Hubení štěnic svépomocí ve 4 krocích [návod]

Zbavit se štěnic svépomocí je obtížné, ale jde to. Za předpokladu, že použijete správné přípravky a odhalíte všechny úkryty štěnic. S naším návodem se vaše šance na úspěšnou likvidaci štěnic svépomocí zvýší, čtěte proto pečlivě.

Sprej Protect proti štěnicím na posteli

Správný postup hubení štěnic svépomocí je následující:

  1. Příprava pokoje
  2. Bariérový postřik sprejem Protect
  3. Dýmování
  4. Opakování postřiku

Princip vyhubení štěnic v domácnosti je stejný, jako používají deratizační firmy. Nalezené štěnice se zahubí přímým postřikem nebo párou, na podlahu a kolem postele se aplikuje speciální sprej s dlouhodobým účinkem, a celá místnost se následně zadýmuje. Insekticidní mlha vyžene štěnice z úkrytů a donutí je přelézt přes plochu ošetřenou sprejem. Za 14 dní se postřik opakuje, tentokrát bez dýmování.

Krok 1: Příprava pokoje

Přípravný krok je velmi podstatný. Je nutné najít hlavní líhniště štěnic a jejich úkryty. Nalezené kolonie štěnic budete v dalších krocích likvidovat přímým postřikem. A musíte zajistit, že se do všech skulin dostane insekticidní kouř z dýmovnice.

Už v této fázi si připravte dvě věci: gumové rukavice a sprej proti štěnicím Protect. Pokud při manipulaci s nábytkem a věcmi natrefíte na nějaké štěnice, rovnou je likvidujte. Buď rozmáčknutím přes gumovou rukavici nebo postřikem spreje, případně parním čističem.

V tomto prvním kroku provádíte tyto úkony:

  • odsunutí postele a jiného nábytku od zdí
  • sundání matrace z postele
  • kontrola a rozebrání nábytku zamořeného štěnicemi
  • odstranění podlahových lišt (pokud jsou za nimi štěnice)
  • strhnutí tapet (pokud jsou za nimi štěnice)
  • sejmutí obrazů ze zdí
  • vyprání ložního prádla na 60 stupňů
  • vynesení nebo přikrytí akvária a pokojových rostlin

Nábytek musíte odsunout z toho důvodu, že pokud je přiražený ke zdi, štěnice se za ním často rády ukrývají. Nepřesouvejte však nábytek do jiných místností. Ukryté štěnice by se tak rozšířily po bytě.

Samozřejmostí je vyprání ložního prádla, v případě nedávného příjezdu z hotelu nebo ubytovny všeho prádla, které bylo v kufru, a které mohlo sloužit jako přechodný úkryt štěnic.

Všechny předměty, které se chystáte vynést z místnosti, musíte důkladně prohlédnout. Pokud si nejste jistí, můžete je dát na mražák v igelitovém sáčku. Mráz zahubí všechna stádia štěnic. Musí se ale jednat o hluboké zmražení (-17 stupňů) po dobu 48 hodin. 

Krok 2. Bariérový postřik sprejem Protect

Místnost je připravená, začíná vlastní hubení štěnic. Klíčové je použít sprej na štěnice Protect. Jedině ten zajistí dvojí potřebný efekt: zabije štěnice, se kterými přijde do kontaktu, a vytvoří pro štěnice jedovatou kontaktní vrstvu.

Ta bude infikovat veškeré jedince, kteří přes ni přelezou a zamezí jejich dalšímu růstu a množení. Žádné jiné spreje nejsou v tomto ohledu účinné. Sprej Protect je jediný postřik na štěnice, který můžete použít při hubení svépomocí. Postup sprejování:

  • postříkejte podlahu po celém obvodu místnosti včetně prahů dveří
  • postříkejte podlahu v celém okruhu kolem postele
  • postříkejte konstrukci postele a noční stolky

Tímto zajistíte, že každá štěnice, která se bude chtít dostat do místnosti z oblasti podél zdi, nebo která se bude naopak snažit uprchnout před dýmovnicí do jiné místnosti, přijde do kontaktu s insekticidem. Touto neviditelnou bariérou zároveň ochráníte celý prostor kolem postele. Nově vylíhnuté štěnice se při cestě za potravou (= vy ve vaší posteli) opět nevyhnou fatálnímu kontaktu s jedovatým zaschnutým insekticidu.

Pokud v tomto kroku odhalíte kolonii štěnic, postříkejte ji také. Štěnice přímo zasažené postřikem rovněž zahynou. Pokud je matrace štěnicemi silně zasažená, vyhoďte ji. Jinak ji rovněž posprejujte Protectem. Pokud máte, můžete k dezinfekci matrace použít i parní čistič. Ten je proti štěnicím velmi účinný, hubí všechna vývojová stádia štěnic včetně vajíček. Deratizační firmy generátory páry k tomuto účelu rovněž používají. Pro domácí použití nemusíte kupovat drahé profesionální stroje. Velmi dobré zkušenosti máme s parním čističem Leifheit, který kromě hubení štěnic využijete doma i při úklidu.

Krok 3: Dýmování

Máte nasprejováno, nyní je čas aktivovat dýmovnici proti hmyzu podle návodu a opustit místnost. Vzniklý dým pronikne do všech skulin, odkud štěnice vypudí, a kam zanese drobné částečky insekticidu. Po několika hodinách se můžete vrátit do místnosti a pořádně ji nechat větrat, aby se dým dostal pryč.

První fázi hubení štěnic máte hotovou, můžete vyluxovat. Ale pozor, nevytírat! Plochy ošetřené sprejem musí zůstat chráněné vrstvou zaschnutého insekticidu.

Co se bude dít dalších 14 dní? Budete nadále spát ve své posteli, tak jako doposud. A budete sloužit jako živá návnada pro štěnice, které se vylíhnou z ukrytých vajíček, která vždy nějaká přežijí. Štěnice se ale na vás nedostanou, protože je zahubí kontakt s posprejovanou plochou.

Krok 4: Opakování postřiku

Za 10 až 14 dní je nutné postřik sprejem Protect opakovat. Je to nutné proto, aby se zajistila likvidace opravdu veškerých jedinců, kteří se mohli vylíhnou později. I když vám to může připadat jako zbytečnost, je to ověřený postup likvidace štěnic svépomocí.

Následně je vhodné nasadit k posteli monitorovací pasti, které vám ukážou, zda opravdu žádná štěnice nepřežila.

Závěr

Gratulujeme, štěnic jste zlikvidovali vlastními silami, můžete na sebe být hrdí. Deratizační fimy používají opravdu stejný postup, jen místo spreje Protect nasazují insekticidy, které jsou prodejné pouze profesionálům.

Pokud si nejdřív chcete hmyzího nepřítele nastudovat, přečtěte si článek vše o štěnicích, případně jen nejčastější dotazy.

Doporučené přípravky

Diskuze (1)

Nevyplňujte toto pole:
E Avatar autora Štěnice v obrazech 15.12.2024 09:30
Koupil jsem si obrázek ve vetešáku. Bál jsem se štěnic a tak jsem ho strčil na hodinu do el. trouby na 110 st. Myslím, že to je dobrý postup.
Odpovědět