Děsí vás představa morové epidemie ve středověku? Mohou za ni blechy šířené krysami. Hlodavci roznášejí nemoci, ničí elektroinstalaci a každoročně zničí až 15% světové produkce potravin. Nejagresivnější druh, potkan, je schopen dokonce prokousat beton. Seznamte se s nejškodlivějšími druhy hlodavců na světě.
1. Krysa obecná
Samotné názvy nemocí, které krysy přenášejí, působí děsivě: hemoragická horečka, myší tyfus, hantavirový plicní syndrom, leptospiróza, eozinofilní meningitida.
Krysy ohrožují lidi nejen kousnutím či poškrábáním, ale i kontaminací potravin, výkaly a prostřednictvím blech a klíšťat a roztočů. Krysa obecná proto zaujímá čelní místo v seznamu nejškodlivějších hlodavců světa.
Smrt morem do 4 dnů
Nejsmrtelnější nemocí způsobenou krysami je dýmějový mor. Od středověku vypukla epidemie moru už třikrát. Nemoc je způsobená bakterií Yersinia pestis, která se na člověka šíří přes krysí blechy. Zhruba dvě třetiny nakažených lidí umírají do čtyř dnů po kontaktu s morem.
Krysy mají ze všech hlodavců nepřímo na svědomí nejvíc mrtvých lidí. Tzv. černá smrt v polovině 14. století zahubila 50 milionů lidí, téměř polovinu evropské populace. Nákaza se rozšířila ze střední Asie a významně k ní přispěly právě blechy na krysách.
2. Potkan
Druhé místo na žebříčku škodlivosti zaujímá potkan. Od krysy se liší velikostí a větší chytrostí i agresivitou. Díky tomu tento druh populaci krys v Evropě do velké míry vytlačil a žije v těsné blízkosti lidí ve městech.
Potkan na rozdíl od krysy není hostitelem blech krysích a tudíž nepřímo vyřešil šíření moru, ale i on je přenašečem řady závažných onemocnění. Například Weilova choroba: těžký průběh leptospirózy doprovázený žloutenkou a selháním ledvin, to prostě nechcete.
Boj s potkany je o to těžší, že mají strach z nových věcí, které se objeví v jejich prostředí. Tzv. neofobie je chrání před nebezpečím. Jedna ze zajímavostí o potkanech je to, že mají své ochutnávače, podřízené jedince, kteří jsou nuceni jako první ochutnat neznámý zdroj potravy.
Nástrahy na potkany tak musí mít zpožděný účinek, aby si je hlodavci nespojili s úmrtím ochutnávače. Se záplavou krys a potkanů se elegantně vypořádáte i moderním způsobem pomocí elektronických pastí:
3. Myš domácí
Myši domácí jsou jedni z nejrozšířenějších druhů hlodavců a vůbec savců na světě. Mají obří chuť k jídlu: každoročně zničí 70 milionů tun rýže, pšenice a kukuřice. Jedna myší samička může každé tři týdny dát život desítce malých myšek. Podle studií žije na světě zhruba stejný počet myší jako lidí, mluvíme tedy o osmi miliardách myší.
Škodlivost myší v domácnostech spočívá v zamořování prostorů výkaly a močí. Když vyschnou, vzduchem se z nich šíří nebezpečné hantaviry a bakterie, které můžete snadno vdechnout, pokud nebudete při jejich čištění postupovat správně.
Dřevěné pastičky? Jsou jen pro babičky!
Moderní způsob likvidace myší spočívá v použití elektronických pastí, které myši hubí humánně, hromadně a čistě:
4. Hraboš polní
Čtvrtý nejškodlivější druh hlodavce je hraboš polní, robustnější příbuzný myši domácí. Má kratší ocas, ale větší chuť k jídlu. Významně škodí na zahradách a polích, je to nejrozšířenější obratlovec v evropské zemědělské krajině. Často požírá celé rostliny nebo jejich části, trávu, semena, plody, kořeny, hlízy a cibule.
V zimě působí hraboši škody na stromech tím, že pod sněhem ohlodávají kůru. Při dlouhotrvající sněhové pokrývce hraboši dokážou ožráním kůry zabít i vzrostlý strom. Vždy se snaží zůstat ve skrytu, proto často řádí právě pod sněhem nebo v bezpečí břečťanu.
2000 hrabošů na hektar
Síla hrabošů je v rychlosti jejich rozmnožování. Doba březosti je pouhé tři týdny, mláďat může být až devět a rozmnožování probíhá po celý rok. Hraboši se každých pár let přemnoží a na jednom hektaru pak žije 2 tisíce jedinců. Hraboší populace explodují zejména za silných sněhových zim. Jarní tání často odhalí jejich sítě povrchových chodeb v trávníku.
K dobru lze hrabošům přičíst jen to, že jsou významným zdrojem potravy pro mnoho predátorů a že prokypřují půdu. To si ale na zahradě jistě raději zařídíte jinak. Naštěstí jsou hraboši jsou poměrně hloupí a lze je snadno chytit do speciální chodbičkové pasti.