Zavíječ moučný miluje mouku, rýži i čokoládu. Všechno, čeho se dotkne, můžete okamžitě vyhodit. Potravinový mol a jeho larvy jsou velmi nepříjemní škůdci. Jak se potravinových molů zbavit? Přečtěte si jednoduchý návod.
- Potravinoví moli (neboli zavíječi mouční) jsou drobní motýlci, kteří poletují v kuchyni nebo ve spíži.
- Typickým příznakem výskytu molů jsou jemné pavučinky na obalech potravin a v potravinách.
- Moly přitahuje mouka, čokoláda, ovesné vločky, müsli, semínka a další sypké a sušené potraviny, do kterých kladou vajíčka.
Škoda, kterou potravinoví moli během několika málo hodin dokážou napáchat, se přitom může vyšplhat do stovek až tisíců korun. Veškeré napadené potraviny totiž musíte okamžitě vyhodit. V napadeném sáčku nebo nádobě s potravinami bývají vajíčka, která okem nerozpoznáte.
Jak jídlo chránit před moly
Do kuchyně se potravinoví moli dostávají otevřeným oknem, stupačkami od sousedů, nejčastěji si je přinesete s nákupem, typicky v mouce. Výskyt potravinových molů v domácnosti minimalizujete dodržením těchto pravidel:
- Nedělejte si zbytečně velké zásoby. Stačí jediný napadený kus nebo sáček, a moli se rychle rozšíří po celé kuchyni.
- Rizikové potraviny jako je mouka nebo vločky kontrolujte hned po nákupu. Moly si domů můžete přinést přímo z obchodu, a to třeba i v uzavřeném sáčku mouky.
- Používejte uzavíratelné dózy a nádoby. Potraviny, jako jsou mouka, rýže, kakao nebo ovesné vločky vždy přesypte ze sáčku do uzavíratelných dóz. Moli se do nich nedostanou a vaše potraviny tak budou v bezpečí.
Jak se zbavit potravinových molů?
Pokud v kuchyni čas o času spatříte poletujícího motýlka, už se u vás doma zavíječi zabydleli. Musíte odhalit zdroj jejich potravy, ze kterého se šíří. Platí důležité pravidlo: nesmí vám být líto vyhodit potraviny, u kterých hrozí, že byly napadeny. Zdánlivě ušetříte, ale pokud se moli znovu rozšíří, ztratíte mnohem víc.
Potraviny, které moli napadli, poznáte podle drobných pavučinek. Mívají podobu drobounkých vlákenek, která se chvějí, když obalem jemně zatřesete. Při silnějším zamoření už moli přímo vylétávají z obalu nebo se v něm hemží červi.
Postup likvidace molů:
- Jednu pod druhé postupně projděte všechny zásoby ve spíži. Všechny napadené potraviny vyhoďte a odpadkový koš co nejdříve vyneste.
- Bez lítosti se zbavte všech otevřených sypkých potravin, jako je mouka nebo rýže (přestože na pohled vypadají v pořádku).
- Celou spíž a kuchyň poté důkladně umyjte. Ideální je vytřít kuchyňské skříňky octem, který zlikviduje vajíčka a vydezinfikuje povrch.
- Zkontrolujte otvory na poličky v bočnicích kuchyňských skříněk, larvy zavíječů se zde rády kuklí. Poznáte je tak, že otvor je zaslepený pavučinkou.
- Rozmístěte v kuchyni profesionální pasti na moučné moly. Lepové pasti s obsahem feromonů zbylé motýlky spolehlivě přivábí a odchytí. Vydrží až tři měsíce, hodí se proto také jako účinná prevence.
- Účinně funguje i speciální mololapka, v potravinářských provozech nebo skladech je nejlepším řešením instalace velké pasti na potravinové škůdce s feromonem.
Nic na moly nezabralo? Nasaďte nejsilnější kalibr. Plochy, kam moli dosedají, postříkejte sprejem proti potravinovým molům. Přírodní sprej Zelená síla je určený k použití v blízkosti potravin, ale pro dosedající hmyz je toxický, a to až dva týdny po zaschnutí. Nikdy postřik neaplikujte přímo na potraviny, pouze na plochy, na kterých potraviny uskladňujete.
Jak poznat mola šatního a mola potravinového?
- Moly rozeznáte nejsnadněji podle zbarvení. Mol šatní je celý světlý, zatímco mol potravinový má půlku těla světlou, a druhou tmavější.
- Další indicií k určení druhu mola je místo výskytu. Moli se zdržují a množí tam, kde mají zdroj potravy, Moli, kteří vám létají ve spíži nebo v kuchyni budou moli potravinoví, zatímco v šatní skříni nebo ložnici se bude vyskytovat mol šatní.
- Pozor, při silném zamoření kuchyně se zavíječi mouční rozlétávají i do jiných místností. Můžete na ně tak narazit, jak poletují například v ložnici.
Na obrázku níže je vlevo potravinový mol, vpravo šatní mol.
Životní cyklus potravinového mola zavíječe moučného
- Samičky molů snášejí drobounká bílá vajíčka přímo do potravin. Za život snese samička moučného mola až 500 vajíček.
- Za týden až dva se z vajíček líhnou larvy, které začnou potraviny znehodnocovat požíráním, tvorbou pavučinek a výkaly. Larvální stádium trvá asi 2 až 3 měsíce.
- Když se dostatečně nažerou, přejdou larvy do stádia kukly. Kukly potravinových molů najdete v zámotcích v nejrůznějších štěrbinách v blízkosti zdroje potravy.
- Za 2 až 3 týdny se kukly přemění na dospělé motýlky.
Jak dlouho žije potravinový mol?
Dospělý potravinový mol žije 30 až 45 dní. Larva žije 2 až 3 měsíce.
Kde všude se larvy molů skrývají
- Někdy jsou ukryty v chuchvalcích pavučin a trusu přímo v sypkých potravinách.
- Často se skrývají v nevyužitých dírkách na police v bočních stěnách kuchyňských skříněk, které zalepí bílou blankou, aby byly chráněné.
- Bývají přilepené ve spojích obalů na potraviny nebo pod víkem sklenice v závitu.
- Někdy je najdete pod průhlednou lištou LED pásků na spodní straně kuchyňské linky.
Jak najít zdroj molů
- Zkontrolujte všechny sypké potraviny, zda neobsahují vajíčka nebo larvy. Samičky kladou vajíčka přímo do potravin, aby vylíhnutí larvy našly potravu.
- Kontrolujte zavíratelné dózy, přes některé závity se motýlci dokážou dostat.
- Hledejte drobounké kousky pavučinek v potravinách. Někdy je spatříte až poté, co obalem zatřesete. Je to příznak napadení moly.
- Zkontrolujte celofánové sáčky s kandovaným ovocem nebo oříšky. Motýlci se dokážou prokousat celofánem a některými druhy PVC obalů. I zavřený sáček může být napaden.
- Hlavní líheň molů často poznáte tak, že se to v ní hemží larvami.