Mykorhizní houby: přírodní alternativa hnojení

Mykorhizní houby jsou speciální půdní houby, které žijí v symbióze s kořeny rostlin. Když je k rostlinám nasadíte, rozšíříte tím jejich kořenový systém a vaše rostliny nebudou mít daleko k supermanům. Začnou lépe snášet sucho, lépe přijímat živiny a vyžadovat méně hnojiva. Jak to celé funguje? A na které rostliny lze tyto zázračné houby použít?

Obnažení kořeny rostliny

Absorpční zónu kořenů rostlin lze pomocí mykorhizních hub zvětšit až 50-ti násobně.

Jak mykorhizní houby fungují

Mykorhizní houby jsou přirozeně se vyskytující půdní organismy, které nemohou žít bez přítomnosti rostlin. Představují ekologický a přitom efektivní způsob, jak udržet rostliny zdravé a silné a zvýšit jejich výnosy.

Houby se dodávají ve vysušeném stavu, většinou v podobě granulek, které obsahují spory. Samotné houby nejsou pouhým okem viditelné, protože tvoří velmi jemná vlákna, tzv. hyfy. Ty se napojují na kořenový systém rostlin, jako je zelenina, stromy, keře a květiny.

Po propojení s rostlinou vysílá houba vlákna do zeminy. Kořeny rostlin díky tomu dosáhnou hlouběji do půdy, kam by se za normálních podmínek nedostaly, a mohou získat více živin a vody. Mykorhizní houby zvyšují dosah kořenů rostlin až 50-ti násobek.

Mykorhizní houba rostlině dodává vodu, fosfor a stopové prvky a omezuje ztráty dusíku. Na oplátku si z rostliny bere uhlík v podobě glukózy, kterou rostlina produkuje pomocí fotosyntézy. Díky uhlíku může houba dále tvořit svá kořenová vlákna. Tento oboustranně prospěšný vztah se nazývá mykorhiza

Výhody mykorhizních hub

  • Zlepšení výživy rostlin: houby zvyšují absorpci živin rostlinou.
  • Nárůst kořenové biomasy: lepší výnosy např. u brambor, cibule či kořenové zeleniny.
  • Snížení potřeby hnojiv a zálivky: Díky efektivnějšímu příjmu živin a vody mají rostliny nižší nároky na hnojení a zálivku.
  • Zvýšení odolnosti vůči stresu: Rostliny lépe snášejí sucho, extrémní teploty, zasolení či nízkou kvalitu půdy. Houby pohlcují toxiny z půdy a nepouštějí je dále do rostlin.
  • Zlepšení struktury půdy: Mykorhizní houby produkují speciální látku zvanou glomalin. Tento glykoprotein spojuje částečky půdy k sobě a snižuje tak ztráty vody a živin.
  • Lepší klíčivost semen: Semena pocházející z rostlin posílených mykorhizními houbami mají díky vyššímu obsahu fosforu a živin vyšší klíčivost.

Jako jedni z prvních začali benefity mykorhizních hub využívat vinaři. Vinná réva je jednou rostlin, které tyto houby velmi prospívají, výsledkem je například dřívější plození révy. V poslední době se o tyto houby začíná zajímat stále více zahrádkářů.

Houba jako ochrana proti houbovým patogenům

Studie provedená ve Švýcarsku, která testovala účinky mykorhizních hub na kukuřičná pole, zaznamenala až o 40 % vyšší výnosy při použití hub v půdě, která obsahovala vysoké množství houbových patogenů. Bylo zjištěno, že mykorhizní houby působí jako ochranný štít proti patogenům v půdě, které by jinak rostliny oslabovaly. Příkladem jsou houbové patogeny Phytophthora, Fusarium nebo Pythium.

Houba jako ochrana proti škůdcům

Přestože mykorhizní houby nejsou registrovány jako pesticidy, do jisté míry fungují jako ochrana proti žravým škůdcům. Stimulují totiž obranný systém rostliny a připravují ji na budoucí útoky. Tento mechanismus se nazývá mykorhízou indukovaná rezistence a je vědecky potvrzen. Ochrana před škůdci sice není smyslem mykorhízy, ale vyšší rezistence rostlin jako vedlejší bonus je jistě příjemná.

Jak mykorhizní houby použít?

Mykorhizní přípravky se používají při výsevu semen, při přesazování nebo k očkování záhonů před výsadbou. Zapravují se do horních vrstev půdy. Houbami "naočkovaná" půda zlepšuje své vlastnosti rok od roku, takže jde o udržitelný produkt.

Při výsevu

Granulát s houbami se aplikuje cca 3 cm pod semena, a následně se překryje vrstvičkou zeminy. Teprve na tu se vysévají semena rostlin. Alternativou je smíchat substrát s houbami. Obě metody zajistí, že půdní houby budou k dispozici hned od okamžiku, kdy semena začnou klíčit. Samozřejmostí je důkladná zálivka po osetí.

Při výsadbě a přesazování

Při výsadbě se přípravek nasype přímo do výsadbové jamky, takže kořeny rostliny budou s houbou hned v kontaktu. Pokud byla mykorhizní houba byla naočkována při výsevu, tak při přesazení díky mykorhize rostliny méně trpí šokem a rychleji se ujímají. Alternativou je příprava mykorhizního roztoku, do kterého před výsadbou namáčejí kořenové baly, například ovocných stromků.

Ošetření vzrostlých rostlin

Přestože ideální je aplikovat mykorhizní houby při výsadbě, úspěšně je lze použít také u vzrostlých rostlin. Pomocí sázecího kolíku stačí kolem rostliny vytvořit jamky, které dosáhnou až ke kořenům. Do připravených jamek nasypte doporučené množství mykorhizního granulátu nebo roztoku.

Ujistěte se, že přípravek přijde do přímého kontaktu s kořeny, což je klíčové pro úspěšnou kolonizaci. Kořeny rostlin vylučují látky, které aktivují spory mykorhizních hub.

Druhy mykorhizních hub

Mykorhizní houby lze rozdělit do několika typů podle jejich vztahu s rostlinami a způsobu kolonizace kořenů.

Pro většinu pěstovaných rostlin jsou vhodné nejuniverzálnější endomykorhizní houby:

  • Příkladem cílových rostlin jsou rajčata, kukuřice, pšenice, slunečnice či fazole.
  • Tyto houby jsou označované také jako AM houby (Arbuskulární mykorhiza).
  • Patří mezi ně například rod Glomus, obsažený v přípravcích Agrobio nebo Symbivit.  
  • Endomykorhizní houby pronikají do kmenových buněk rostliny, kde vytvářejí jemné struktury.
  • Kolonizované kořeny navenek nemění svou podobu, výskyt hub lze zjistit pouze mikroskopem. 

Pro jehličnany jsou vhodnější ektomykorhizní houby (EM):

  • Netvoří struktury uvnitř rostlinných buněk, ale obklopují kořeny rostlin zvenku hustým myceliálním pláštěm a pronikají do mezibuněčných prostor.
  • Příkladem je přípravek Ectovit pro jehličnany.

Mezi další druhy mykorhizních hub patří:

  • Ektendomykorhizní houby, které kombinují vlastnosti endo- i ektomykorhizních hub. Rostou převážně u jehličnanů jako jsou modříny a borovice.
  • Orchidejové mykorhizní houby: nutné pro klíčení semen všech druhů orchidejí, které samotné neobsahují dostatek živin.
  • Vřesovcovité mykorhizní houby: tvoří symbiózu s vřesovcovitými, jako jsou borůvky, azalky nebo rododendrony. Přípravek se prodává pod názvem Rhodovit.
  • Arbutoidní­ mykorhizní houby: hybridní typ houby, který částečně proniká do rostlinných buněk, specializuje se na dřišťál.
  • Monotropoidní mykorzhizní houby: pro nezelené rostliny bez chlorofylu.

Důležité dotazy a odpovědi

Pro které rostliny jsou mykorhizní houby vhodné?
Mykorhiza je velmi přínosná pro více než 90% rostlin. Přesto existují rostliny, pro které soužití s mykorhizními houbami vhodné není. Příkladem jsou špenát, hořčice, brokolice, zelí, květák, červená řepa, řepka, karafiát, 

Mohou být mykorhizní houby pro rostlinu nebezpečné?
Rostlina má vztah s houbou pod kontrolou. Využívá specifické geny a hormony k regulaci symbiózy. Takže houba se nemůže stát parazitem a rostlině škodit či ji "vysát". 

Jak často je třeba mykorhizní houby aplikovat?
U trvalek stačí jednou. Houby se dále rozrůstají samy. U jednoletých nebo dvouletých rostlin je nutné aplikaci opakovat.

Jak dlouho trvá než se efekt mykorhízy projeví?
Aby spory hub začaly klíčit, musí být v kontaktu s kořeny rostlin. Od tohoto okamžiku trvá měsíc, než se vytvoří symbióza, a asi dva měsíce, než se její efekt projeví. Proto mykorhizní houby nedávají smysl u rychle rostoucích plodin, které se sklízí v řádu týdnů, jako je např. salát, ředkvičky, hrášek nebo baby mrkev. 

Lze mykorhizní houby kombinovat s hnojivy?
Syntetická hnojiva houbám škodí, proto se doporučuje používat organická hnojiva, kravský hnůj nebo zelené hnojení

Na co rostliny potřebují mykorhizní houby, pokud prospívají?
S mykorhizními houbami budou rostliny mnohem lépe a rychleji přijímat živiny a vodu. Zatímco kořenové vlásky rostlin jsou dlouhé pouhých několik milimetrů a živiny přijímají pouze v koncové části, vlásky hub (hyfy) dosahují délky až půl metru a živiny přijímají po celé délce. Rostliny tak rozšiřují zónu, ze které mohou živiny a vodu čerpat.

Mají mykorhizní houby smysl pro rostliny v květináči?
U rostlin pěstovaných v květináči mají kořeny omezený prostor, kam se rozpínat a v tomto ohledu jim mykorhíza nepomůže. I pro rostliny v květináčích jsou mykorhizní houby velmi prospěšné, protože produkují enzymy, které mění živiny v substrátu na formy vstřebatelné rostlinou. Významným způsobem se tak omezuje vyčerpání živin z pěstební nádoby, zejména dusíku a fosforu (viz studie ), a vy ušetříte za hnojivo pro pokojové rostliny.

Závěr a doporučení

Mykorhizní houby tedy pomáhají rostlinám odolávat suchu, zvyšují výnosy plodin a velikost květů, zlepšují jejich odolnost vůči chorobám a umožňují jim prosperovat i v chudých půdách nebo nepříznivých podmínkách. Pokud jste je na zahradě ještě nevyzkoušeli, můžete to učinit tuto sezónu. Výsledkem budete mile překvapeni a ušetříte za hnojiva.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Další články z našeho blogu

Sortimentu odborně rozumíme, rádi vám poradíme
Při nákupu nad 2 000 Kč
doprava zdarma
Objednávky do 11:00
odesíláme tentýž den
98 % na Heureka,
3 500 ověřených recenzí
TOPlist