Modrá skalice na zahradě: jak a na co použít

Modrá skalice je krystalický prášek snadno rozpustný ve vodě. Sloučenina s vysokým podílem mědi a obsahem síry je užitečným pomocníkem na zahradě. Zabraňuje šíření houbových chorob, likviduje mech a působí jako minerální hnojivo. Rostliny však může i poškodit. Jak ji správně použít? Jak je to s jedovatostí a dávkováním? Vše se dozvíte zde.

postřik skalice modré na listu

Výhody modré skalice

  • je relativně bezpečná pro životní prostředí a lidské zdraví,
  • potlačuje širokou škálu houbových chorob (plíseň moučná, padlí a černá skvrnitost),
  • účinkuje i proti bakteriálním chorobám (bakteriální listová skvrnitost),
  • likviduje vodní řasy.

Modrá skalice jako hnojivo

Aplikací modré skalice podpoříte zelené zbarvení listů. Díky mědi. Měď zásadně podporuje aktivaci enzymů, tvorbu buněčných stěn a fotosyntézu. Je tak důležitá pro tvorbu chlorofylu a semen. Její nedostatek vede k náchylnosti k chorobám rostlin.

Své o tom ví hlavně pěstitelé obilovin. Nedostatek mědi snižuje výnosy (a častěji se také vyskytují extrémně nebezpečné houby jako námel). Měď je ale důležitá i pro běžné zahrádkáře: více jí během růstu potřebuje třeba cibule, salát a mrkev.

Jak poznat, že měď rostlinám chybí?
U zeleniny se mladé listy zbarvují do modrozelena, než úplně zežloutnou. Horní části rostlin vadnou a odumírají.

Kromě mědi dodá modrá skalice rostlinám také síru a hořčík v těchto poměrech: 80% měď, 15% síra, 5% hořčík. Síra hraje u rostlin klíčovou roli při tvorbě aminokyselin, bílkovin a chlorofylu. A pro fotosyntézu a enzymatické reakce je důležitý i hořčík, neboli mangan.

Jak modrou skalici aplikovat

Měď rostlinám dodáte rychle a účinně právě ve formě modré skalice (chemicky jde o sloučeninu síran měďnatý). Nenechte se odradit prudce znějícím názvem. Na zahradách jde o nejvyužívanější formu mědi – a to kvůli nízkým nákladům a snadnému použití.

Jak na to? Skalici prostě zapravte do půdy (nejlépe s dalšími klasickými hnojivy NPK). Účinnost mědi ještě zvýšíte, pokud modrou skalici rozpustíte ve vodě. Jediná aplikace do půdy může navíc vystačit na několik let. A to není zdaleka všechno.

Měď jako vynikající fungicid

lišejník na větvi ořešáku

Fungicidy jsou pesticidy používané k hubení či potlačování hub. A měď používají pěstitelé jako přírodní fungicid a ochranu proti bakteriím už po staletí. Ve formě postřiku modrou skalicí je měď účinnou alternativou syntetických látek, které mohou poškozovat životní prostředí i lidské zdraví.

Aktuálně funguje na světě více než 100 výrobců modré skalice a světová spotřeba je 200 000 tun ročně. Asi ¾ se používají v zemědělství právě jako výborný fungicid.

Měď funguje jako fungicid tak, že deaktivuje enzymatické systémy hub zabraňuje klíčení spor hubPoškozuje buněčnou membránu hub a bakterií a způsobuje únik buněčného obsahu, což vede k jejich likvidaci.

Modrá skalice proti mechu

mech na střešní krytině

Krystalicky modrá skalice je levný a účinný pomocník v boji proti mechům a lišejníkům. Díky tomu, že mech hubí selektivně, lze skalici použít bez obav, že by ji poškodila. Mech po postřiku modrou skalicí postupně odumírá. Následně jej stačí mechanicky odstranit z trávníku, například drátěnými hráběmi.

Vypořádáte se tak s velkými druhy mechů jako je ploník obecný (Polytrichum commune), nižším těhovcem bezžebrým (Hedwigia ciliata) či měříkem trsnatým (Mnium hornum), který má v oblibě hlavně vlhká stinná místa, včetně trávníků pod keři a stromy.

Náš tip: Modrou skalici lze použít i k likvidaci mechu na střeše. Po vysokotlakém nebo mechanickém vyčištění krytiny je vhodné střechu postříkat roztokem 0,5kg skalice modré na rozpuštěné v 10 litrech vody. Stačí tedy poloviční dávkování, než které je doporučené výrobcem.

Modrá skalice na stromy

Použití modré skalice je vhodné i na stromy. Snadno s ní zlikvidujete také lišejníky, které často obrůstají větve ovocných stromů. Měď je účinná také proti bakteriálním chorobám, jako je bakteriální hniloba nebo proti dřevokazným houbám jako je ohňovec.

Postřik modrou skalicí se tradičně používá pro ochranu vinné révy, konifer a okrasných rostlin před houbovými chorobami i proti plísním. Není náhodou, že je častou složkou jednoduchých lázní používaných při ochraně dřeva a dřevěných výrobků před houbovými chorobami.

Přestože se modrá skalice používá zejména na broskvoně, nektarinky a meruňky, právě u těchto odrůd věnujte aplikaci zvýšenou pozornost.

Je důležité vědět, kdy a jak často stříkat. Postřik modrou skalicí aplikujte, když jsou stromy v klidu mimo hlavni vegetační období – tedy na podzim po opadnutí listů. To zajistí, že nepoškodíte křehké nové listy nebo nezpůsobíte skvrny na plodech.

Použití do bazénu

bazén zanesený řasami

Názory na použití do bazénu se u řady specialistů na bazénovou chemii liší. Část od jejího používání odrazuje pro možnou intoxikaci nesprávně naředěným roztokem skalice modré (dávejte pozor na roztok příliš silný) či požití většího množství ošetřené vody dětmi.

Rozhodně nepoužívejte modrou skalici v přírodním koupacím jezírku ani v otevřených biotopech, kde se vyskytují vodní organismy. Přišli byste o ně, měď je škodlivá pro vodní organismy, tedy i pro ryby. Vysoce toxická je měď zejména pro pstruhy a koi kapry.

Obrovskou výhodou jsou při správném použití modré skalice do bazénu její výrazné algicidní účinky. Znamená to, že je modrá skalice pesticid mimořádně účinný specificky k hubení řas.

Modrá skalice versus chlor

Podobné účinky má v bazénech i chlor. Mezi oběma látkami je však v účinnosti zásadní rozdíl: při použití modrá skalice se definitivně zbavíte i vzrostlých řas. Tuto vlastnost prokazuje chlor teprve ve větším množství a koncentraci, která je prokazatelně rizikovou pro člověka a další organismy.

Pokud máte v zájmu perfektního léta u bazénu volit menší zlo, sáhněte raději po modré skalici.

Kdy modrou skalici nepoužít

Doporučujeme sledovat reakci rostlin na postřik nebo zálivku modrou skalicí. Pokud zaznamenáte odbarvení listů nebo zpomalení růstu, modrou skalici již neaplikujte.

Rozdíl mezi modrou a zelenou skalicí

Modrou skalici od zelené skalice neodlišuje jen název. Chemicky jde totiž o jinou sloučeninu, síran železnatý. Zelená skalice funguje také jako hnojivo a prostředek na hubení mechů, ale aplikuje se jinak a nemá tak všestranné využití.

Zelená skalice se používá spíše k barvení (v minulosti na nátěry budov). Chovatelé dobytka ji znají jako dezinfekci při onemocnění paznehtů dobytka. Své použití má také v úpravě vod pitných i povrchových.

Dávkování modré skalice

  • hnojivo –⁠⁠⁠⁠⁠ ke hnojení se používá v dávce cca 0,5 g na m²
  • fungicid na stromy –⁠⁠⁠⁠⁠ 100 g modré skalice rozpusťte v 5 litrech vody v plastové nádobě a vzniklým roztokem stromy postříkejte
  • proti mechu v trávě –⁠⁠⁠⁠⁠ použijte zálivku v koncentraci 10-20g na 1 l vody
  • likvidace mechu na střeše – použijte roztok v koncentraci 500 g na 10 l vody
  • do bazénu –⁠⁠⁠⁠⁠ použijte 5 g modré skalice na 1 m³ vody

Je modrá skalice jedovatá?

Modrá skalice je pro člověka jedovatá při požití. Dochází pak k silnému zvracení a průjmům. Postižený může s příznaky těžkého šoku zemřít během několika hodin.

Bezpečnost při použití modré skalice nikdy nepodceňujte. Skalici skladujte vždy v uzavřených prostorách bez přístupu dětí a v suchu (na vzduchu vlhne) a řádně označenou.

Při používání vodního roztoku používejte gumové rukavice. Při potřísnění kůže omyjte pokožku vodou a mýdlem.

Dopady na životní prostředí a rizika

Měď splavovaná z ošetřených rostlin může kontaminovat vodní plochy a zasáhnout vodní organismy. Síran měďnatý je také toxický pro užitečný hmyz, žížaly a mikroorganismy, Při aplikaci postřiku proto nikdy nepřekračujte doporučení dávkování. Jako u všech chemických látek platí, že méně je více.

Při opakované aplikaci modré skalice se měď může kumulovat v zemině, zejména v horních vrstvách. To má negativní dopad na úrodnost půdy a růst rostlin.Měď je sice jedním ze základních minerálů, ale nadměrné množství mědí je pro rostliny škodlivé a blokuje fotosyntézu. Protože pH síranu měďnatého je 4 (je kyselý), riziko hromadění mědi hrozí zejména v kyselých půdách.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: