Moucha domácí patří mezi 120 tisíc druhů much, které na světě existují. Vyhledává odpad vhodný k vývoji muších larev: odpadkové koše, hromady hnoje, komposty, mršiny. Způsobuje hygienické a ekonomické problémy v potravinářském průmyslu, v chovech skotu a drůbeže, ve stájích. Tento obtížný škůdce má ale spoustu fascinujících vlastností.
Jak vypadá
Dospělá moucha je hustě ochlupená a má šedou hruď se čtyřmi tmavšími podélnými pruhy. Zadeček je zespodu žlutý, u samců jej tvoří 8 článků, u samic 9.
Samice mají 4 články zadečku běžně zatažené a vysunují je pouze při kladení vajíček, kdy z nich vytvoří kladélko.
Velikost dospělé mouchy domácí se odvíjí od toho, kolik živin přijala v larválním stádiu. Běžně dorůstá délky 4 až 12 mm, samice jsou větší než samci.
Mouchy domácí mají pouze jeden pár křídel. Druhý pár je zakrnělý a tvoří tzv. kyvadélka, která slouží k udržení rovnováhy při letu.
Složené červenohnědé oči poskytují mouše trojrozměrné vidění a velmi dobré vnímání pohybu. Proto je tak těžké ji plácnout rukou. U samečka se oči téměř dotýkají, samička je má dál od sebe.
Jakou teplotu moucha přežije?
- Moucha je nejaktivnější při teplotách mezi 10 a 27 stupni Celsia.
- Při teplotách pod 7 stupňů přestává být aktivní.
- Při teplotě pod nulou nebo nad 44 stupňů mouchy hynou.
- Pro muší larvy je nejvhodnější teplota 30 až 35 stupňů.
Rozmnožování much
Ve srovnání s ostatními druhy much se mouchy domácí rozmnožují extrémně rychle. Jejich životní cyklus (vajíčko - larva - kukla - dospělec) může trvat pouhých 7 až 10 dní. Během jednoho léta tak může vzniknout 10 až 12 generací much.
- Mouchy kladou vajíčka do vlhkého, rozkládajícího se organického materiálu: hnůj, výkaly, odpadky, hnijící maso.
- Larvy vylíhnuté z vajíček se totiž potřebují živit bakteriemi, potravu sají pomocí dvou háčků, které zaboří do hnijící hmoty.
- Podle výzkumů dávají přednost prasečím, koňským a lidským výkalům.
Samička po páření naklade v jedné snůšce až 150 bílých oválných vajíček. Během několika dnů takových snůšek zvládne až 6, což je až 900 vajíček.
Za teplého počasí se z vajíček líhnou larvy za pouhých 8 až 12 hodin, v chladnějším počasí za 24 hodin. Muší larvy měří 12 mm, jsou bělavé a lesklé, na jednom konci špičaté. Jak rostou, třikrát se svlékají.
- Vývoj larvy trvá 5 dní, nakonec se larva na chladnějším a suchém místě na 4 dny zakuklí.
- Za jeden až dva týdny se vylíhne dospělá moucha.
- Za pouhých 24 hodin je moucha pohlavně dospělá.
Kukla mouchy měří 6 mm, je světlá a postupně tmavne do hněda.
Jak moucha domácí škodí
Mouchy obtěžují svou přítomností, sedají na lidi a potraviny. Z hnojišť a výkalů přenášejí na potraviny choroboplodné zárodky a všude kam dosednou, zanechávají výkaly v podobě žlutavých "mušinců".
Moucha domácí má sosák, kterým je schopná přijímat pouze tekutou potravu. Aby urychlila rozklad tuhé potravy, vyvrhuje na potraviny sliny a trávicí šťávy. Rovněž se na potraviny nestydí vykálet, což provádí téměř při každém přistání.
Zajimavosti o mouše domácí
- Mouchy sice potravu přijímají sosákem, ale ochutnávají ji přes nohy, na kterých mají chuťové chloupky. Proto po potravinách neustále popolézají.
- Bzučivý zvuk vydává moucha křídly, kterými dokáže mávat až 1000 krát za minutu.
- Moucha domácí je za ideálních podmínek schopná ucítit pach masa až na vzdálenost několika kilometrů. Chloupky s čichovými buňkami jsou na tykadlech.
- Moucha může lézt po stropě, vzhůru nohama.
- Pomocí chloupků na těle moucha vnímá proudění vzduchu, což jí při letu umožňuje bleskově se vyhýbat překážkám.
- Zatímco ve městě se moucha domácí spokojí s okrskem v okruhu několika desítek metrů až jednoho kilometru, na venkově létá v perimetru až 30 kilometrů.
-
Mouchu silně přitahuje čpavek, který je obsažen v moči a krvi, proto obě tyto tekutiny mouchy přitahují.
Časté dotazy týkající se much
Jak dlouho žije moucha?
Moucha domácí žije 15 až 30 dní, v závislosti na teplotě a okolních podmínkách. V domě přežije moucha déle než venku.
Jakou rychlostí létá moucha?
Moucha domácí dokáže nárazově vyvinout rychlost až 24 km/hod.
Co přitahuje mouchy?
- Mouchy přitahuje rozkládající se organický odpad jako výkaly a maso.
- Samičky mouchy domácí přitahuje pach čpavku, které se tvoří například v rozkládajících se výkalech nebo mršinách a signalizuje vhodné místo ke kladení vajíček.
- Mouchu přitahují také metabolity, chemické látky vylučované mušími larvami. Podle nich samičky identifikují místa, kde už je přítomno mnoho larev. To signalizuje, že prostředí je bohaté na živiny.
- Výzkumy zjistily, že mouchu domácí silně láká UV záření o vlnové délce 310 a 370 nm. Využívají toho lampy proti hmyzu.
Čím se moucha živí?
Moucha domácí se živí rozkládajícím se masem, ale i mlékem, cukrem, krví, výkaly, rozkládající se zeleninou a ovocem i rostlinným nektarem. Muší larvy mohou kromě hnijícího masa a výkalů požírat i vlnu, bavlnu nebo pytlovinu.
Jaké nemoci moucha přenáší?
Moucha domácí může působit jako přenašeč úplavice, gasteroenteritidy, cholery, tyfu, hlístic, tasemnice nebo zánětu spojivek.
Kouše moucha domácí?
Ne, moucha domácí nemá kousací ani bodavé ústrojí, takže nemůže kousat ani štípat. Pokud vás kousla moucha, nejspíše to byla muchnička.
Je moucha nějak užitečná?
Moucha domácí opyluje květy a pomáhá rozkládat organický materiál. Kromě toho slouží jako potrava pavoukům, žábám a jiným predátorům. Muši larvy a kukly se využívají ke krmení zvířat i v teraristice. A v kriminalistice mohou forenzní specialisté podle vývojového stádia much na mrtvole určit, jak dlouho je tělo mrtvé.
Doporučené přípravky
K okamžité likvidaci much slouží klasické a elektrické plácačky a spreje, k dlouhodobé ochraně potom postřiky s reziduálním účinkem, mucholapky a okenní sítě. Vše naleznete skladem na e-shopu Pasti.cz.
Prohlédnout kategoriiJak se much zbavit?
Ideální ochrana domácnosti před mouchami spočívá v kombinaci klasik, jako je mucholapka a plácačka, se sprejem nebo UV lampou.
Mucholapky
Mucholapky dnes existují v mnoha variantách, jedna z nejlepších je okenní mucholapka. Na okno se nalepí průhledný pásek natřený lepem. Funguje bezvadně, během pár dní je pásek posetý mouchami všeho druhu, chytají se na něj i octomilky, případně moli.
Plácačky
Plácačka pak vyřeší každou mouchu během chvilky, zejména masařky, které někdy lepidlo okenních mucholapek neudrží. Při pořizování plácačky nešetřete. Těžší plácačka má lepší švih a větší záchytnou plochu. Vypadá to jako detail, ale rozdíl v úspěšnosti při plácání much je velký.
UV lampy
Moucha domácí je denní tvor. Její aktivita vrcholí v nejteplejší a nejsušší části dne, mezi 14. a 16. hodinou. Dospělci jsou v noci neaktivní, ale přesouvají se za umělým světlem. Toho využívají lapače much na bázi UV lampy.
Spreje na mouchy
Pokud chcete ochránit parapet nebo jinou plochu přes mušinci, použijte sprej proti mouchám s reziduálním účinkem. Moucha dosedne a zaschlý postřik ji okamžitě zahubí. K dispozici jsou i ekologické alternativy v podobě přírodního spreje nebo mrazicího spreje na mouchy.
Parazitické vosičky a roztoči
Ve stájích, kde se much vyskytuje nadměrné množství, se do podestýlek aplikují profesionální produkty na principu biologické ochrany. Jde o parazitické vosičky a dravé mušky, které vyhledávají a napadají kukly much domácích, případně o půdní roztoče, kteří pro změnu likvidují muší vajíčka.
Prevence výskytu much
Prevence před výskytem much spočívá v těchto věcech:
- udržujte čistou kuchyň, beze zbytků jídla, které by mouchy zvenku přitahovaly
- nasaďte do oken sítě proti hmyzu
- nalepte zevnitř na skla okenní mucholapky
- pěstujte na parapetech bylinky odpuzující mouchy: bazalku, levanduli nebo mátu kočičí
- pokud se v okně z venkovní strany objeví pavučina, pokud možno ji neničte, pavouk vám spoustu much vychytá.
Víc toho většinou udělat nemůžete, zejména pokud žijte na vesnici, kde je větší výskyt much přirozený.