Obaleč jablečný, latinsky Cydia pomonella, je drobný motýl, který způsobuje červivost jablek. Je to nejničivější škůdce jablek na světě. Dospělí motýlci sice škody nepůsobí, ale larvy obalečů napadají plody jabloní a hrušní, někdy také ořešáků, meruněk, kdoulí, broskvoní a slivoní.
Dospělý obaleč jabloňový je 1 cm dlouhý, s rozpětím křídel až 2 cm, a má šedohnědou barvu. Na koncích předních šedých křídel jsou viditelné tmavší hnědé skvrny, okraje křídel jsou zlatě lemované. Menší zadní křídla mají na okraji drobné štětinky - brvy.
Proč nejsou motýlci vidět?
Samotných motýlků si na zahradě v praxi běžně nevšimnete. Motýlci totiž létají za soumraku.
Životní cyklus obaleče
Pochopit životní cyklus každého škůdce je vždy klíčem k jeho úspěšné likvidaci. Životní cyklus obalečů začíná koncem dubna, kdy se vylíhnou dospělí motýlci, kteří přezimovali ukrytí v zámotku ukrytí v půdě nebo na popraskané kůře stromu.
Páření pěkně v teple
Aby mohly naklást vajíčka, musí se samičky motýlků spářit. Jejich požadavky na páření, pokud jde o teplotu, jsou velmi specifické. Těsně před západem slunce (když létají) musí být teplota 17 °C nebo vyšší.
Po spáření samičky kladou vajíčka na listy nebo na malé plody. Jedna samička obaleče je schopná naklást kolem 100 vajíček. Vajíčka jsou max. 1 mm velká a okem velmi těžko spatřitelná. Z vajíček se zhruba za dva týdny vylíhnou larvy obalečů, velké až 2 cm. Larvy jsou bílé, později světle růžové, s hnědou hlavou.
Vylíhnuté housenky se krátce živí listy a poté vyhledají plod ovoce, do kterého se zavrtají. Uvnitř plodu housenka hloubí chodbičky směrem k jádru. Suchý trus přitom housenka vytlačuje chodbičkou ven, takže zůstává přilepený na vstupním otvoru.
Housenky jako parašutisti
Za 3 až 4 týdny spokojená housenka opouští červivý plod vstupním nebo novým otvorem a spouští se na vlákénku na kůru kmene nebo na zem pod strom. Tam se ukrytá opřede kokonem a později zakuklí. V naších podmínkách běžně vznikají dvě generace obalečů za rok.
Přezimování obalečů
Housenky obalečů vylíhnuté v pozdním létě (srpen až říjen) přejdou na podzim místo zakuklení do tzv. diapauzy, kdy dochází ke zpomalení životních procesů. V tomto stavu přezimují larvy jako zámotky, ukryté v popraskané kůře stromů nebo v půdě pod stromem. Na jaře v dubnu se housenky obaleče zakuklí a cyklus se opakuje.
Škody způsobené obaleči
Mladé plody napadené housenkami nestihnou dozrát a předčasně padají. Větší plody, napadené druhou generací housenek v průběhu léta, sice dozrávají, ale jsou červivé. Otvory vykousané housenkami obalečů jsou vstupní branou pro plísně a hniloby ovoce, jako je například monilióza.
Poškození snižuje tržní hodnotu ovoce, červivá jablka nikdo nechce, i když mohou být znakem pěstování bez chemie. Za život je schopná jedna larva obaleče poškodit až 3 plody. Ukázky červivých jablek naleznete v následující fotogalerii.
Ekologické metody likvidace obalečů
- Proti housenkám obalečů se osvědčují parazitické hlístice Nemapom, nebo ekologický preparát Lepinox Plus.
- Brzy na jaře je vhodné z kmene citlivě seškrábnout uvolněnou suchou kůru, abyste minimalizovali místa pro přezimování škůdce.
- Jako fyzickou bariéru lze rovněž nasadit lepicí pásy na stromy. Housenky, které přezimovaly pod stromem, se tak nedostanou k plodům na stromě a přilepí se na pás.
Chemické pesticidy
Proti obalečům se používají insekticidní postřiky Mospilan nebo Karate se Zeon technologií. Tyto postřiky likvidují housenky i dospělé obaleče. Postřik se aplikuje dvakrát: nejdříve na začátku června a poté se opakuje za 10 až 14 dní.
Doplňkové metody boje proti obalečům
Sběr spadaného ovoce a listí
Pravidelné odstraňování spadaného listí a jablek spadaných kolem stromu výrazně pomůže snížit populaci obalečů. Odstranění listí umožní dravým ptákům a hmyzu lépe vyhledat a sežrat zbylé housenky.
Trhání napadených plodů
Ve zrajících jablkách lze pozorovat malé otvory velikosti špendlíkové hlavičky, někdy obklopené hnědou hmotou. Když tato jablka utrhnete a zničíte, zlikvidujete jednu housenku a omezíte vývoj další generace obalečů.
Podpora přirozených nepřátel
Rovněž je efektivní udržovat na zahradě nebo v sadu prostředí bez pesticidů, kde se bude dařit přirozeným nepřátelům obalečů. Mezi ně patří pavouci, škvoři, lumčíci, vosičky chalcidky a přezimující ptáci, jako jsou sýkorky.
Feromonové lapáky
Jako monitoring výskytu obalečů se nasazují feromonové lapáky. Až na výjimky (jako je například osamocený strom jabloně) ale tyto lapáky nepomohou k likvidaci motýlků, pouze se jako ukazatele míry napadení. Základní myšlenka těchto pastí spočívá v tom, že když je chycen určitý počet molů, je čas na postřik.