Každý rok se v květnu začínají na zahrádkách rozlézat a množit slimáci. Květen je nejvhodnější měsíc pro zahájení boje, dříve než se slimáci přemnoží. Doporučujeme použít jednu ze čtyř nejúčinnějších a nejsnadnějších metod, jak se zbavit slimáků.
Slimáků se nejúčinněji zbavíte těmito způsoby:
- ručním sběrem,
- přírodními granulemi,
- parazitickými hlísticemi,
- pastmi na slimáky se speciálním atraktantem.
Začneme levnou a primitivní metodou. Nebude to bez práce, ale chcete-li bojovat se škůdci, musíte vždy vynaložit buď peníze nebo úsilí.
1. Ruční sběr
Dřevěný klacek s ostře seřezanou špičkou nebo dlouhé dřevěné kleště. To je vše, co potřebujete k ranní procházce po zahradě. Brzy po ránu jsou slimáci rozlezlí na mokré trávě a krásně se napichují. V jedné ruce hůl, v druhé kýbl, do kterého je házíte. Zejména tlustí oranžoví plzáci se takto likvidují pohodlně a snad až zábavně. Zábavu lze umocnit tím, že na lov vyrazíte po setmění s baterkou.
Zní to primitivně, ale mechanický sběr je skvělá metoda likvidace dospělých slimáků. Při sběru ve dne nadzvedávejte pohozená prkna, květináče nebo kameny. Slimáci se rádi schovávají na tmavých a vlhkých místech. Projděte všechny zanedbané kouty zahrady, a nezapomeňte na kompost. Teoreticky by tam slimáci neměli vadit, ale mohou se odtud rozlézat dál, nebo si s kompostem roznesete do záhonu slimáčí vajíčka.
Když slimáky napichujete, nemusíte kbelík zasypávat solí ani prolívat vařící vodou. Při použití kleští mějte v kýblu napuštěnou vodu, jinak vám někteří slimáci začnou vylézat po stěnách kýble ven. I když jde o škůdce, vždy je lepší použit co nejhumánnější metodu likvidace. Nechutný obsah kbelíku jen vysypte do popelnice na bioodpad, na kompost nebo do chlívku prasatům.
2. Nasypte na zahradu přírodní granule proti slimákům
Co kdyby na slimáky existoval jed na přírodní bázi, který by nezamořoval zahradu ani záhonky chemií, odolával vlhku a dešti, nebyl nebezpečný pro děti ani domácí mazlíčky a likvidoval by slimáky i oranžové plzáky? Nemusíte snít, takový produkt existuje. Jmenuje Ferramol a splňuje všechny vysněné vlastnosti ideálního přípravku proti slimákům.
Modré granule rozhodíte po zahradě a kolem záhonků a už se o nic nestaráte. Alternativou k Ferramolu je novinka Vitrol fungující na stejném principu. Vitrol obsahuje 3x víc účinné látky než Ferramol a je certifikovaný k použití v ekologickém zemědělství.
Slimáci, kteří granule pozřou, s pocitem sytosti zalezou do úkrytu a tam uhynou. Žádné odklízení mrtvolek. Slunce ani déšť Ferramolu nevadí, pokud tedy granule zmizí, nerozpustily se, ale sežrali je slimáci. V tom případě stačí trochu dosypat.
3. Použijte dravé hlístice proti slimákům
Pod obchodním názvem Nemaslug se prodávají užitečné hlístice, mikroorganismy, které slimáky nemají v lásce a aktivně je vyhledávají a napadají. Je to taková biologická zbraň proti slimákům. Pro lidi a zvířata jsou tato mikroskopická dravá háďátka zcela neškodná. Pro slimáky a menší středně velké plzáky představují jistou smrt. Háďátka je napadnou a zlikvidují přes trávicí ústrojí.
Je to dražší, ale velmi účinná a stoprocentně ekologická metoda hubení slimáků. Jediným mínusem je, že občas bývají problémy s dodavateli, kteří hlístice Nemaslug vyrábějí, a hlístice jsou potom v České republice nesehnatelné.
4. Použijte profesionální past na slimáky
Proslavené pivní pasti na slimáky v porovnání s touto pastí blednou závistí. Účinnost speciálního návnadového roztoku je v porovnání s pivem 20x vyšší. Další výhodou proti pivní pasti je, že past na slimáky Bros či Vigonez chrání vaši zahradu po dobu až jednoho měsíce. Mrtví slimáci se uvnitř pasti rozpouštějí, nemusíte je lovit jako z piva. Některé pasti na slimáky používají pro plže neodolatelnou kombinaci piva se speciálním atraktantem.
Alternativní metody likvidace slimáků
Jestli máte času nazbyt a rádi experimentujete, můžete zkoušet další metody likvidace slimáků. Počítejte ale s tím, že jejich účinnost někdy neodpovídá vynaloženému úsilí.
Ochranná cestička z písku, která odolá i dešti
Záhonky lze na ochranu proti slimákům obsypat proužkem (cestičkou) z písku. Drobounké kamínky jsou při přelezu slimákům nepříjemné, protože se do nich zabodávají. Alternativou jsou nadrcené skořápky vajec. Ochranný pruh se však může při silné bouřce splavit a někdy prostě nefunguje, protože hladoví slimáci jej navzdory teorii přelezou.
Novinkou na českém trhu jsou v sezoně 2024 ostré pelety z ostrého křemenitého materiálu. Výhodou je jejich voděodolnost. Mokré pelety Green Protect fungují stejně dobře jako suché, což u popele nebo písku neplatí.
Měděné pásky a mechanické bariéry
Jako efektivní řešení lze k ochraně záhonu použít měděnou pásku. Díky vznikajícímu elektrickému náboji se jí slimáci spolehlivě vyhnou. Nebo lze do země zatlačit speciálně tvarovanou plastovou bariéru kolem rostlin.
Aromatické rostliny, které slimáky odpuzují
Další možnou obranou přes slimáky je výsadba aromatických rostlin kolem záhonků, které chceme chránit. Jmenujme kontryhel, řeřichu, šalvěj, měsíček, levanduli nebo lichořeřišnici. Principem jsou éterické oleje v bylinkách obsažené, které slimáky odpuzují. V praxi je ale koncentrace éterických výparů proměnlivá a v principu slabá a neúčinná.
Nastražte pivní past
Jestli nechcete investovat do pořádné pasti, rádi se dělíte o pivo a neštítíte se vybírat mrtvé slimáky z misky, můžete zkusit nainstalovat vlastní pivní past. Stačí do hlubší misky nalít pivo a rozmístit několik takových misek po zahradě, částečně zahrabaných. Ideálně přes misku položit stříšku z kusu prkna a na jedné straně podložit třeba dvěma kamínky, aby slimáci pod stříšku pohodlně vlezli.
Proč slimáky tak přitahuje pivo?
Slimáky neodolatelně přitahují pivní kvasnice. Jejich vůně jim připomíná rozkládající se přezrálé ovoce.
Vůně piva slimáky přiláká a z misky již nevylezou. Pivo na slimáky opravdu funguje, i když pro ně má menší přitažlivost než speciálně vyvinutý atraktant. Ráno pasti obejdete, vyjmete tonoucí a opilé slimáky, případně posbíráte ty okolo, kteří čekají ve frontě na pivo. Připravte se na pravidelné dolévání piva, a manipulaci se slizskými těly slimáků. Na rozdíl od profesionálních pastí se v domácí pasti slimáci nerozpustí.
Pořiďte si chov indických běžců
Tyto hubené masožravé kachny slimáky milují a jako jediné se jich neštítí. Hlad je zřejmě nejlepší kuchař. Jako všechny kachny, i běžci indičtí ovšem spásají zeleň a zahrada jim musí být uzpůsobená, mimo jiné by měla obsahovat nějakou vodní plochu.
Na závěr praktický tip: Zalévejte raději brzy ráno
Rostliny rychleji vyschnou a nebudou lákat slimáky, slimáci jsou navíc přes den většinou zalezlí. Ranní zálivka v létě rychleji vyschne, takže rostliny budou mít menší náchylnost k chycení plísně.