10 nejúčinnějších způsobů, jak efektivně chytit a zahubit myši v domě

1. Utěsněte přístupové cesty.

Myši se dokážou do stavení dostat sebemenší skulinkou. Stačí jim otvor velký jako tužka. Zabezpečení příbytku proti průniku myší je proto prioritou. Projděte sklepy a půdu a hledejte myší trus nebo typický zápach myší močoviny, tzv. myšiny. Ohryzané izolace trubek a díry v obalech potravin jsou dalším indikátorem přítomnosti myšek.

  • Nyní všechny štěrbiny a potenciální přístupová místa zaslepte materiálem odolným proti prokousání.
  • PU pěna ani vata není vhodná, protože ji hlodavci nebo i jiní škůdci snadno prohryžou.
  • Lepší je beton nebo sádra, do které lze přidat skleněné střepy.
  • Ověřte, zda dveře po zavření těsně doléhají k prahům.

Vhodným produktem k utěsňování otvorů je mouse-stop pasta. Ekologická utěsňovací pasta, která samotným zvířatům neškodí a neublíží. Pasta neobsahuje pesticidy a biocidy a proto je bezpečná a ekologická.

Utěsňovací pasta proti myším

2. Rozmístěte pastičky na myši.

Dřevěné a kovové pasti na myši jsou klasika, která prostě funguje. Maximální odolnost proti povětrnostním vlivům zajistí pozinkovaný plech nebo plastová pastička s miskou na návnadu. Všechny tyto pastičky zvládnou odchytávat myši při malém až středním zamoření.

Většina lidí rozsah výskytu myší podceňuje. Myslíte si, že máte na půdě nebo ve sklepě jednu myš, ale nejspíš jich tam běhá víc. Když se dovnitř dostala jedna, dostanou se i další. Navíc se myši rychle množí. Vždy proto rozmístěte větší množství pastiček.

TIP: Na chalupě, kde nepobýváte nepřetržitě, je vhodné investovat do elektronické pasti na myši se zásobníkem, která bude přes týden myši chytat a hubit elektrickým úderem. Vy jen občas vysypete zásobník.

Vhodné je současně rozmístit pasti s různými druhy návnady. Zvýšíte šanci, že myš chytíte. Některé myši přitahuje určitý typ návnady nebo se některým místům mohou vyhýbat. Nepoužívejte lepové pasti, jsou u nás zakázané, zákon je umožňuje použít například na Slovensku.

Dřevěná past na myši

Při chytání do pasti použijte nejlépe chlebovou kůrku opečenou na slanině. Lze použít i jiné, aromatické lákadlo: ořech, sýr, nebo salám. Devět z deseti myší má rádo čokoládu, arašídové máslo a ovesné vločky.

TIP: Nechcete ztrácet čas s přípravou návnady? Použijte hotovou návnadovou pastu na hlodavce. Neodolají.

Návnadu můžete přivázat ke spouštěcímu mechanismu pasti zubní nití nebo rybářským vlascem. Zabráníte tak tomu, aby myš utekla s návnadou a past sklapla naprázdno. Pokud budete do pasti sahat rukou, oproti chytání krtků či potkanů je zde výhoda. Myším totiž lidský pach nevadí.

Sýr není nejvhodnější návnadou do pasti na myši

4. Kritické je správné umístění pastiček.

Past s návnadou umístěte do kouta nebo kolmo ke zdi tak, aby spouštěcí mechanismus směřoval k podlaze. Myš tak naběhne přímo do návnady, když bude jako obvykle slídit podél zdí, místo aby přes past přeběhla ve špatném směru a předčasně ji aktivovala.

Myši se nevzdalují více než cca 6 metrů od svého teritoria, kterým je zdroj potravy a hnízdiště. Proto pasti umístěte všude, kde jste nalezli známky výskytu myší. Nezapomeňte na místa, kudy pronikají dovnitř.

Myší mají své stabilní cestičky. Umístění pastí vždy jednou za pár dní změňte. Co se týče inteligence, nejsou myši naštěstí tak chytré jako třeba potkani. Proto není takový problém se jich zbavit.

Důležité je past na myši správně umístit

5. Použijte deratizační staničky a jed na myši.

Deratizační staničky jsou uzavřené boxy, do kterých se umístí nástraha: gelové sáčky s jedem nebo sáčky s granulátem. Staničky chrání toxickou nástrahu před manipulací dětmi a přístupem domácích mazlíčků. Jsou tak vhodné i k použití v systémech HACCP při likvidaci myší v potravinářských provozech.

Myš vleze dovnitř, pozře nástrahu a zahyne. Levnější deratizační staničky, které nejsou uzamykatelné, jsou vhodnější tam, kam nemají přístup děti ani domácí mazlíčci. Alternativní nástrahou jsou parafínové bloky, vhodné do vlhkého prostředí.

 

6. Instalujte plašiče a odpuzovače myší.

Myši odpudíte ultrazvukovými nebo pachovými plašiči. Výhoda: ultrazvuk je lidským uchem neslyšitelný. Nevýhoda: ultrazvukové vlny neprocházejí přes zdi. Účinná ochrana před myšmi proto vyžaduje instalaci plašiče do každé chráněné místnosti zvlášť. Kvalitní plašiče neustále mění vysílací frekvence. Prostředí se tak pro hlodavce stane nepříjemným a opustí jej.

Odpuzovač myší deramax

7. Využijte přirozených nepřátel myší.

Kočka, pes, sova, draví ptáci, to vše jsou přirození predátoři, kteří loví myši. Můžeme toho využít, aniž bychom tato zvířata chovali. I když obyčejná venkovská kočka je k ochraně vesnického stavení ideální. Neztratila ještě své instinkty a aktivně myši loví.

K odpuzení myší ale stačí pouhá přítomnost kočky nebo psa. Myši jejich pach odpudí a budou se vyhýbat celému vyznačenému teritoriu. Netypickou alternativou jsou hadí výkaly, které můžete obstarat ve Zverimexu. Had je dalším přirozeným nepřítelem myší a jeho trus působí jako přirozený odpuzovač myší.

Kočka loví myš

8. Nasaďte přírodní repelent ve formě máty.

Z čistého mátového oleje lze zkombinováním s vodou vytvořit přírodní repelent na myši ve formě spreje. Jeho použití se nabízí například v kuchyni. Sprej aplikujte na místa, odkud by mohly myši pronikat dovnitř. Myši nebudou chtít takto chráněné místo překročit.

Rovněž můžete do mátového oleje namočit kulaté vatové odličovací tamponky a rozmístit je do míst, ve kterých se myši pohybují, nebo kde by si mohly budovat hnízdo. Ještě účinnější je kombinace mátového oleje s křemelinou (diatomit), která udrží vůni máty velmi dlouho. Po vyschnutí směsi ji lze oživit přidáním vody. 

9. Zavolejte deratizéra.

Při větším zamoření je nutné profesionální metodický přístup. Deratizér detailně zmapuje terén a zjistí, kudy se myši dostávají dovnitř. Nasadí ve velkém množství potřebné druhy pastí a nástrah. Nemusíte manipulovat s mrtvými myšmi, deratizér to zařídí za vás. A hlavně vám poskytuje garanci. Renomovaná deratizační firma by měla pravidelně doplňovat nástrahy a odstraňovat uhynulé myši.

10. Vyzkoušejte osvědčené babské rady.

Na závěr několik "babských rad", jak se zbavit myší. Vyzkoušejte, a možná některé z nich zafungují jako doplněk k účinným metodám popsaným výše:

a. Myši odpudíte listím z ořešáku, heřmánkem, česnekem nebo olejem z máty.
b. Pěstujte mátu, hřebíček, levanduli, chilli.
c. Drastickým způsobem, jak vyhnat myši, je namíchat suchou směs ovesných vloček a sádry, a vedle připravit misku s vodou. Když se napijí, sádra myši roztrhá zevnitř.
d. Rozmístěte přípravky proti molům, někdo na ně přísahá i proti myším.
e. Chraňte své ložní prádlo před myšmi silným voňavým mýdlem.
f. Vyrobte trubkovou past z kartonového středu kuchyňské role. Nastražte ji na kraj stolu, pod ní postavte kyblík. Do trubičky připravte chutnou návnadu. Myš vleze do trubky, a ta se překlopí do kýble s vodou.

Přejeme vám úspěšný boj s myšími škůdci.

Diskuze (1)

Nevyplňujte toto pole:
P Avatar autora 24.10.2024 12:08
Nedávno jsem řešil problém s myšmi v domě a rozhodl jsem se pro pořízení kvalitních plastových boxů, které mi pomohly s uskladněním jídla a ochranou před hlodavci. Můžu doporučit tyto boxy. Jsou pevné, dobře těsní a udržují potraviny v bezpečí, což výrazně pomohlo snížit výskyt myší v kuchyni.
Odpovědět