7 nejnebezpečnějších škůdců světa

Nebezpečnost škůdců závisí na řadě faktorů, jako je jejich agresivita, jedovatost, výše způsobených škod nebo rychlost rozmnožování. My vám přinášíme 7 nejnebezpečnějších škůdců na světě z pohledu nákazy a počtu úmrtí.

7. Kissing bug

krvesajná ploštice

V překladu "líbající brouk" patří mezi ploštice. Není to jen ledajaká ploštice, je krvesajná. V noci přiletí do pokoje přilákána světlem a saje lidem krev. S oblibou kouše v okolí úst, odtud název tohoto parazita. Naštěstí pro nás je tento upíří brouk z čeledi Zákeřnicovitých rozšířen jen ve Střední a Jižní Americe.

Kousnutí není bolestivé, ale přenáší nebezpečnou infekci Chagasova choroba. Pokud není ihned léčena, vede k onemocnění srdce a může mít fatální následky. Světová zdravotnická organizace odhaduje celosvětový počet nakažených na 6 až 7 milionů lidí. Příbuzná líbajícího brouka, zákeřnice červená, žije i v Česku a člověka může sosákem bolestivě kousnout.

OCHRANA: Proti plošticím neexistuje přímá ochrana kromě univerzálního spreje proti létajícímu hmyzu.

6. Sršeň mandarínská

sršeň mandarínská

Sršeň mandarínská, označovaná také jaké jako "obří japonská sršeň" nebo dokonce "vražedná sršeň", je největší sršeň na světě. Rozšířená je ve Východní Asii. Dorůstá délky přes 5 cm a je velmi agresivní.

Útočící sršeň mandarínská je schopná člověka pronásledovat několik kilometrů. Její jed je schopen rozpouštět organické tkáně. V Japonsku ročně zabije kolem 50 lidí. Kromě toho tato hmyzí bestie loví evropské včely medonosné.

OCHRANA: Při setkání se sršní mandarínskou funguje jediný argument: sprej proti sršním. Dosah 4 metry, okamžitý účinek.

5. Moucha tse-tse

moucha Tse-tse

Mouchy TseTse neboli bodalky jsou jedny z nejsmrtelnějších tvorů žijících v subsaharské Africe. Sají krev lidí i zvířat a odhaduje se, že mají na svědomí více než půl milionu lidských životů ročně. Jsou schopny prokousnout i silnější vrstvu oděvu.

Kousance mouchy TseTse se na kůži projevují jako bolestivé boláky. Jed much tse-tse většinou způsobuje spavou nemoc. Neléčená může velmi snadno vést k fatálnímu konci. Světová zdravotnická organizace odhaduje počet nových případů na 600 ročně.

OCHRANA: Riziko bodnutí mouchou tse-tse snížíte, když nebudete nosit oblečení černé a modré barvy, které mouchu přitahují. A hlavně se vyzbrojte tímto repelentem s obsahem DEET.

4. Potkani a krysy

potkan obecný

Krysy a potkani se skvěle adaptují a velmi rychle se množí. Protože žijí v nečistém prostředí, jsou přenašeči mnoha nebezpečných patogenů. Kousnutí nebo škrábnutí potkanem může vést k horečkám a dalším onemocněním, jako je bakteriální leptospiróza.

OCHRANA: Při zamoření potkany budete potřebovat buď pasti a jedy na potkany a krysy, nebo pomoc deratizační firmy.

3. Myš domácí

myš domácí

Věřte nebo ne, ale myš domácí je ještě nebezpečnější než krysa. Přenáší mnoho nemocí nejen močí a výkaly, ale také svou srstí. Zatímco krysy a potkani se velmi často upravují, myši mají tendenci nechávat na sobě špínu, která se časem změní v mastný ochranný film. Ten jim také pomáhá protáhnout se úzkými místy.

OCHRANA: S myšmi se naštěstí poperete pomocí některého z mnoha přípravků na myši, jako jsou jedy, pasti a odpuzovače.

2. Afrikanizované včely

afrikanizovaná včela

Včely zabijáci jsou nejagresivnějším hmyzem na světě. Vznikly zkřížením evropské včely medonosné s africkými včelami. Stalo se tak v 50. letech v Braziílii, kam bylo přivezeno několik rojů afrických včel za účelem kontrolovaného křížení. Včelstva však nedopatřením unikla a křížením vznikly hybridní včely, které jsou extrémně citlivé na jakékoli známky ohrožení a okamžitě hromadně útočí.

Skupina včel zabijáků může člověka sledovat stovky metrů a zuřivě bodat. Následný anafylaktický šok může způsobit smrt.

OCHRANA: Před smrtonosnými včelami vás ovšem ochrání sprej proti vosám a sršním.

1. Komáři

komár

Nejnebezpečnějším škůdcem na světě z hlediska počtu způsobených úmrtí jsou komáři. Každoročně způsobí smrt víc než milionů lidí v důsledku onemocnění malárií a dalšími horečnatými onemocněními. Počet případů nakažení malárií v roce 2021 odhaduje Světová zdravotnická organizace ve své nejnovější zprávě na 247 milionů. Z toto 619 tisíc lidí na malárii zemřelo.

OCHRANA: Pokud nepomůže mentální ochrana v podobě přečtení dalších zajímavých faktů o komárech, máme účinné repelenty. Pokud se chystáte do Afriky, Asie nebo Jižní Afriky, je repelent na moskyty nutností.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: