Mezi nejběžnější škůdce pokojových rostlin patří smutnice, třásněnky, červci, svilušky, molice a chvostoskoci. Někteří z nich jsou tak malí, že je odhalíte spíše na základě poranění rostlin způsobených jejich činností. Jak konkrétního škůdce poznat a jak se jich na pokojovkách zbavit, zjistíte zde.
Většina přípravků, které fungují proti škůdcům pokojovek, je naštěstí na přírodní bázi. Téměř univerzálním řešením jsou navíc žluté lepové pasti.
1. Smutnice
Maličké černé mušky, které zdánlivě neškodně poletují kolem květináčů v pokoji, jsou smutnice. Vyhovuje jim vlhký substrát. Larvy smutnic totiž okusují zahnívající kořínky pokojovek a tím jim škodí. Smutnice se velmi rychle množí a pokud jejich vajíčka zamoří substrát, snadno se šíří mezi rostlinami v bytě.
Takto v detailu si mušku smutnici pouhým okem neprohlédnete.
Napadení smutnicemi je ihned patrné podle mušek poletujících v blízkosti rostlin. Dospělé mušky neškodí, larvy škodí v substrátu. Napadené pokojové rostliny ztrácejí vitalitu, zpomalují růst a žloutnou.
Při výskytu smutnic je klíčové omezit zálivku a nechat substrát vyschnout. Přemnožené mušky účinně zredukují žluté lepové desky, k likvidaci larev smutnic se osvědčují parazitické hlístice rodu Steinernema feltiae, prodávané pod názvem Nemaplus. nebo přírodní zálivka Natura proti smutnicím s esenciálním olejem.
2. Třásněnky
Savý škůdce pokojových rostlin, který vysává obsah rostlinných buněk, se jmenuje třásněnka. Přes milimetr velký hmyz má podlouhlé černé tělo s okraji křídel porostlými třásněmi. Třásněnky se vyskytují na listech a stoncích pokojových rostlin. Zavítají na ně nejčastěji v létě oknem.
Když se v teple a suchu přemnoží, rozlézají se po bytě a jsou obtížné i pro lidi. Sedají na kůži a přestože nepíchají, výsledkem je nepříjemný pocit.
Třásněnek existuje tisíce druhů. Když se přemnoží, zbavuje se jich z pokojových rostlin poměrně obtížně.
Příznakem činnosti třásněnek jsou stříbřité a hnědé fleky na listech, jizvy a trus v podobě černých teček. Kromě poškozování rostlin sáním přenášejí třásněnky mezi pokojovými rostlinami choroby. Nejvyšší čas zvolit něco z arsenálu přípravků proti třásněnkám.
Třásněnky přitahuje modrá barva a proto se k redukci jejich populace používají modré lepové desky, nikoli žluté, jako u ostatních hmyzích škůdců pokojovek. Z postřiků jsou účinné přírodní Spruzit AF s řepkovým olejem, Rock Effect New s pongamovým olejem, NeemAzal s nimbovým olejem nebo Natura Na housenky se spinosadem.
Třásněnek není lehké se zbavit, vajíčka kladou přímo do rostlinného pletiva a část života tráví pod zemí. Postřiky je proto vhodné střídat, aby nevznikla rezistence na účinnou látku, a sprejovat opakovaně každý den, než se zlikviduje celá populace.
3. Červci
Název červci (Coccoidea) označuje širokou skupinu škůdců, kteří poškozují rostliny sáním mízy, podobně jako mšice. Dělí se na mnoho čeledí, nejčastější jsou puklicovití a štítentkovití. Červci vypadají buď jako bílé chomáčky na listech a stoncích, v případě vlnatek (například vlnatka krvavá), nebo jako bradavičky přisáté na rostlinách, v případě štítenek a puklic. Preferují teplo a vlhko, daří se jim ve sklenících.
Pro vlnatky jsou typické bílé chomáčky na listech, připomínající vatu nebo plíseň.
Stejně jako mšice znečišťují červci povrch rostliny vylučováním sladké medovice. Ta přitahuje mravence a způsobuje tvorbu černé plísně na rostlinách. Příznakem výskytu červců jsou světlé skvrny na listech a zasychání listů.
Štítenky přisátí na rostlině se chrání pevným voskovým krunýřkem.
Všichni červci se z rostlin těžko odstraňují, protože tělo mají pokryté voskovými pláty, které je chrání před působením většiny insekticidů. Proti červcům pomáhají přípravky na bázi oleje (Natura Rock Effect New, Spruzit AF, Natura Na červce, lesk na listy), mýdlový roztok s následným osprchováním rostliny, mechanické odstraňování štítků z rostliny a její přemístění na chladnější místo.
4. Svilušky
Drobní roztoči, kteří škodí na venkovních i pokojových rostlinách sáním mízy, se nazývají svilušky. Najdeme je zejména na spodní straně listů. Přes zvětšovací sklo vypadají svilušky jako maličtí pavoučci. Mívají různé barvy, jsou menší než mšice, a listy opřádají jemnými pavučinami.
Typická pavučinka s dospělci a larvami svilušek. Slouží jim k pohybu po rostlině.
Na pokojových rostlinách působí svilušky hlavně estetické škody. Rostliny oslabují a zpomalují jejich růst. rizikem jsou pro jednoletky. Větší škody páchají svilušky ve sklenících, kde snižují výnosy plodin.
Sviluškám vyhovuje teplo a sucho, prvním krokem při výskytu by tedy mělo být snížení teploty přetopeného bytu. Populaci zredukujete nasazením žlutých lepových desek a aplikací přírodní bylinkové směsi Natura na svilušky, postřiku Natura Rock Effect New nebo Neemazalu.
5. Molice
Další savý škůdce, který saje mízu na listech pokojových rostlin, jsou molice. Vypadají jako bílé mušky, které se při vyrušení hromadně vznesou z rostliny. Najdete je na spodní straně listů (preferují například ibišek) spolu s jejich vajíčky, která vypadají jako žlutavé tečky, a larvami v různých vývojových stádiích.
Tito bílí škůdci na pokojových rostlinách prospívají zejména v teplém a suchém počasí. Prvním příznakem napadení molicemi je lepkavá hmota na listech. Larvy molic totiž vylučují na rostliny sladkou medovici, způsobující černou plíseň na listech.
Molice se dvěma křídly mají charakteristický tvar, připomínají drobné můrky. Patří mezi mšicosavý hmyz. Zdržují se na spodní straně listu i s vajíčky.
Napadená rostlina je pod náporem molic slabá, žloutnou a padají jí listy. Molice také na rostlinu přenášejí virová onemocnění, ohrožená jsou především rajčata.
První krok v boji s molicemi je omezení zálivky, molicím vyhovuje vlhko. Následuje aplikace vhodného insekticidu. Nejúčinnější postřiky proti molicím jsou přírodní Rock Effect New, Prev Gard a Neemazal. Pokud vám nevyhovuje koncentrát a preferujete hotový postřik, který nemusíte míchat, zvolte Neudosan AF.
6. Chvostoskoci
Vlhký substrát v květináčích přitahuje kromě molic a smutnic také chvostoskoky. Milimetr velký hmyz různých barev s delšími tykadélky, pro který je charakteristické skákání ve stylu blech, obývá vlhký substrát, kde se živí plísněmi a organickými zbytky.
Chvostoskok je velmi odolný. Ve volné přírodě je užitečný, protože rozkládá organický odpad.
Chvostoskoci nepředstavují pro vzrostlé pokojové rostliny závažné riziko. Nebezpečím jsou pro křehké sazeničky, které mohou poškodit okusováním. Chvostokoků se zbavíte vysušením substrátu, aplikováním křemeliny nebo přípravku Neemazal s nimbovým olejem, případně sprejem Bros s detlamethrinem.
Tipy pro boj se škůdci pokojových rostlin
- Nepřehánějte zálivku, mnoho ze škůdců pokojovek přitahuje vlhký substrát.
- Pokud vaši pokojovou rostlinu napadnou škůdci, doporučujeme ji izolovat od ostatních, aby se škůdce nerozšířil na ostatní rostliny.
- Na většinu škůdců pokojových rostlin platí žluté lepové desky, hotový postřik Rock Effect New nebo Neemazal. Mějte je doma v záloze. Žluté lapače jsou vhodné i jako prevence, zapíchnuté do substrátu. Když se škůdce objeví, ihned o něm víte, dřív než způsobí škody.