Narozdíl od mandelinky bramborové pochází tohle plísňové onemocnění rostlin skutečně z Ameriky. Trápí pěstitele po celém světě. Padlí má mnoho variant, každá z nich napadá pouze určitou rostlinu. Americké neboli hnědé padlí napadá pouze keře angreštu, rybízu a jejich křížence josty. Padlí z vinné révy tedy nemůže ohrozit váš angrešt a naopak.
Foto: Napadený angrešt. Za americké padlí může cizopasná houba Podosphaera mors-uvae.
Jak poznat americké padí?
Když padlí napadne váš angrešt nebo rybíz, objeví se na listech bílý moučný povlak. Jedná se o spory, které se na rostlinu přenesly větrem, prostřednictvím hmyzu nebo odstřikem vody. Povlak okamžitě spatříte na horní části listů nebo na samotných plodech, ale nákaza se ve skutečnosti začíná šířit na spodní straně listů a napadá i stonky.
Jak padlí škodí ?
Americké padlí zpomaluje růst rostliny a v případě těžší infekce snižuje výnos a kvalitu plodů. Rostlina je slabší a náchylnější k jiným nákazám. Protože padlí rostlině odsává živiny, listy se kroutí, schnou a předčasně opadávají. To je problém zejména u ovocných keřů, protože nedostatečná fotosyntéza má za následek méně vyprodukovaného cukru a tudíž horší chuť angreštů a rybízu.
Jak se nákaza dostane na keře?
Padlí se šíří větrem, malými částečkami, které se nazývají konidie. Na angrešt se tak dostanou doslova zpoza plotu. Pokud jste již dříve s padlím v zahradě bojovali, mohly spory přežít v suchých listech okolo keřů a probudit se k životu.
Americkému padlí se nejlépe daří při teplotách mezi 20-25 stupni v sušším klimatu, s vyšší vlhkostí pouze v nejbližším okolí rostliny. Neprospívá mu tedy chladnější počasí, ani větší srážky. Také se nejlépe šíří v polostínu a stínu.
Konkrétní rady jak likvidovat padlí
- První zásada pro boj s padlím tedy zní, udržujte okolí keřů a celou zahradu čisté, shrabujte a pro jistotu palte listí. Zlikvidujte tak patogenní spory.
- Druhá zásada pro boj s americkým padlím tedy je, prořezávat a prosvětlovat keře, vysazovat je v dostatečných rozestupech a pokud možno na slunných místech. Pravidelně prořezávejte, aby cirkulace vzduchu snižovala vlhkost na keřích.
- Protože padlí už trápí pěstitele nějaký ten pátek, byly vyvinuty odrůdy, které jsou vůči němu odolné. Jako třetí radu doporučujeme vysazovat kultivary angreštu a rybízu odolné vůči americkému padlí. Z angreštu je to například Invicta nebo Černý neguš. Detailní informace vám podá prodejce stromků.
- Čtvrtá rada, jak bojovat s americkým padlím, je jasná: nasaďte přírodní fungicid. Jako prevence a zároveň léčbu doporučujeme přírodní koncentráty Natura Rock Effect. nebo přípravek Natura Na padlí. Ochrání angrešty a rybíz nejen před padlím, ale i jinými škůdci. A protože jsou vyrobeny na bázi přírodních látek, konkrétně pongamového oleje, lze je bez obav aplikovat na ovoce, zeleninu nebo i bylinky.
Jedlá soda proti padlí ?
V článcích o padlí se občas doporučuje aplikovat postřik připravený z jedlé sody (1 polévková lžíce na 5 listů vody spolu moka lžičkou jaru). Tímto postřikem nasprejujete listy rostliny z obou stran i stonky. Jar funguje jako smáčedlo a pomáhá sodě udržet se na listech. Postřik zřejmě funguje, ale zaprvé se tímto může rostlina spálit, a za druhé je jar jedovatý, takže jej na ovocné keře stříkat nedoporučujeme.
Jak odstranit padlí u silně napadených keřů?
U silně infikovaných keřů je velmi těžké se padlí zbavit. Úsilí musí v tomto případě směřovat k tomu, aby se nákaza nepřenášela na další zdravé keře. Postupujte takto: odstraňte všechny nemocné listy, plody a větvičky a spalte je. Oheň je nejlepší dezinfekce. Nevyhazujte tento odpad na kompost, infikovali byste jej sporami padlí.
Zázračná rada, jak se zbavit padlí, neexistuje. Nejlepší způsob, jak se mu vyhnout, je zkombinovat výše uvedené rady a tím zvýšit šanci, že váš angrešt nebo rybíz zůstanou zdravé.
Syntetické postřiky proti padlí
Pokud raději spoléháte na tradiční syntetické preparáty, proti padlí existuje celá řada osvědčených postřiků, jako jsou Kumulus WG, Americké Padlí STOP, Padlí zeleniny a okrasných rostlin STOP nebo Vitisan.