Myší bobky a moč jsou pro člověka nebezpečné. Při jejich odstraňování hrozí vysoké riziko přenosu viru nebo bakterie. Zde je návod, jak správně postupovat, abyste se nenakazili. A jak bezpečně odstranit mrtvou myš z pastičky a zlikvidovat myší hnízdo.
Myší trus
Jak myši trus vypadá?
Myší trus vypadá jako miniaturní černé granule, která mají velikost 3 až 6 mm na délku a špičaté konce. Podobný tvar má i krysí trus, je ale větší, obvykle 1 až 2 cm dlouhý a s tupými konci.
Jediná myš domácí vyprodukuje každý den asi 50 až 75 bobků.
Myší trus se soustřeďuje především v blízkosti míst rozmnožování a hnízdění myší. A v blízkosti předmětů, které myši cupovaly na kousky, když získávaly materiál ke stavbě hnízda. Myší bobky často najdeme v rozkousaných kartonech, napadených zásuvkách a v blízkosti poškozených elektrických rozvodů.
Myší moč
Myší moč je zodpovědná za typický zápach, podle kterého bezpečně poznáme myš domácí.
Moč jako komunikační prostředek
Pach moči myši domácí neodolatelně přitahuje. Opakovaně se vracejí na místa, kde výměšky nalezly. Mistry v močení jsou zejména myší samci, jak zjistil výzkum publikovaný v časopise Science:
- samci myší domácích vylučují moč 1,5x až 2x častěji než samice
- dominantní samci myši domácí produkují více moči než podřízení samci
Myší samci si močí značkují své teritorium a oznamují všem potenciálním sokům, kteří by procházeli kolem, svoji nadřazenost. Pomocí feromonů obsažených v moči sdělují samečci samičkám informace o své zdravotní a reprodukční kondici.
Rafinovaný způsob, jak si přitáhnout samičku
Moč myšího samce obsahuje proteinový feromon darcin. Když se samička pomočeného místa dotkne čumákem, feromon zaznamená, a má nutkání se na místo často vracet. Pach se tak "naučí" a od té doby je přitahována feromonem právě tohoto konkrétního samečka, kdykoli jej ve vzduchu zaznamená.
Nemoci přenášené z myšího trusu a moči
Myší trus a moč znamenají riziko nákazy zejména těmito nemocemi:
- leptospiróza
- opičí neštovice
- salmonelóza
- hantavirový plicní syndrom
- hemoragická (krvácivá) horečka
- lymfocytární choriomeningitida
- horečka lassa
Jak se nemoci přenášejí ?
Viry a bakterie se na člověka přenášejí nejčastěji vdechnutím kontaminovaného vzduchu. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) proto doporučuje moč nebo trus hlodavců nevysávat ani nezametat. Do vzduchu se tím mohou dostat drobné kapičky obsahující viry.
Druhou příčinou nakažení bývá fyzický kontakt se sliznicí. Stává se, že člověk si při úklidu nebo po něm bezděčně sáhne do koutku oka, na sliznici nosu nebo na rty. Virům nebo bakteriím to stačí k přenosu.
Postup úklidu myších bobků a moči
Pokud je to možné, před zahájením úklidu prostor vyvětrejte. Budete potřebovat dezinfekční prostředek (například Savo), kuchyňské papírové utěrky, plastový pytel, gumové rukavice a roušku:
- Nasaďte si gumové rukavice a roušku.
- Moč a trus postříkejte dezinfekčním prostředkem. Nechte je 5 minut nasáknout. Je důležité, aby exkrementy myší bobky zvlhly a neprášily do vzduchu.
- Pomocí papírových utěrek vše setřete a hoďte rovnou do plastového pytle.
- Místo vytřete dezinfekčním prostředkem například houbou, kterou následně vyhodíte.
- Rukavice sundávejte tak, abyste se jejich vnější strany nedotkli holou rukou.
- Umyjte si ruce mýdlem a teplou vodou nebo dezinfekcí.
Myší moč je tak silná, že i po úklidu může trvat až 3 týdny souvislého větrání, než se myšího pachu v domě zbavíte.
Postup likvidace myšího hnízda nebo mrtvé myši
Myší hnízda jsou plná rozcupovaného materiálu, který můžete snadno rozvířit a vdechnout. V srsti mrtvého hlodavce a v myším hnízdě navíc mohou číhat blechy. Platí proto stejná pravidla, jako při odstraňování moči a myších výkalů:
- Nasaďte si gumové rukavice a roušku.
- Celé myší hnízdo nebo uhynulou myš důkladně postříkejte dezinfekcí a nechte 5 minut působit.
- Hnízdní materiál a uhynulého hlodavce umístěte do plastového pytle, který ihned uzavřete.
- Použijte pevný pytel, který se neprotrhne, nebo dva pytle v sobě.
- Rukavice si sundejte tak, abyste si neznečistili ruce.
- Umyjte si ruce mýdlem a teplou vodou nebo dezinfekcí.
Postup odstranění mrtvé myši z pastičky
Může se to zdát přehnané, ale správný postup odstranění mrtvého hlodavce ze sklapnuté pasti na myši je podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí tento:
- Nasaďte si gumové rukavice.
- Ponořte past s hlodavcem na 5 minut do kyblíku s dezinfekčním prostředkem.
- Myš z pasti vyjměte tak, že past podržíte nad plastovým pytlem, nadzvednete sklápěcí mechanismus a necháte myš spadnout do pytle.
- Past dobře opláchněte vodou, abyste odstranili pach dezinfekčního prostředku, a nechte ji zcela vyschnout.
- Rukavice si sundejte tak, abyste si neznečistili ruce.
- Umyjte si ruce mýdlem a teplou vodou nebo dezinfekcí.
Plašiče myší
Do prostoru, který jste dezinfikovali od myší, je vhodné následně nasadit preventivní ochranu v podobě ultrazvukového odpuzovače myší. Vysokofrekvenční tóny myším vadí natolik, že se chráněnému prostoru vyhnou. Například nejprodávanější odpuzovač hlodavců Deramax Profi váš dům ochrání i před potkany a kunami.
Prohlédnout kategorii