nepromrzne, vajíčka zimu přežíjí.

Mohou dospělí jedinci přezimovat?

Dospělí plzáci hynou s příchodem zimy a prvních mrazíků.

Jak rychle plzák leze?

Plzák španělský se pohybuje se rychlostí 3 metry za hodinu. Za noc běžně urazí až 20 metrů. Nasbírané plzáky proto nestačí vyhodit přes plot pár metrů od pozemku. Snadno se vrátí.

Jaké velikosti dorůstá?

Plzák španělský dorůstá délky 6 až 14 cm.

Kde všude je plzák španělský rozšířený?

Na této interaktivní mapě vidíte, že plzák je rozlezlý po celé Evropě a dostává se do USA. Vlevo dole pod mapou je šikovný posuvník, kterým si můžete prohlédnout, jak se plzák šířil po Evropě v průběhu let.

Doporučené přípravky

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: