Jestli se zajímáte o nevšední způsoby, jak se zbavit much v bytě, zde je několik z nich. Jestli opravdu fungují, se můžete přesvědčit sami. Jsou velmi snadné. Jdeme na to.
1. Plastový pytlík s vodou zavěšený v okně
Zní to neuvěřitelně, ale na tuto metodu proti mouchám přísahá spousta lidí na celém světě. Jaký má být princip? Voda v průhledném sáčku údajně zkresluje vidění mouchy a vytváří odrazy, které ji dezorientují. Muším očím prý navíc vodou naplněný pytlík připadá jako pavučina, které se samozřejmě vyhýbají.
Pokud chcete tuto metodu vyzkoušet, naplňte průhledný pytlík (ideálně s horním posuvným zavíráním) do poloviny vodou, stáhněte gumičkou a zavěste do okna nebo dveří. Pro větší odrazivý efekt přihoďte do vody několik drobných mincí či kousky alobalu.
Funguje to nebo ne?
Tato metoda odpuzování much má i své odpůrce. Že jde o mýtus, tvrdí tato epizoda australského populárně naučného seriálu Bořiči mýtů, ve které pytlíky s vodou testovali na vzorku pěti tisíc much. Účinnost pytlíku proti mouchám nepotvrdil ani několik týdnů trvající experiment na farmách, který provedl profesor entomologie Mike Stringham z univerzity v Severní Karolíně.
Pytlík s vodou proti mouchám ale používají tisíce restaurací a domácností, například na jihu USA. Pokud chcete znát pravdu, sami tuto metodu vyzkoušejte, nic vás nestojí.
2. Past z octa s jarem
Další metoda, jak lapat mouchy pomocí domácích ingrediencí, spočívá v použití skleničky naplněné jablečným octem a několika kapkami jaru. Skleničku přetáhněte potravinovou folií, do které uděláte otvory. Mouchy vůně octa přiláká dovnitř a při kontaktu s hladinou již nevzlétnou, díky jaru, který naruší povrchové napětí kapaliny.
Podobná domácí past se používá proti octomilkám. Proti mouchám domácím musí být otvory ve folii větší. Octomilky i mouchy domácí ocet opravdu láká, i když do druhého dne vyčpí.
3. Chilli s vodou
Ostrý domácí postřik na mouchy připravíte pomocí prášku z chilli papriček, který smícháte s vodou. Chilli nebo kajenského pepře musí být dost, aby voda byla oranžová. Následný postřik můžete aplikovat například na parapety.
Chilli proti mouchám opravdu funguje, může za to pálivý kapsaicin, který silně odpuzuje mouchy, jiný hmyz (kromě toho odpuzuje i většinu dalších škůdců ať už jsou to ptáci nebo škodliví hlodavci).
Metodu nelze doporučit pokud máte v bytě děti nebo zvířecí mazlíčky. Sprejovat si byt chilli postřikem mohou jen opravdoví drsňáci.
4. Mucholapka podivná
Tento podivný název označuje masožravou rostlinu. Masožravka Dionaea muscipula vábí hmyz na svůj nektar. Když moucha zavadí o špičaté výrůstky na okrajích lapacího listu, čepel se bleskově sklapne a uzavře mouchu uvnitř, kde ji rostlina postupně stráví. Tato rostlinná mucholapka funguje i proti vosám a pavoukům.
Chcete-li využít neobyčejné vlastnosti tohoto lovce much v domácnosti, musíte masožravce poskytnout celoročně dostatek světla, což v zimě znamená umělé osvětlení. Nejlepší podmínky má mucholapka podivná ve skleníku, kde vám bude proti mouchám v bytě na nic.
5. Hřebíček
Mouchy nesnášejí vůni hřebíčku. Abyste toho využili, stačí na misku umístit hrst voňavého koření a položit doprostřed stolu. Mouchy se mu vyhnou.
Sílu hřebíčku můžete umocnit kombinací s citrusem: hřebíčky zapíchejte do rozpůleného citronu a položte na stůl. Kombo hřebíček plus citron by mělo odpudit i vosy.
Metody hubení much, které fungují
Nejdříve nudný, ale nutný krok: odstraňte z bytu volně ležící zbytky jídla, věci tlející v koši a muší výkaly na sklech. Všechny tyto věci přitahují mouchy k vám do bytu.
1. Okenní mucholapky
Moderní mucholapky mají podobu průhledných obdélníčků, které se přilepí na okenní tabuli, ideálně do každého okna. Mouchy přirozeně přitahuje světlo za oknem, takže mucholapka na okně pochytá nejvíc much.
Po jedné straně je každá okenní mucholapka opatřená pouze úzkým samolepícím proužkem, který přitisknete na sklo. Některé modely mají dekorativní vzor. Jedna mucholapka vydrží na okně mnoho týdnů, nebo dokud není zcela pokrytá mouchami, jako na obrázku níže.
Nejlevnější způsob, jak se zbavit much, je stále klasická závěsná mucholapka. Má totiž velkou dosedací plochu. Výhodou všech typů mucholapek je, že byt ochrání před všemi druhy much. Chytají se na ni i maličké mušky octomilky.
2. Mrazicí sprej a elektrická plácačka
S ohledem na chemii připadá v bytě v úvahu sprej Zelená síla bez DEET, nebo přírodní mrazicí sprej na hmyz. Nezamoří interiér chemií a ještě s ním užijete zábavu. Navíc efektivně mrazí i vosy nebo pavouky.
Rychle zabít mouchu umožňuje i klasická plácačka. Doporučujeme značkovou plácačku Bros. Má robustní konstrukci a velkou kontaktní plochu, se kterou mouchu neminete. Lze použít i na vosy, které se motají na okenním skle.
Máte problém mouchu plácačkou trefit? Zvolte elektrickou plácačku. Velmi zábavná a účinná metoda hubení much má podobu tenisové rakety, která mouchu při kontaktu zabije elektrickým výbojem. S elektrickou plácačkou neminete, ale v interiéru pozor na nechtěný zásah věcí na poličce.
3. Sítě proti hmyzu
Okenní sítě proti hmyzu vyřeší problém s mouchami jednou provždy. Rozměr sítě pomocí nůžek upravíte podle rámu okna a pomocí suchého zipu síť snadno instalujete. Síť lze kdykoli sejmout, vyprat a zase nasadit. Mouchy se k vám nedostanou a své nohy špinavé od výkalů si mohou utírat kdekoli jinde, jen ne na vašem stole.
Doporučené přípravky
Ať už se rozhodnete mouchy hubit netradičními metodami nebo klasicky, přejeme co nejvíce zlikvidovaných much. Vše potřebné naleznete skladem k okamžitému odeslání na e-shopu Pasti.cz.
Prohlédnout kategorii