Aby keříky rajčat prosperovaly a přinášely bohatou úrodu, potřebují velké množství živin. Nedostatek živin se u rajčat nejčastěji projevuje různými typy chlorózy, tedy odbarvením listů. Podle příznaků na rostlině lze poznat, co rajčatům chybí, a podle toho upravit hnojení. Kromě hnojiva se bude hodit kravský hnůj, popel a hořká sůl. Vše k regulaci pH v půdě. Jak na to?
Nedostatečný přísun živin
Rajčata, stejně jako papriky, vysávají z půdy velké množství živin. Pokud jich nemají dostatek, keříky jsou slabé, málo plodí, a listy bývají poškozené. Živiny je potřeba je doplňovat, zejména u rajčat pěstovaných v kyblíku nebo květináči, kde se z malého prostoru živiny rychleji vyčerpají.
Nevyvážený podíl živin
Všechny základní prvky, tedy dusík, fosfor a draslík, musejí být v rovnováze. Například převaha dusíku v půdě způsobí menší příjem ostatních prvků, čímž se rostliny rajčat dále oslabují a nerovnováha živin se zvětšuje. Správný poměr živin je věda, kterou za vás naštěstí řeší kvalitní hnojivo. Hnojiva na rajčata jsou většinou určená i k hnojení paprik, které mají podobné požadavky.
Příznaky nedostatku některého ze základních makroprvků poznáte nejlépe u mladých sazeniček rajčat. Zdravé sazeničky musejí mít velké, sytě zelené listy. Pokud je nemají, je to jasný signál, že rostlinka nedostává, co potřebuje.
Nedostatek dusíku (N)
Dusík je klíčový pro buněčný růst rajčatových keřů a vytváření chlorofylu. Vysoký příjem dusíku rajče potřebuje ve fázi růstu. Nedostatek nastává v písčitých půdách s nízkým obsahem organického materiálu.
Příznaky nedostatku dusíku:
- pomalý růst,
- žloutnoucí listy rajčat, nejdříve ty nejstarší ve spodní částí keříku, později bělají, kroutí se a odpadávají
- chloróza (žilky a řapíky se barví lehce do červena), postupující i na mladé listy.
Řešení: Aplikujte zálivku hnojivem Kristalon Gold, které má vysoký podíl dusíku (NPK 19-6-20). Jako organickou alternativu zvolte přírodní hnojivo Trumf na zeleninu, kravský hnůj nebo žížalí vodu. Pozor na předávkování, nadměrný dusík snižuje výnos rajčat.
Nedostatek fosforu (P)
Fosfor je důležitý pro rozvoj kořenového systému rajčete a rovnoměrné zrání plodů. Extra klíčový je pro mladé sazeničky rajčat, které potřebují tvořit velké přírůstky rostlinného pletiva.
Příznaky nedostatku fosforu:
- isty mají tmavě zelenomodrý nádech (ze spodní strany a na žilkách),
- květy a plody se objevují pozdě a v malém množství,
- nedostatečný růst rostlin
Řešení: dopřejte keříkům jednorázovou fosforovou kůru hnojivem Kristalon Zdravé rajče a paprika s vysokým podílem fosforu (NPK 7,5-12-36). Fosfor doplníte i aplikací kravského hnoje.
Nedostatek draslíku (K)
Draslík rajčata potřebují k akumulaci biomasy v rostlině a tedy k růstu a tvorbě květů a plodů. Udržuje iontovou a vodní rovnováhu rostliny. Rostliny s nedostatkem draslíku jsou citlivější na sucho a náchylnější k chorobám.
Příznaky nedostatku draslíku:
- listy nerovnoměrně žloutnou, většinou od krajů, v důsledku snížení fotosyntézy
- chloroza listů - mezi žilkami se listy odbarvují do žluta, žilky zůstávají zelené,
- starší listy od okrajů hnědnou a kroutí se,
- stonky jsou dřevnaté,
- nedostatečný růst a malé výnosy.
Řešení: doplňte draslík hnojivem Kristalon Zdravé rajče a paprika. Má vysoký podílem draslíku i fosforu a řeší proto deficity obou makroprvků. Bohatým zdrojem draslíku je také dřevěný popel, který obsahuje až 3% draslíku.
V praxi nelze přesně určit, zda rajče trpí nedostatkem fosforu nebo draslíku, protože symptomy jsou podobné. A není to ani podstatné. Pokud listy nemají sytě zelenou barvu, žloutnou, a žilky listů se barví do fialova, rostlina vám říká, že potřebuje draslík a fosfor, a potřebuje přihnojit.
Nedostatek horčíku (Mg)
Hořčík je jednou ze tří sekundárních živin, které rostliny potřebují pro normální a zdravý růst. Hraje roli při tvorbě a dozrávání plodů. Projevem nedostatku je opět chloroza neboli blednička. Postupně šíří na další listy a na celou rostlinu. Pokud není hořčík doplněn, na listech odumírá listová tkáň (nekróza) a okraje listů zasychají.
Symptomy nedostatku hořčíku:
- na listech se objevují žluté skvrny mezi žilkami.
- Jde o typ chlorozy, který se projevuje spíše na okrajích listů.
Řešení: Hořčík doplňte použitím hořké soli na rajčata postřikem listů v koncentraci 5g/l vody dvakrát za měsíc. Procento hořčíku je obsaženo i v dřevěném popelu, který je klíčový pro jiný prvek: vápník.
Nedostatek vápníku (Ca)
Vápník je u rostliny důležitý pro tvorby silných buněčných stěn. Tato sekundární živina se podílí také na regulaci příjmu vody a na činnosti enzymů. Rajčata jsou jednou z rostlin, které na nedostatek vápníku viditelně reagují, zejména v období tvorby plodů.
Příznaky nedostatku vápníku:
- hnijící spodní část dozrávajících plodů,
- duté stonky,
- kroucení listů
- někdy také nedostatečně syté zbarvení zralých plodů
Řešení: K nedostatku kalcia jsou náchylné zejména silně kyselé půdy. Řešením je proto zvýšit zásaditost aplikací vápence nebo popela. Dřevěný popel je ze čtvrtiny až třetiny tvořen právě sloučeninami vápníku. Častou příčinou je také špatný příjem vápníku rostlinou v důsledku sucha nebo nadměrně podmáčené půdy.
Problém sadbovačů
U sazeniček rajčat v sadbovačích se někdy stane, že některá rostlinka neprospívá, přestože ostatním se daří. V takovém případě zkontrolujte dno sadbovače. Může být zmáčknuté a sazenička potom nenasává výživu ze spodní zálivky. Pomůže přesazení do nové nádobky a přímá hnojicí zálivka na konkrétní rostlinku. Regeneraci rostlinky v těchto případech zajistí preparát Vitality komplex s výluhem z vermikompostu.
Sazeničky rajčat můžete přihnojovat jednou týdně od okamžiku, kdy mají dvě patra listů.
Nedostatek doplňkových živin
Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.
Řešení: Stopové prvky doplníte aplikací ekologického koncentrátu Inporo Rajčata s obsahem bylin. Stimuluje růst a také odolnost keříku vůči škůdcům.
Tajemství dobré úrody ale nespočívá pouze ve správném hnojení rajčat, nýbrž i v tak základní věci, jako je správné zalévání nebo zaštipování odnoží.
Nesprávná zálivka
Specifikem rajčat je, že kromě slunného stanoviště potřebují pravidelnou zálivku, ale v malém množství, aby se půda nepodmáčela. Nadměrná zálivka vyplavuje živiny z půdy, silné sucho zase omezuje schopnost rostlin živiny přijímat.
Nejlepší způsob závlahy rajčat je kapková závlaha: natáhněte mezi keříky hadici s dírkami, kterou napojíte na kohout s časovým spínačem. Tento jednoduchý závlahový systém stačí naprogramovat na spínání na půl hodiny ráno a na půl hodiny večer.
TIP: Častějším zaléváním v menších dávkách zabráníte praskání dozrávajících plodů rajčat. To vzniká právě v důsledku výkyvů mezi přelitím a suchem.
Rajčata se zalévají ke stonkům, aby voda nesprchovala listy. Vlhkost listům nedělá dobře, měly by zůstat v suchu, aby nechytly plíseň. Proto není vhodné rajčata zalévat z konve s kropítkem nebo dokonce hadicí a doporučuje se výše zmíněna kapková závlaha.
Špatné pH půdy
Ke správnému příjmu živin potřebuje rostlina správný typ zeminy. Ideální PH pro pěstování rajčat je přibližně 6,5, tedy lehce kyselá půda. Přesnou hodnotu změříte měřičem pH. K regulaci pH pak můžete využívat základní organické materiály: popel pro snížení pH, kravský hnůj pro zvýšení pH.
Zarůstání záhonu plevelem
Pokud pravidelně nevytrháváte nebo motyčkou nelikvidujete plevel rostoucí kolem rajčatových keříků, odebírá rajčeti potřebné živiny a vodu. Půda mezi keříky musí zůstat čistá. Pěstitelé rajčat to často řeší natažením černé folie mezi keříky.
Nezaštipování zálistků
Pravidelné zaštipování odnoží, které vyrůstají v rozvětvení mezi postranní větvičkou a hlavním stonkem, je klíčové pro to, aby rajčatové keřiky měly sílu a plodily tak jak mají. Když nebudete zaštipovat, tyto výhonky budou rajčatům odebírat sílu, a ani správné hnojení vám nepomůže k velké sklizni.
Doporučená hnojiva na rajčata
Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.