Jak se zbavit vrtalek

Našli jste chodbičky v listech rostlin? Můžou za ně vrtalky, drobné žlutočerné mušky. Jméno vrtalka si vyloužily tím, že jejich larvy vyžírají v listech a stoncích klikaté cestičky a ničí úrodu. Nejčastější druhy vrtalka pórová a vrtalka rajčatová napadají zeleninu i okrasné rostliny. Invazivní škůdce je rozšířen v mnoha částech světa, v těch chladnějších se vrtalka vyskytuje pouze ve sklenících, v Česku i na zahradách.

list s typickými chodbičkami vrtalek

List s typickými chodbičkami larev vrtalek

Druhy vrtalek

Z mnoha druhů vrtalek pěstitele nejčastěji trápí vrtalka pórová (Phytomyza gymnostoma), která napadá pór, česnek, cibuli, šalotku a pažitku, a vrtalka rajčatová (Liriomyza bryoniae), která cílí na rajčata, papriky, okurky, cukety, zelí a melouny, chrysantémy a gerbery.

Existují i další druhy vrtalek, například vrtalka zelná, která škodí brukvovitých rostlinách jako zelí a květák, nebo vrtalka jihoamerická, která škodí na hrachu, fazolích, salátu, celeru, bramborách, brokolici, špenátu, cibuli a okrasných rostlinách.

Jak vrtalky vypadají

Rozdíly mezi konkrétními druhy vrtalek jsou miminální a lze je snadno zaměnit. Všechny vrtalky poznáte takto:

  • Vajíčka vrtalek jsou velká půl milimetru, bílá a lehce zahnutá. 
  • Larvy vrtalek jsou krémově bílé, bez hlavy. Po vylíhnutí měří 0,5 mm a postupně dorůstají až 2,5 mm u vrtalky rajčatové nebo až 8 mm u vrtalky pórové.
  • Kukly jsou tmavě hnědé, měří asi 2 až 3,5 mm.
  • Dospělé mušky vrtalky mají šedočernou barvu, výrazný žluto-oranžový flek na hlavě a typický žlutý štítek na hrudi. Žlutou barvu mají i stehna nohou. Podle druhu měří 2 až 3 mm.

Moucha vrtalka

Dospělá moucha vrtalka žije pouhý týden, ale za tu dobu naklade stovky vajíček

Jak se vrtalky rozmnožují

  • Vrtalky se vyvíjejí v cyklu vajíčko - larva - kukla - dospělec. Ročně vytvoří dvě generace (vrtalka pórová) nebo až deset generací (vrtalka rajčatová).
  • Kukly poslední generace přezimují v půdě nebo v rostlině. Dospělci se vynořují na jaře (březen až květen). 
  • Samičky propichují listy kladélkem, aby z nich sály mízu. Asi za týden do vpichů kladou vajíčka. U jedné samičky jsou to stovky vajíček.
  • Z vajíček se za pár dní líhnou larvy a ihned začnou vyžírat listy. Postupují směrem dolů k základně listů a do cibulí. Po týdnu až dvou se kuklí.
  • Samičky vrtalek žijí asi týden, samečci jen několik dní.

Fotogalerie: Larva vrtalky přímo v cibuli / Muška vrtalka pórová 

Kde hledat kukly vrtalek?

  • Larvy vrtalky pórové se kuklí přímo v cibulích hostitelské plodiny.
  • Larvy vrtalky rajčatové se před zakuklením vykoušou z listu. Buď spadnou a zakuklí se pod zemí, nebo zůstanou viset na listu a zakuklí se tam.
  • Jiné druhy vrtalek tvoří kukly přímo v listech, například vrtalka Chromatomyia horticola napadající zejména hrášek.

Mušky vrtalky hledají hostitelské rostliny čichem. Urazí při tom vzdálenost i přes kilometr, běžně ale přelétávají pouze na kratší vzdálenosti.

Jak vrtalky škodí

Vrtalky rostlinám škodí přímo i nepřímo. Největší škody způsobují larvy vrtalek. Jejich chodbičky poškozují listy a stonky. Rostlina slábne v důsledku pomalejší fotosyntézy. Vznikají kosmetické škody a listy předčasně opadávají.

Dospělé samičky vrtalek vytvářejí na listech vpichy, aby z nich sály mízu, a do vpichů kladou vajíčka. Vpichy a chodbičky jsou vstupní branou pro bakterie a houby, které mohou způsobit další infekce a hnilobu rostlin. Vrtalka rajčatová přenáší virus tabákové mozaiky.

Příznaky napadení vrtalkami

  • Deformace a vadnutí listů: Listy cibulovin se deformují a nerostou normálně rovně a vzhůru. Některé listy leží na zemi. Cibule praskají. U rajčat opadávají poupata nebo plody, žloutnou listy.
  • Vpichy od kladélka na listech: 0,2 mm velké bílé tečky v řadách za sebou na horní straně listů. Když jsou na místech vpichu i vajíčka, vypadají jako hnědé tečky.
  • Chodbičky v listech: Larvy vyžírají chodbičky uvnitř listů a pokračují směrem dolů do cibulí. Chodbičky jsou bělavé, patrné pouhým okem, s černým trusem. Jak se larvy vyvíjejí, chodbičky se zvětšují.
  • Kukly v cibulích, na listech nebo v zemi: Pokud rozříznete cibuli (u cibulovitých rostlin), najdete samotné kukly. Při intenzivním napadení vrtalkami lze na jedné rostlině najít desítky kukel.
  • Zahnívání cibulí: Na podzim je napadení často doprovázeno zahníváním horních částí cibulí v důsledku houbových a bakteriálních infekcí.

Fotogalerie: Typické vpichy na listu v řadě za sebou prozrazují přítomnost vrtalky / Chodbičky na listu rajčete jsou nepřehlédnutelné

Jak vrtalky zlikvidovat 

  • Nejúčinnější ochranou proti vrtalce je prevence. Je potřeba zabránit tomu, aby mušky nakladly vajíčka na rostliny. Rostliny lze chránit zakrytím pomocí sítí nepropustných pro hmyz na jaře (březen - duben) a v pozdním létě (srpen - září ), kdy jsou dospělé mouchy vrtalky aktivní.

Když je vrtalkami napadena cibule rostliny, nelze ji už nijak chemicky ani jinak ošetřit. Odstraňte všechny části napadených rostlin a spalte je.

  • Účinnou způsobem likvidace vrtalek je instalace žlutých lepových desek do blízkosti rostlin. Lepové pasti odchytávají dospělé vrtalky a zabraňují jim v kladení vajíček. Kromě toho poskytují informaci o rozsahu výskytu škůdce. 
  • Z postřiků jsou proti vrtalkám nejúčinnější přípravky Substral Careo Ultra s účinnou látkou acetamiprid, Vertimec s účinnou látkou abamektin (byl bohužel již stažen z prodeje). Oba působí jako kontaktní a systémové insekticidy, pronikající rostlinou.

Přírodní přípravky proti vrtalkám 

  • Proti vrtalkám fungují i přírodní insekticidy. První volbou je Neem Azal s aktivní látkou azadirachtin získanou z nimbového oleje. Funguje jako systémový insekticid, na škůdce působí jako růstový regulátor hmyzu a likviduje larvy vrtalek. 
  • Výzkumy také potvrdily vysokou účinnost látek spinosad, který vzniká činnosti půdních bakterií. Obsahuje ji přírodní prostředek Natura na housenky

Domácí postřik proti vrtalkám 

Populaci vrtalek lze snížit i postřikem připraveným z chilli. Obsahuje kapsaicin, který nesnáší naprostá většina škůdců. Postup přípravy:

  • 150 gramů pálivé papriky nechte přes noc rozpustit ve 3 litrech vody.
  • Pro zvýšení smáčivosti (přilnavosti postřiku k rostlinám) můžete přidat dvě či tři kapky ekologického jaru.
  • Aplikujte postřikem na rostlinu.

Přirození nepřátelé vrtalek

Nepřítel vašeho nepřítele je váš přítel. Mezi nepřátele vrtalek a vaše přátele patřív tomto případě mravenci. U vrtalek způsobují zvláště vysokou mortalitu, pokud se v blízkosti minovaných listů nacházejí kolonie mšic. Na vrtalky útočí také zlatoočky a hmyzožraví ptáci, hlavně sýkorky, které dávají přednost větším, plně vyvinutým larvám a kuklám vrtalek.

Nejvražednějším nepřítelem vrtalek jsou však parazitické vosičky. V některých případech způsobují více než 90% mortalitu. Biologická ochrana před vrtalkami proto spočívá v nasazení vosiček Diglyphus isaea. Vosičky zabíjejí larvy vrtalek, aby jejich mrtvá těla mohla sloužit jako potrava pro jejich vlastní larvy.

Doplňkové metody boje s vrtalkami

  • Kukly ukryté v zemině zničíte prokypřením půdy po sklizni
  • Jako doplněk pomáhá střídat pěstované plodiny, aby se zabránilo vývoji škůdce v následujících letech.
  • Obranou proti vrtalce pórové je pozdější výsadba cibule po uplynutí jarního rizikového období. Tento postup se osvědčuje u rychle dozrávajících odrůd cibule, které lze sklízet před nástupem druhého rizikového období v září/říjnu.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Další články z našeho blogu

Choroby paprik (na listech a plodech)

Papriky pěstované na zahrádce mohou trpět několika závažnými chorobami, které ohrožují úrodu i zdraví rostlin. Mezi ty nejvýz...

Plíseň bramborová: jak ji zlikvidovat

Plíseň bramborová je jednou z nejnebezpečnějších chorob, které mohou potkat brambory. Kromě brambor postihuje i rajčata a občas i ...

Plíseň na okurkách a rajčatech: co dělat

Rajčata a okurky patří mezi plodiny, které velmi snadno chytnou plíseň. Všechna plísňová onemocnění mají společné jedno: šíří se v...

Mykorhizní houby: přírodní alternativa hnojení

Mykorhizní houby jsou speciální půdní houby, které žijí v symbióze s kořeny rostlin. Když je k rostlinám nasadíte, rozšíříte tím j...

Žloutnutí listů rostlin: příčiny a řešení

Když pokojovým rostlinám žloutnou listy, není to signál podzimu, ale příznak problému. Příčin může být několik. Podívejme se, co p...

Mrtvice meruněk: proč nastává a jak jí zabránit

Mrtvice meruněk, známá také jako jako apoplexie, je závažný stav postihující meruňku obecnou. Projevuje se náhlým vadnutím větví a...

Potkan: jak zlikvidovat nebezpečného škůdce

Volně žijící potkan obecný (Rattus norvegicus) je nejobávanější škůdce ze všech hlodavců. Bleskově se množí, přenáší nebezpečné ch...

Blechy: 27 otázek a odpovědí

Věděli jste, že blecha dokáže vyskočit až 160-krát výš, než sama měří? Jak dlouho vydrží bez potravy nebo jaká teplota ji zabije? ...

Zelená skalice: jak ji využít na zahradě

Zelená skalice je krystalický prášek světle zelené barvy snadno rozpustný ve vodě. Zabraňuje nedostatku železa a síry u rostlin, p...

3 přírodní věci, které odpuzují blechy

Internet je zaplaven informacemi o přírodních látkách, které odpuzují blechy. Většina z nich ale není v praxi dostatečně účinná, n...

Sortimentu odborně rozumíme, rádi vám poradíme
Při nákupu nad 2 000 Kč
doprava zdarma
Objednávky do 11:00
odesíláme tentýž den
98 % na Heureka,
3 500 ověřených recenzí
TOPlist