Potkan: jak zlikvidovat nebezpečného škůdce

Volně žijící potkan obecný (Rattus norvegicus) je nejobávanější škůdce ze všech hlodavců. Bleskově se množí, přenáší nebezpečné choroby a bakterie, a díky své inteligenci a pokročilému sociálnímu chování není snadné ho zlikvidovat. Musíte použít finty profesionálů a moderní prostředky.

potkan-vykukuje

Lidé pro potkany znamenají nekončící přísun potravy v podobě odpadků. Proto se jim daří v blízkosti lidí.

Jak poznat potkana?

Potkana poznáte snadno: velikost 21 až 27 cm, dlouhý holý ocas, hnědá nebo tmavě šedá srst, na břiše světlejší. Známkou jeho výskytu jsou potkaní výkaly: miniaturní černé či hnědé "peletky" se zaoblenými konci, velké 1 až 2 cm. Právě podle velikost rozeznáte trus potkana od myšího trusu, který je menší a má špičaté konce.

Dospělý potkan většinou váží 200 až 500 gramů (krysa obecná má hmotnost poloviční). Narozdíl od suchomilné krysy vyhledává potkan vlhká místa: obývá sklepy, chlévy, sklady a skládky. Nejvíce si ale libuje ve stokách.

Kanalizační stoky jsou pro potkana rájem

Kdo be nebral bezpracně vybudovaný systém nor s mnoha únikovými cestami? A navíc s dostatkem potravy v podobě plovoucích splašků. V podzemí potkany neohrožují predátoři a mohou se bezpečně přesouvat při výpravami za potravou. Někdy jsou takto schopni vyšplhat i svislou odpadní trubkou až do záchoda.

Co dělat, když se potkan objeví v záchodě?

Pokud odpadní potrubí není vybaveno zpětnou klapkou, může jím potkan proniknout až do patra a objevit se ve vašem WC. Pokud vás takto překvapí, rychle přiklopte poklop mísy. Zajděte si do kuchyně pro jar na nádobí a pootevřeným poklopem stříkněte do záchoda pořádnou dávku mycího prostředku. Je kluzký, takže když spláchnete, potkanovi to bude klouzat a v míse se neudrží. Někdy je potřeba více spláchnutí.

Chování potkanů v tlupách

Potkani žijí v dobře organizovaných skupinách. Každá tlupa má své teritorium. V tlupě dominuje jeden alfasamec nebo několik dominantních samců. Hierarchie je velmi flexibilní. V některých tlupách se hierarchie ustálí až po četných konfliktech, v jiných potkani mírumilovně koexistují.

Velikost tlupy

Velikost jedné tlupy potkanů je závislá na dostupnosti potravy a predátorech v okolí. Nejmenší skupinky potkanů čítají 5 až 10 jedinců, středně velké tlupy ve městech mají 10 až 30 členů, a velké potkaní kolonie v městských stokách nebo na skládkách, kde je dostatek potravy, mohou zahrnovat až 100 potkanů

Počty potkanů v kanalizaci

V kanalizačních systémech velkoměst žijí miliony potkanů. Tomu odpovídá množství jedu, který se každoročně do kanalizací umísťuje. Například v Praze je to za rok přes 10 tun jedů. Potkanům vyhovují zejména staré stoky, budované z cihel a kameninových trubek, ve kterých najdou dostatek prasklin a míst k odpočinku a úkrytu.

Sociální inteligence potkanů 

Potkani jsou nejen velmi chytří, ale mají i vysokou úroveň empatie a sociální inteligence. Je u nich běžné sdílení potravy, pomoc zraněným členům tlupy a dokonce i osvobozování uvězněných jedinců.

Konflikty mezi potkany se neřeší primárně fyzickými boji, ale pomocí hrozeb a rituálních interakcí. Dominantní jedinci často projevují svou nadřazenost postojem těla nebo hlasovým projevem. Tím se minimalizují fyzické střety.

Potkani a jejich "ochutnávači" 

Aby zvýšili šance na přežití, využívají potkani v tlupách tzv. ochutnávače k testování nových nebo potenciálně nebezpečných zdrojů potravy. Podřízení potkani - mladší, starší, slabší nebo míň dominantní jedinci - konzumují neznámou potravu jako první. Pokud přežijí bez známek otravy, zbytek kolonie považuje potravu za bezpečnou.

Další evoluční mechanismus, který potkanům pomáhá potkanům přežít v nebezpečném prostředí, je neofobie. Vrozený strach z nových předmětů, neznámého jídla nebo změn v prostředí. Neznámou potravu potkani testují pouze v malém množství.

Pokud se v jejich teritoriu objeví nový předmět (například past), mohou se mu po dlouhou dobu vyhýbat. To je důvod, proč pasti na potkany často nefungují okamžitě – potkani se jich mohou bát i několik dní nebo týdnů. 

Jak potkani komunikují

Potkani využívají složitý komunikační systém, který zahrnuje zvuky, doteky a pachové signály. Na zrak příliš nespoléhají. Špatně vidí, a ve stokách a norách je stejně tma.

Zvuky potkanů

Potkani podobně jako myši vydávají vysoké pisklavé zvuky a skřeky, které slouží různým komunikačním účelům, od varování před nebezpečím až po sociální interakce. Mladí potkani často vydávají tyto zvuky, když jsou odděleni od matky.

V případě nebezpečí nebo agrese potkani syčí, aby odvrátili hrozby nebo projevili nespokojenost.

Řeč těla potkanů 

Dominantní jedinec se typicky vzpřímí, slabší potkan naopak svou podřízenost vyjádří tím, že se schoulí nebo leží. V ohrožení nebo při agresi může potkan naježit srst, aby vypadal větší. Ke komunikaci potkanům slouží i ocas, šlehání ocasem znamená rozrušení nebo varování. 

Pachové značky

Potkani mají pachové žlázy na různých částech těla, včetně řitního otvoru, nohou a za ušima. Močí, výkaly a výměšky žláz zanechávají pachové stopy, kterými ostatním potkanům sdělují, že zde mají teritorium, jsou připraveni k páření nebo se znají. 

Škodlivost a nebezpečnost potkanů 

  • Potkani sežerou veškeré potraviny rostlinného i živočišného původu.
  • V zemědělství škodí tím, že vyhrabávají a požírají semena už při klíčení, vyžírají zrna, hryžou kořeny a stonky rostlin.
  • Páchají škody na nemovitostech, když ostrými zuby ohryzávají izolace a rozvody.
  • Jejich výkaly, moč a chlupy kontaminují potraviny.

Ročně způsobují potkani miliardové škody na světové produkci potravin – některé odhady uvádějí, že potkani mohou zničit až 20 % světové úrody.

Potkani přenášejí spoustu nemocí jako je leptospiróza, Weilova žloutenka, parazitická leishmanióza, klíšťová encefalitida, lymská borelióza, toxoplasmóza, nebo tularémie. Nákazu potkani přenášejí mnoha způsoby:

  • kousutím,
  • kontaminací potravin a vody
  • kontaktem s jejich výkaly a močí
  • nepřímo přes krvesajné parazity, jako jsou klíšťata, roztoči nebo blechy

Jak potkany zlikvidovat

Protože jsou potkani velmi chytří, používá se při jejich likvidaci několik taktik: nástrahy se zpožděným účinkem, předkrmování, chuťová a pachová kamufláž a umísťování do chráněných staniček. 

Jedy se zpožděným účinkem 

Protože hlavní překážkou účinné deratizace potkanů je jejich neofobie, fungují moderní jedy na potkany se zpožděním několika dní a otrava napodobuje přirozené úmrtí. Potkan postupně zeslábne a zemře na vnitřní krvácení, což nevzbuzuje podezření u zbytku kolonie. Díky tomu si potkani nespojí konzumaci jedu s otravou.

Nejúčinnější jed na potkany

Mezi nejlepší jedy na potkany pro neprofesionální použití patří nástrahy s účinnou látkou Brodifakum v podobě jedových sáčků Kilrat nebo parafínových bloků Ratimor, které odolají vlhkosti.

Předkrmování

Kromě použití zpožděných jedů je jednou z taktik deratizátorů proti potkanům tzv. pre-baiting, tedy zvykání na neškodnou návnadu. Nejprve se potkanům nabízí neškodná verze návnady (bez jedu), kterou si postupně oblíbí a přestanou se jí bát. Jakmile si ji potkani zvyknou konzumovat, vymění se návnada za stejnou, ale otrávenou nástrahu

Chuťová a pachová kamufláž

Potkani mají skvělý čich a chuť, a pokud jim nástraha chutná nebo voní nepřirozeně, okamžitě ji odmítnou. Moderní rodenticidy jsou bez chutě a zápachu, nebo se maskují aromatickými složkami a ochucovadly. Oblíbená je například příchuť čokolády, která se využívá i v podobě netoxických návnad s cílem potkany vlákat do pasti. Nástrahy také často mívají přírodní konzistenci, která imituje běžnou potravu, jako jsou vločky, zrní nebo granule

Likvidace potkana ve sklepě

Potkan je častým návštěvníkem sklepních prostor obytných domů. Řešení je zde poměrně snadné: do rohu na zem položit uzavřenou deratizační staničku, a do ní umístit jedovou nástrahu, ideálně v podobě zmíněných jedových samoobslužných sáčků. Jed nesmí být umístěn volně, aby jej nemohla pozřít domácí zvířata. Dražší modely deratizačních staniček jsou uzamykatelné, levnější modely jsou vybaveny pouze jednoduchým víkem.

Likvidace potkana na zahradě 

Chcete-li na potkana políčit na zahradě, kde se bojíte o domácí mazlíčky nebo děti a nechcete na potkany použít jed, moderní řešení spočívá v použití automatické pasti Goodnature. Poháněná je plynovou bombičkou a funguje zcela automatizovaně. Potkany a myši zabíjí humánně rychlým úderem do hlavy a zvládne jich pobít velké množství. K přilákání hlodavců využívá tato past nejedovatou návnadu.

Likvidace potkana na chalupě 

Vrcholem nabídky v oblasti pastí na potkany pro domácí použití je elektronická past na potkany Victor. Funguje na baterie a je proto ideální k použití na odlehlých místech jako jsou chalupy nebo půdy. Na jednu sadu baterií zabije až 50 potkanů. Má integrovaný zásobník mrtvolek, takže usmrceného potkana vyklopíte do popelnice, aniž byste ho museli vidět nebo na něj dokonce sahat.

Zní to dobře? Bude to ještě lepší. Past existuje i ve variantě s WIFI modulem, přes který vás o zabití potkana informuje v aplikaci na telefonu. Aplikace může mít přehled o několika pastech rozestavěných v domě. Elektronické pasti Victor se bez přehánění dají označit za nejmodernější způsob likvidace potkanů v domácnosti v současnosti.

Časté dotazy

Jak dlouho žije potkan?

Potkan se dožívá maximálně kolem 3 let, ve volné přírodě je ale typická délka života necelý rok. Nejkratší dobu žijí potkani ve stokách.

Jak rychle se potkani rozmnožují?

Samičky se začínají rozmnožovat už ve věku 3 měsíců. Jedna samička má za rok nejčastěji 6 vrhů po 6 až 8 mláďatech. Zaznamenaný rekord je 22 mláďat v jednom vrhu. Nejméně mláďat v jednom vrhu mají mladé samičky, které čerstvě dosáhly pohlavní dospělosti a mají nižší hmotnost.

Doporučené přípravky proti potkanům

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: