V kuchyni nás trápí, když poletuje kolem přezrálého ovoce. V laboratorním výzkumu je ale octomilka obecná, latinsky Drosophila melanogaster, velmi užitečná při genetickém výzkumu. Přečtěte si 5 faktů, které jste o této žluté mušce s červenýma očima nejspíš nevěděli.
Čtěte také: Jak se rychle a snadno zbavit octomilek: 5 způsobů
Octomilka vyžaduje k životu vlhké prostředí. "Drosophila" znamená "milovník rosy”.
1. Octomilky a lidé jsou si geneticky podobní
Zní to neuvěřitelně, ale je to pravda. Člověk má zhruba 22-24 tisíc genů, maličká octomilka jich má 14-15 tisíc. Tři čtvrtiny genů, které způsobují onemocnění u lidí, se vyskytují i u ovocných mušek. Probíhají na ní například výzkumy Alzheimerovy choroby.
Díky rychlému množení a krátké délce života octomilek můžou vědci snadno studovat jejich genetickou evoluci v průběhu generací. Droboučká octomilka obecná tak kdysi pomohla odhalit princip fungování genů a pravidla dědičnosti.
2. Octomilky mohou dostat cukrovku
Díky genetické podobnosti lze u octomilek zjistit podobné choroby jako u lidí a zkoumat je. Například octomilky, které jedí mnoho cukru, mohou vykazovat známky cukrovky 2. typu.
Vědci jsou schopni octomilkám měřit hladinu inzulinu v krvi. A protože produkci inzulinu u octomilek i lidí řídí stejné geny, mušky pomáhají při výzkumu cukrovky.
3. Octomilka má výkonný mozek
Podle výzkumu má mozek octomilky obecné 100 tisíc neuronů, které zprostředkovávají komplexní chování, včetně cirkadiánních rytmů, spánku, učení a paměti, namlouvání, krmení, agrese, péče o tělo a navigace při letu. Všechny tyto projevy u octomilek najdeme.
Nervová soustava mušek reaguje na mnoho léčiv podobně jako u savců. Octomilky obecné tak hrají významnou roli při výzkumu léků.
4. Při neúspěchu v páření samečci octomilek pijí alkohol
Podle studie v časopise Science pociťují octomilky při pití alkoholu něco jako příjemné pocity. Ne nadarmo se octomilkám říká vinné mušky..
Studie navíc zjistila, že samečci octomilek, kteří byli odmítnuti samičkami, alkohol vyhledávají ve větší míře. Odmítnutí samečci vypili v průměru čtyřikrát více alkoholu než mušky, které se spářily.
5: V množení překonají hlodavce
Samička octomilky je schopná při ideální teplotě (25 stupňů) klást denně 30 až 50 vajíček, a celý životní cyklus octomilky od vajíčka po dospělce může trvat pouhých 7 dní. Jeden pár octomilek může za týden vyprodukovat několik set nových jedinců. Octomilky se tak množí mnohem rychleji než hlodavci.
Množení octomilek je extrémně závislé na teplotě. V chladnějších klimatických podmínkách proto Drosophila melanogaster nemůže přežít.
Octomilka obecná: časté dotazy
Jak dlouho žije octomilka?
Octomilka obecná žije 2 až 9 týdnů.
Jak vypadají vajíčka octomilky?
Vajíčka octomilek měří 0,5 mm, mají žlutou barvu a tvar jako zrnko rýže.
Samičky je kladou přímo na hnijící ovoce a v teple se z nich za pouhé 2 dny vylíhnou larvy.
Jak vypadají larvy octomilky?
Larva octomilky je 3-4 mm dlouhý červík a má žlutobílou barvu.
Larva se živí ovocem a za 4-5 dní se zakuklí.
Jak vypadá kukla octomilky?
Kukla octomilky měří 3 mm a má žlutohnědou barvu.
Za 4-5 dní se z kukly vylíhne dospělec.
Čtěte také: Test lapačů octomilek 2023
Doporučené přípravky
Zásluhy octomilek na poli genetických výzkumů jsou sice zajímavé, v kuchyni ale tyto mušky nechceme. Kromě ovoce sedají i na odpady, takže mohou přenášet bakterie, plísně a kvasinky. S použitím následujících přípravků se octomilek zbavíte: