Kněžice: jak se zbavit smradlavého brouka

Kněžice je plochý brouk, nejčastěji zelené nebo hnědé barvy. Typické ploché tělo s širokým zádovým štítem plynule přechází do malé hlavy s tykadly. Typický je pro ně i nepříjemný zápach, při ohrožení totiž kněžice vylučují ze žláz na břiše páchnoucí tekutinu. Kněžice nejsou člověku nebezpečné, ale poškozují rostliny a plodiny a na podzim se zkoušejí nastěhovat do domu.

Kněžice trávozelená (Palomena prasina)

Kněžice je unikátní v tom, že má polokřídla, neboli polokrovky. Tento první pár křídel je napůl trvdý jako krovky, a napůl blanitý. Druhý pár křídel je blanitý a je viditelný v zadní části těla v podobě trojúhelníku. Tuto kombinaci křídel mají kromě kněžic pouze ploštice. 

Kněžice jsou dobří letci. Na kratší vzdálenosti přelétávají, na delší vzdálenosti se šíří transportem na hostitelských rostlinách.

Středoevropské versus invazivní druhy kněžic

Kněžice jsou savý škůdce, napadající široké spektrum rostlin. Původní evropské druhy kněžic jsou škůdci příležitostní, kteří způsobují zanedbatelné škody. Větším problémem jsou invazivní druhy kněžic původem z Asie, jako jsou kněžice mramorovaná a kněžice zeleninová.

Asijské kněžice jsou vážnými škůdci zemědělských, ovocných i zeleninových plodin. Napadají ovocné stromy, rajčata či papriky nebo vinnou révu.

Kromě toho se invazivní druhy kněžic rychleji rozmnožují. Zatímco původní evropské kněžice mají jednu generaci do roka, importované kněžice se rozmnožují rychlostí několika generací za rok.

Kněžice mramorovaná - makro

Kněžice v bytě

Na začátku zimy kněžice hledají zimoviště a snaží se dostat do domu. Lezu po fasádách, kolem oken a dveří. Jakmile se dostanou dovnitř, mohou se usadit téměř kdekoliv. Kněžice nezpůsobují žádné stavební škody ani se uvnitř nerozmnožují. Nekoušou. Jediné nebezpečí, které od nich hrozí, je potřísnění smradlavou tekutinou, případně alergie na tuto tekutinu.

Kněžice v průběhu roku mění své zbarvení, aby se maskovaly před predátory. Od jara do podzimu bývají zelené, na podzim s klesajícími teplotami tmavnou do hněda, po přezimování jsou opět zelené. Zajímavé je, že tato změna barvy nenastává u všech jedinců, i v rámci stejného druhu kněžic.

Druhy kněžic

Původní středoevropské druhy kněžic:

Kněžice trávozelená

Palomena prasina

Kněžice trávozelená

Měří 12-13,5mm. Je žlutozelená s jemnými tmavými tečkami. Nejraději obývá listnaté stromy, olše a lípy, také kopřivy a bodláky.

Napadá i zemědělské či zahradní plodiny, ale nezpůsobuje větší škody. Oblíbenou potravou kněžice trávozelené jsou také ostružiníky, hloh nebo trnka.

Kněžice zelená

Palomena viridissima

Kněžice zelená

Měří 11-14 mm, barva světle zelená, na podzim až do hněda, po přezimování se opět barví do zelena. Hnědá skrvna na zadečku je druhý pár tmavých křídel.

Je poměrně vzácnější než kněžice trávozelená. Stejně jako ona má jednu generaci ročně a žije především na rostlinách, zřídka se vyskytuje i na listnatých stromech.

Kněžice rudonohá

Pentatoma rufipes

Kněžice rudonohá

Měří 12 - 16mm, tmavě hnědá až bronzová barva, Uprostřed těla má světle oranžovou tečku. Má výrazné červenohnědé nohy. Napadá listnaté keře a stromy a je považována za příležitostného škůdce, nepůsobí velké škody.

Samice během srpna nakladou vajíčka na vrchní stranu listů. Larvy přečkají zimu na kmeni stromu těsně nad zemí. Dospělé kněžice žijí až do doby prvních mrazů.

 

Invazivní druhy kněžic:

Kněžice zeleninová

Nezara viridula

Kněžice zeleninová

Invazní druh, pochází ze Středomoří nebo Severní Afriky. Od roku 2020 byl potvrzen na území České republiky. Měří 13 až 18 mm, nejčastěji má světle zelenou barvu, někdy i hnědozelenou.

Nymfy jsou černé, mají bílé a oranžové skvrny na zadečku. Napadá sóju, lilek, kukuřici, slunečnici, ovocné plodiny a okrasné rostliny.

Kněžice zeleninová má 2–6 generací ročně, rozmnožuje se rychleji než kněžice rodu Palomena.

Kněžice mramorovaná

Halyomorpha halys

Kněžice mramorovaná

Další invazní druh původem z Asie a Afriky. Měří 12-17 mm. Hnědavě zbarvená horní část těla obsahuje světle žluté a červenohnědé skrvnky, připomínající kresbu mramoru. Spodní strana těla je žlutá až žlutohnědá.

V Asii likviduje sóju a rýži, u nás napadá jabloně, hrušně, broskvoně či vinnou révu, rajčata, papriky, brukvovité rostliny. Ročně má 2 až 5 generací.

 

Jak rozeznat kněžici trávozelenou, zelnou a zeleninovou

První dva druhy kněžic mají po okrajích zadečku černé tečky. Kněžice zeleninová má tečky zelené.

Jaké škody kněžice způsobují?

Kněžice mají bodavě sací ústrojí. Dospělci i nymfy kněžic požírají všechny části hostitelských rostlin, včetně stonku, nejraději mají plody a mladé výhonky. Dospělci sají šťávu z květů a listů. V místech, kde kněžice rostlinu sály, se tvoří malé skrvny hnědavé nebo načernalé barvy. Kněžice jsou všežravci, kteří nepohrdnou ani mrtvým hmyzem.

Důsledky sání kněžic:

  • růst nezralých plodů j je zpomalen,
  • plody jsou deformované, předčasně opadávají,
  • rostliny jsou znehodnoceny zápachem,
  • výnos plodin je snížen,
  • na rostliny se přenášejí houbové choroby.

Smradlavé víno: Kněžice mramorovaná se ráda schovává mezi bobulemi vinné révy, což je problém při následném lisování hroznů. Chuť vína bývá znehodnocena sekretem z rozmačkaných jedinců.

Vývojový cyklus kněžic

Jedinci, kteří přezimovali, na jaře vylézají z úkrytů. Rozmnožování probíhá v květnu a červnu, kdy dochází převážně k nočním žírům. Samičky kněžic potom na listy rostlin kladou vajíčka, většinou ve shlucích po 20 či 30. Vývoj vajíček trvá v závislosti na teplotě 4–12 dní.

V červenci a srpnu se z vajíček líhnou larvy. Larvy kněžic vypadají jako miniatury dospělců, ale jsou jinak zbarveny, nemají křídla, a tvar těla je při pohledu shora kulatější. Teprve v posledním vývojovém stádiu, nazývaném imago, již mají vyvinutá křídla. Bezkřídlá larva se potom vyvíjí 20–60 dní.

Kněžice přezimují ve stádiu imaga, na zimu se ukrývají na kůru stromů, pod listy, do škvír, nebo lezou do domů. 

V následující fotogalerii jsou vidět kněžice, jejich vajíčka a mladé nymfy:

Anglicky se kněžice označují přiléhavým názvem “shield bug”, neboli štítonoš, díky svému tvaru, kterým připomínají štít středověkých rytířů.

Co použít proti kněžicím

Ochrana proti kněžicím je potřeba v létě, kdy se rozmnožují a způsobují žíry, a také na podzim, kdy s klesající teplotou lezou mladé kněžice okny do domů, aby přezimovaly. Proti kněžicím dobře fungují insekticidy určené proti savým škůdcům, ideálně přípravek NeemAzal na bázi nimbového oleje nebo postřik Karate Zeon

Boj proti kněžicím na polích je horší, protože v současné době existuje jen málo pesticidů, které jsou proti nim registrovány. 

Insekticidem lze na podzim nastříkat i rámy oken, pokud mají kněžice tendenci vám lézt do domu. Smradlavý brouk v bytě určitě není to, co byste chtěli.

Přehled přípravků k hubení kněžic

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: